:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

200 tysięcy na zabytki w Powiecie Włocławskim

200 tysięcy złotych przeznaczyło Starostwo Powiatowe we Włocławku na prace przy zabytkowych kościołach z terenu powiatu włocławskiego

12 lipca 2018 r. proboszczowie Rzymsko – Katolickiej Parafii św. Marii Magdaleny w Grabkowie, Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. Św. Stanisława B.M. w Modzerowie gm. Izbica Kujawska, Parafii Rzymskokatolickiej P.W. Najśw. Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim, Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia NMP w Izbicy Kujawskiej, Parafii Rzymsko-Katolickiej Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kruszynie, Parafii Rzymsko - Katolickiej p.w. Świętego Prokopa w Kłóbce gmina Lubień Kujawski, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Urszuli w Kowalu, Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Św. Mikołaja w Lubaniu, Parafii Rzymskokatolickiej św. Józefa w Szpetalu Górnym, gmina Fabianki podpisali umowy na dotacje na renowację zabytków.

W podpisaniu umów brali udział członkowie Zarządu Powiatu: Kazimierz Kaca – starosta włocławski, Marek Jaskulski – wicestarosta.

Podziękowania starosta Kazimierz Kaca skierował pod adresem proboszczów parafii, którzy dbają o zabytki, perełki powiatu włocławskiego. Niektóre kościoły istnieją już około 900 lat.

Cóż mamy cenniejszego? Jestem pełen uznania i szacunku dla tych, którzy się angażują i wkładają tyle wysiłku aby historia była odtworzona i została przekazana następnym pokoleniom i aby te kościoły wyglądały na miarę XXI wieku - mówił starosta Kazimierz Kaca.

Proboszcza z Lubania cieszy otwartość starosty. Mają jak podkreślił wspólny język na temat ratowania zabytków, troski o nie, bo patrzenie jest obydwu panów zbieżne, by nie powiedzieć jednoznaczne i za to jest proboszcz staroście bardzo wdzięczny, że swoim okiem gospodarza nie tylko patrzy na powiat w sensie szerokim, ale umie zauważyć trud i wysiłek podejmowany przez poszczególne parafie w trosce o to dziedzictwo, które zostało przekazane przez przodków.

Tego nie można w żaden sposób zmarnować. Wręcz przeciwnie muszą się wszyscy starać by ono świadczyło o nas ale i by pokazać przyszłemu pokoleniu w jaki sposób należy się troszczyć dbając o korzenie wiary narodu, tym bardziej, że w tym roku obchodzone jest 100- lecie Odzyskania Niepodległości - podkreślił proboszcz. Jaros

Dbałość o korzenie, o źródła naszego fundamentu państwowości, wyznawania wiary, chrześcijaństwa od której się odciąć nie możemy. Ja reprezentuję parafię w Lubaniu, która swoje istnienie datuje na 1150 rok. Obecny kształt kościoła, który przyjął formę neogotyckiego został rekonsekrowany w 1909 roku. Od tego czasu wiele prac zostało podjętych. - powiedział ks. kan. mgr Marian Jaros Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Św. Mikołaja w Lubaniu

W zasadzie prace są kontynuowane od 2007 roku od momentu kiedy przyszedłem do parafii na mocy dekretu biskupa djecezjalnego W. A. Meringa i od tego czasu wykonano prace renowacyjne, ratujące przed katastrofą budowlaną. Zamontowane zostały nowe dzwony, nowy zegar. Została wykonana regotyzacja ścian. Ma teraz ona zupełnie inny wygląd. Zostala wymieniona istalacja elektryczna, wyremontowane organy. To są ważniejsze tematy o których mówię - kontynuował proboszcz Jaros.

Powiat włocławski jest miejscem, gdzie można podziwiać prawdziwe perełki architektoniczne, które są dziedzictwem całego społeczeństwa. Rada Powiatu oraz Zarząd Powiatu we Włocławku mając na uwadze to, by zachować w jak najlepszym stanie zabytki rokrocznie stara się wesprzeć administratorów zabytków wpisanych do rejestru w podejmowanych i prowadzonych przez nich pracach konserwatorskich. Również w bieżącym roku podjęto decyzję o wysokości udzielonych dotacji na prace konserwatorskie, restauracyjne i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków na 2018 r. Pomoc finansowa na prace konserwatorskie przy zabytkach jest stałą pozycją w budżecie powiatu włocławskiego. Corocznie przekazywane wsparcie pomaga zabezpieczyć zabytki przed negatywnym działaniem upływu czasu.

200 tysięcy na zabytki w Powiecie Włocławskim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się