:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C umiarkowane opady deszczu

Brzeska Strefa gospodarczym tygrysem regionu. Kolejne firmy inwestują pod Włocławkiem [ZDJĘCIA]

Podejmowane przez Gminę Brześć Kujawski inicjatywy okazały się kluczem do sukcesu. Kolejne podmioty gospodarcze, kolejne hektary terenów sprzedano pod nowe przedsięwzięcia. Już zadeklarowanych jest ponad 2 tys. miejsc pracy.  Postanowiliśmy obejrzeć z bliska tereny Brzeskiej Strefy Gospodarczej. 

W ostatnim czasie zmienił się krajobraz tej strefy nieprawdopodobnie.  Postanowiliśmy zrobić rekonesans po strefie i porozmawiać na ten temat z władzami Gminy Brześć Kujawski i Starostwa Powiatowego we Włocławku.

Na temat inwestorów rozmawialiśmy z Lechem Chymkowskim naczelnikiem Biura Ochrony Informacji w Starostwie Powiatowym we Włocławku.

Inwestorem jest firma Panattoni, która będzie po wybudowaniu wynajmować powierzchnie Konsberg, która planuje docelowo utworzyć  ponad 1000 miejsc pracy - powiedział naczelnik Lech Chymkowski.

Jak podkreślił naczelnik kolejne firmy już budują swoje zakłady pracy. To co widać to efekt kilkunastoletniej wytężonej pracy samorządu gminnego Brześcia Kujawskiego. Inicjatywę rozpoczęto  od zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w taki sposób aby te tereny o powierzchni  460 ha można było przeznaczyć na tereny inwestycyjne, pod strefę zabudowy przemysłowej tej, która w przyszłości będzie dawać miejsca pracy. W dalszym ciągu trwają rozmowy. Jest zainteresowanie tymi terenami.

30 ha przejmie niebawem Pomorska Strefa Ekonomiczna w Gdańsku. To jest przedsięwzięcie zdaniem naczelnika Chymkowskiego, które niesie ze sobą dodatkowe korzyści  dlatego, że objęcie terenów tworzy dla przyszłych przedsiębiorców, inwestorów ulgi różnego rodzaju w tym podatkowe.

Według naczelnika samorząd Brześcia Kujawskiego „nie stoi w miejscu, nie zachłysnął się tym co jest, natomiast działa dalej, po to aby wzbogacać, rozwijać i przyciągać nowych inwestorów.” Te inicjatywy zdaniem naczelnika Lecha Chymkowskiego powinny być wspierane również przez samorząd województwa, co na miarę swoich możliwości czyni.

To jest sukces Gminy Brześć Kujawski. Ich działania przyczyniły się do tego aby firmy mogły się tutaj ulokować. Bez takich osób jak burmistrz Wojciech Zawidzki czy Tomasz Chymkowski tego co obecnie trwa nie byłoby. Jestem pełen podziwu dla tych ludzi. Wielu się wyśmiewało, że to jest nierealne i niemożliwe. Już kilka kolejnych firm będzie tutaj się budować. To tak jak w słowach piosenki. Kiedyś było tu ściernisko teraz będzie San Francisco. Współpracując z Gminą Brześć Kujawski na przestrzeni lat mogę powiedzieć, że jestem dumny, że jestem starostą włocławskim - chwalił samorząd brzeski starosta Kazimierz Kaca.

Na pytanie jak się czuje Gmina Brześć Kujawski jako „tygrys” napędzający gospodarkę regionu, ponieważ skutki jej działań będą odczuwalne nie tylko we Włocławku, powiecie, a nawet w województwie Burmistrz Wojciech Zawidzki odpowiedział skromnie  „jako mały kot”.

Cieszy nas, że są to firmy produkcyjne, nie tylko logistyczne, które dają powierzchnie na opodatkowanie. Produkcyjne dają miejsca pracy a na tym nam najbardziej zależy. Szukamy wsparcia w samorządzie lokalnym, ale i także centralnym, ponieważ są tematy, których sami nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Im więcej firm powstaje tym szybciej musimy tereny dozbrajać. Tworzenie infrastruktury kosztuje. Liczymy na samorząd wojewódzki, który nas wesprze funduszami unijnymi - skomentował burmistrz Wojciech Zawidzki.

Kolejne pytanie dotyczyło trwających już rozmów na temat dowozu do pracy potencjalnych pracowników, na które odpowiedział Tomasz Chymkowski:

Nie jesteśmy zainteresowani aby do transportu dopłacać. Wszystko musi być transparentne i ekonomiczne. Tak jak linie autobusowe dojeżdżają do uzdrowiska, tak i mają prawo dojeżdżać do strefy jeśli chodzi o publiczny transport Włocławka i w tym zakresie będziemy rozmawiać z samorządem włocławskim.

Na najbliższej sesji jak zaznaczył Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Promocji, radny Powiatu Włocławskiego, członek zarządu Tomasz Chymkowski będzie podjęta uchwała w zakresie włączenia 30 ha do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jest to kolejny argument na to, że strefa poszerza się o nowe ulgi dla nowych inwestorów. Jest decyzja Zarządu PSSE aby tereny stanowiące własność Skarbu Państwa włączyć w te obszary i konkurować z innymi regionami w zakresie dodatkowych ulg inwestycyjnych dla nowych podmiotów gospodarczych. Proces zagospodarowania kadry idzie w dobrym kierunku - powiedział Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Promocji, radny Powiatu Włocławskiego, członek zarządu. Tomasz Chymkowski.

W odpowiedzi na kolejne pytanie w sprawie  starań o kadrę i procesy rekrutacyjne Tomasz Chymkowski poinformował:

W środę odbyło się spotkanie rekrutacyjne w Brzeskim Centrum Kultury dla firmy Kongsberg Automotive. Liczymy w zakresie kadry na współpracę ze szkołami średnimi i wyższymi, PUP, ze Starostwem Powiatowym, czy innymi instytucjami zarządzającymi w poszczególnych samorządach.

Na koniec rekonesansu Burmistrz Wojciech Zawidzki zaapelował do parlamentarzystów o lobbowanie na rzecz wybudowania obwodnicy Brześcia Kujawskiego, która jest niezbędna dla rozwoju Brzeskiej Strefy.

Efekt uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jak również efekt wcześniejszych działań na rzecz uzbrojenia technicznego tego terenu dają rezultaty w postaci miejsc pracy, które są kluczowe w dobie braku rynku pracy. Wspieranie jakże cennych inicjatyw samorządu brzeskiego przez inne samorządy jest doskonałą koncepcją w której tkwi przyszłość nie tylko tej gminy, ale i również powiatu, oraz tej części województwa kujawsko-pomorskiego, a nawet tych którzy są poza granicami Polski i mają  do czego wracać.

Brzeska Strefa gospodarczym tygrysem regionu. Kolejne firmy inwestują pod Włocławkiem [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się