:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  25°C bezchmurnie

Burzliwa sesja nadzwyczajna w Baruchowie. Żądają spotkania z marszałkiem

Podczas Nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Baruchowo krytykowano opieszałe prace dotyczące przebudowy drogi wojewódzkiej nr 265 na odcinku Kowal do granicy województwa mazowieckiego.

Spotkanie według wójta Stanisława Sadowskiego było konieczne, aby wszyscy radni i mieszkańcy dowiedzieli się co jest powodem przesuwania terminu przebudowy ponad 30 letniej drogi wojewódzkiej nr 265 o złym stanie nawierzchni zagrażającej bezpieczeństwu poruszających się po niej użytkowników.

Wójt Sadowski zadawał przybyłym na spotkanie gościom wiele pytań dotyczących między innymi doprojektowania drogi przebiegającej przez Gminę Baruchowo.

Jakie są zamiary wobec naszej drogi? Doprojektowanie jak się dowiedzieliśmy nie było możliwe z uwagi na pilne zakończenie prac. My chcemy partycypować w budowie chodników przy drodze wojewódzkiej - mówił wójt Stanisław Sadowski.

Z-ca wójta Krzysztof Grudziński wyjaśnił szczegółowo procedury przeprowadzone przez Urząd Gminy Baruchowo w związku z koniecznością przeprowadzenia raportu oddziaływania na środowisko.

Po prezentacji warunków jazdy po drodze 265 na odcinku Kowal do granicy województwa zaproszeni gości rozpoczęli dyskusję.

Starosta włocławski nie szczędził słów krytyki pod adresem władz sejmiku województwa kujawsko- pomorskiego.

My nie mówimy o żadnym rozwoju naszego województwa. Kieruję te słowa do Sławomira Kopyścia. Powinno dojść do spotkania z zarządem województwa. Trzeba jasno odpowiedzieć czy będzie droga na tym odcinku wykonana czy nie? Jeżeli są gorsze drogi jak Pan podkreślił niż ten odcinek, to świadczy jedynie źle o naszym województwie. Nie chcę nikogo atakować. Nie czekamy na jałmużną. My chcemy aby drogi wojewódzkie zostały wykonane  - podkreślił starosta Kazimierz Kaca.

W ocenie Starosty Kazimierza Kacy dyskusja o szczegółach jest zbędna. Spotkanie u marszałka musi się odbyć w celu uzgodnienia chociażby środków w budżecie województwa, których na obecną chwilę nie ma, stąd jego zdaniem te opóźnienia w zakresie rozpoczęcia przedsięwzięcia.

Na powiecie włocławskim palcem nie kiwnęliście od 30 lat, a przecież tych dróg jest ponad 270 kilometrów - dodał starosta Kazimierz Kaca.

Dróg wojewódzkich jest bardzo dużo, a pieniędzy na modernizację i przebudowę mało zaznaczył podczas swojego wystąpienia burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski.

Radny Stanisław Pawlak zarzucił władzom sejmiku, że marginalizują byłe województwo włocławskie, gdzie władze samorządowe są zmuszone podejmować „walkę” o środki finansowe na drogi wojewódzkie. Ciężar wykonywania inwestycji drogowych jest jego zdaniem przesuwany w stronę Nakła.

Pewnych mechanizmów działających w sejmiku zrozumieć nie mogę, przez tyle lat a szczególnie jak wstąpiliśmy do UE, to ta część naszego województwa (byłego włocławskiego) przed zmianami musi o wszystko walczyć, musi ciężko pracować aby zdobyć cokolwiek ze wspólnej kasy wojewódzkiej. Przecież nam nikt łaski nie czyni - powiedział radny Stanisław Pawlak.

Jak zaznaczył radny sejmiku Stanisław Pawlak na jednej z sesji powiatowych w Nakle dziękowano, że wszystkie drogi wojewódzkie na tym terenie zostały odbudowane. Radny był zdumiony tym faktem. Zastanawiające jest jego zdaniem jak można w krótkim czasie odbudować wszystkie drogi wojewódzkie na niektórych  terenach gdy tymczasem jak podkreślał radny „zero zostało zrobione na terenie byłego województwa włocławskiego”. Jak tłumaczył radny Pawlak było to efektem dysproporcji w przyznawaniu i rozdzielaniu środków unijnych.

Postanowiłem, że będę mocno zabiegał o drogi. Jednak jestem osamotniony w swoim działaniu. Z roku na rok te zadania były przesuwane z uwagi na brak środków finansowych – mówił z oburzeniem radny.

Zdaniem radnego konieczne jest spotkanie zainteresowanych włodarzy z marszałkiem.

Na te zarzuty zareagował członek zarządu Sławomir Kopyść. Stwierdził on, iż podjęta została poważna próba rozwiązania problemu poprawy jakości dróg wojewódzkich „na naszej części województwa”.  Mimo zapewnień członka zarządu, że droga będzie rozpoczęta dopiero w 2018 roku samorządowcy oczekują spotkania  z samym marszałkiem.  Obecni na spotkaniu mieszkańcy zarzucali członkowi zarządu brak skuteczności i opieszałość.

Burzliwa sesja nadzwyczajna w Baruchowie. Żądają spotkania z marszałkiem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się