:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C bezchmurnie

95 lat Polskiego Związku Łowieckiego we Włocławku. Mocne słowa duszpasterza myśliwych i leśników

W katedrze włocławskiej w sobotę tj. 7 lipca 2018 r. wspólnie delegacje kół łowieckich z powiatów: aleksandrowskiego, rypińskiego, lipnowskiego, radziejowskiego i włocławskiego dziękowali Bogu za 95 lat istnienia Polskiego Związku Łowieckiego.

Jak na wstępnie podczas swego wystąpienia ks. kapelan prof. Wojciech Frątczak, duszpasterz myśliwych i leśników zaznaczył Polski Związek Łowiecki powstał zaledwie 5 lat po powstaniu Niepodległej. Gro światłych ludzi, głównie ziemian, którzy zgodnie z prawem mieli zagwarantowane prawo polowania na swoich ziemiach postanowiło z tego prawa zrezygnować, aby dla dobra przyrody i lepszego gospodarowania populacją zwierzyny dziko żyjącej połączyć swoje siły, aby wspólnie w oparciu o ustanowione przez siebie przepisy lepiej troszczyć się o przyrodę Polską. Jak podkreślał kapelan PZŁ przetrwał sanację, okupację oraz PRL.

Ks. kapelan prof. Wojciech Frątczak wskazał również na zastrzeżenia dotyczące nominacji w PZŁ.

Niestety w ostatnich czasach jego prawa zostały znacznie ograniczone, a nawet niszczone. (…) PZŁ ostatnio został poddany niezwykłym restrykcjom jakich nie doznaje żadna inna organizacja społeczna, ani urzędnicy państwowi. Nasze władze dawniej przez nas wybierane dziś pochodzą z nominacji ministra. To jest tak jakby wojewoda mianował przewodniczącą KG albo prezesa OSP. To dziwne, bo Polski Związek Łowiecki przynosi znaczne dochody państwu, a państwo z tego tytułu nie ponosi żadnych kosztów - kontynuował ks. kapelan prof. Wojciech Frątczak.

Ponadto ksiądz zwrócił uwagę na zagrożenia i incydentalne postępowania posłów.

...Kiedy zapytałem jednego z posłów, który sam krytykował uchwaloną przez siebie ustawę, dlaczego tak głosował powiedział rozbrajająco szczerze, dyscyplina klubowa. Moi drodzy w Polsce będzie tak w sejmie, jak długo posłowie nie będą kierowali się rozumem tylko dyscypliną klubową - argumentował kapelan.

Zawsze boję się ludzi, którzy boleją nad zabitym zwierzęciem, a nic nie robią sobie z tragedii ludzkiej. Ostatnio nie ma tygodnia, jak kolejne psy gryzą dzieci i kąsają nawet dorosłych i z tego powodu nie słyszałem żadnej interpelacji aby to ograniczyć. Wilki dotarły nawet do Włocławka, gdzie nie było ich 200 lat i również żaden poseł nawet tego nie zauważył. Ostatnio pokąsały jak donoszą media nawet ludzi, ale dla nawiedzonych pseudoekologów to jest za mało. Ilu jeszcze ludzi będzie poszkodowanych aby, ktoś wreszcie zmądrzał ? - pytał ks. kapelan prof. Wojciech Frątczak.

Ksiądz dziękował wszystkim, którzy przyszli do katedry modlić się o pomyślność PZŁ i stwierdził, że przetrwanie do 100 – lecia może zapewnić modlitwa do Pana Boga i poprosił JE ks. biskupa A. Wiesława Meringa o błogosławieństwo dla myśliwych i „umęczonej waśniami Ojczyzny”.

JE ks. biskup odniósł się do pięknej uroczystości i złożył życzenia.

95 lat historii to są już pokolenia tych, którzy z zainteresowaniem żywą problematyką włączali się do pilnowania pewnego ładu w przyrodzie, działaniu w PZŁ. (…) Dla mnie to wszystko jest dowodem wciskania ludziom pewnych iedeologii nie popartych zdrowym rozsądkiem. One wciskają się wszystkimi właściwie możliwymi sposobami i na uczelniach, w szkołach i w środkach przekazu, a także niestety w prawodawstwie. Jedyny sposób to jest właśnie uzewnętrznianie swojej niezgody na takie działanie - podkreślił JE ks, Bp A Wiesław Mering.

Z Bazyliki Katedralnej uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik kardynała S. Wyszyńskiego, a następnie pod pomnik Żołnierza Polskiego na placu Wolności, aby złożyć wiązanki kwiatów. Część oficjalna odbyła się w urzędzie miasta, a biesiada na strzelnicy PZŁ.

Fotorelacje znajdziesz tutaj (kliknij)

95 lat Polskiego Związku Łowieckiego we Włocławku. Mocne słowa duszpasterza myśliwych i leśników komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-07-11 15:31:12

    Dla mnie ciebie powinno się odstrzelić bo was kleryków się nap... i wam się pod kopułkami pie.... zbocze...

Dodajesz jako: Zaloguj się