:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C całkowite zachmurzenie

Co dalej z deficytową spółką BAZA? Znamy stanowisko Prezydenta Włocławka

Podczas 38 sesji Rady Miasta Włocławek tj. 6 lutego 2018 r. informację na temat działalności spółki Baza Sp. z o.o. przedstawił jej prezes Jacek Jabłoński. Radni pod adresem spółki skierowali wiele słów krytyki. Podważali sens prowadzenia przez miasto hotelu i restauracji, ponieważ jak zaznaczali nie jest to zadanie własne samorządu. Radni interesowali się także rentownością spółki. Przypomnieli prezydentowi Markowi Wojtkowskiemu składane obietnice dotyczące likwidacji bądź przekształcenia spółki.

To jedno ze sztandarowych punktów programu wyborczego Pana Marka Wojtkowskiego i się okazało, że do tej pory nic się w tej materii nie wydarzyło. Pamiętamy o tym, że na bazie spółki miała powstać Agencja Rozwoju Regionalnego. Cel był szczytny, ale póki co, mamy kierownika baru za 12 tysięcy złotych i nic się nie dzieje. Zdecydowanie trzeba powiedzieć temu nie, bo to nie jest to zadanie własne gminy - powiedział szef klubu radnych PiS Jarosław Chmielewski.

Według lidera SLD Krzysztofa Kukuckiego sens funkcjonowania spółki Bazy jest mocno dyskusyjny i to zdaniem jego nie ulega wątpliwości.

Myślę, że nadchodzi moment, że powinniśmy się głębiej zastanowić nad przyszłością tej spółki. Ja mam duży dystans do tej sprawy - mówił Krzysztof Kukucki.

Prezydent miasta Marek Wojtkowski podczas rozmowy z naszą redakcją potwierdził własną obietnicę, ale już jej realizację niekoniecznie.

Miałem to w programie. Przypominam, że mój program ja pisałem do 2022 roku. Spółka leży mi na sercu i to nie jest tak jak przewodniczący Chmielewski mówi. To są kwestie wrażliwe. Spółka baza to jest majątek miasta. Restauracja i hotel zostały zmodernizowane za pieniądze publiczne, dodatkowo pracują tam też ludzie, dlatego nie można podjąć z dnia na dzień decyzji i spółkę zlikwidować. Zastanawiamy się nad zmianą profilu działalności spółki - argumentował prezydent Marek Wojtkowski

Prezydent ma świadomość tego, że orzeczenia NIK są jednoznaczne w tej kwestii, że prowadzenie usług o charakterze hotelarskim i gastronomicznym nie leży w zadaniach własnych samorządu, dlatego miasto zastanawia się nad nowym profilem działalności. Powstała Miejska Grupa Zakupowa. Trwają rozmowy na temat jej poszerzenia o dodatkową działalność. Miastu chodzi o to, aby spółka nie przynosiła strat.

Poprosiliśmy prezesa spółki Baza Jacka Jabłońskiego o komentarz w sprawie:

Spodziewałem się, że będzie wiele pytań ponieważ, spółka budzi pewne kontrowersje, że wykonuje działania, które nie muszą być przez miasto realizowane. Miasto nie musi utrzymywać hotelu. Tak jak powiedział na koniec pan przewodniczący ileś lat temu zdecydowano, że będzie taka spółka, a ja jestem w tej spółce od 3 lat i robię wszystko aby miała jak najlepszy wynik. Udało się w 2015 r. trochę gorzej jest 2016, 2017 ale dokładam wszelkich starań aby mimo tak trudnej działalności rynkowej funkcjonowała .

Zapytany prezes Jacek Jabłoński czy utrzymywałby nierentowny hotel i restaurację gdyby była jego prywatną firmą odpowiedział.: "Na takie pytanie nie odpowiem bo jest to specyfika".

Na kolejne pytanie czy pozbyłby się deficytowej firmy prezes odpowiedział, "że zachowałby taką firmę"  a na koniec spuentował, że "nie jest to pytanie do niego bo nie jest jej właścicielem".

Ostatecznie radni informację prezesa spółki "Baza" przyjęli, "za" głosowało 12 radnych, 5 było "przeciw" a 6 wstrzymało się od głosu.

Spółka rok obrotowy 2016 zakończyła stratą w wysokości 90,9 tysięcy złotych.

 

Co dalej z deficytową spółką BAZA? Znamy stanowisko Prezydenta Włocławka komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się