:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C bezchmurnie

Co dalej z obwodnicą Brześcia Kujawskiego i drogami wojewódzkimi we Włocławku i powiecie?

Polityka, dalej obwodnicą Brześcia Kujawskiego drogami wojewódzkimi Włocławku powiecie - zdjęcie, fotografia

W związku z narastającym zaniepokojeniem co do pomyślnego rozwoju wydarzeń, a także niepewności planów finansowych dotyczących realizacji jakże kluczowych dla naszego regionu inwestycji jak chociażby budowa obwodnicy Brześcia Kujawskiego, drogi krajowej 62 i dróg wojewódzkich na terenie powiatu włocławskiego postanowiliśmy porozmawiać na ten temat z Jackiem Kużniewiczem radnym województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Redaktor: Jakie fundamentalne decyzje zostały podjęte na ostatniej sesji sejmiku?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Istotną rzeczą dla mieszkańców naszego województwa, powiatu włocławskiego i okolic jest to, że udało nam się zwiększyć w dość istotny sposób wydatki budżetu województwa w kwocie 60 mln zł, które będą przeznaczone, na inwestycje i remonty w ramach dróg wojewódzkich.

Redaktor: Czego ustalenia będą dotyczyć?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: W tej chwili wspólnie z zarządem radni sejmiku będą ustalać listę projektów drogowych, które naszym zdaniem powinny w pierwszej kolejności być poddane pracom modernizacyjnym. 

Redaktor: Najbardziej oczekiwaną inwestycją jest obecnie obwodnica Brześcia Kujawskiego, na jakim etapie są działania?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Sytuacja jest mocno skomplikowana. Przed sesją mieliśmy posiedzenie Komisji Polityki Regionalnej i Rozwoju Województwa, w którym uczestniczył dyrektor Bydgoskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ja na tym spotkaniu zadałem dyrektorowi pytania o dwie kluczowe z punktu widzenia Włocławka i okolic inwestycje. O głośną sprawę Brześcia Kujawskiego, bo przecież pamiętamy, że kilka lat temu samorząd województwa podpisał porozumienie z burmistrzem, starostą włocławskim, zobowiązując się do partycypacji w kosztach także budowy tej inwestycji. Wszyscy wtedy w roku 2016 myśleliśmy, że doczekamy się finalizacji tej inwestycji. Dyrektor Generalnej Dyrekcji powiedział, że nie.

Redaktor: A to dlaczego?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Pierwsza dokumentacja, która została przygotowana posiada szereg błędów środowiskowych bardzo istotnych do uzyskania wszelkich pozwoleń. Jest na etapie procedowania. Dyrektor jednocześnie poinformował, że nie widać tej inwestycji w planach finansowych Generalnej Dyrekcji. Inwestycja została odłożona na tzw. święty nigdy. Jest to dla mnie bardzo rozczarowująca informacja, bo przecież Sejmik Województwa podejmował stosowne stanowiska kierowane do Rządu RP i do Parlamentarzystów w zakresie między innymi tej inwestycji. Byliśmy przez miesiące zapewniani przez Rząd i przez obecnych parlamentarzystów, że ta inwestycja będzie zrealizowana. Niestety widać, że odchodzi ona w bliżej nieznaną przyszłość.

Redaktor: To jest poważny problem?

Jacek Kuźniewicz radny województwa KujawskoPomorskiego: Biorąc to pod uwagę mieszkańcy Brześcia Kujawskiego mają się czym martwić. Będą zajeżdżani przez samochody, których ruch jest coraz większy na drodze 62 w związku z ożywianiem terenu wokół węzła autostradowego, więc będzie ten problem się nawarstwiał. Nie rozumiem tej sytuacji, że rząd, że GDDKiA nie chce tej inwestycji realizować. Dla mnie jest to sytuacja co najmniej dziwna przy takiej presji samorządowej jaka ma miejsce. To też pokazuje działania lokalnych parlamentarzystów.

Redaktor: Samorząd brzeski czyni co jest tylko w ich mocy.

Jacek Kuźniewicz radny województwa KujawskoPomorskiego: Ja chylę czoła przed samorządem brzeskim. Podziwiam działania burmistrza i współpracowników w zakresie aktywizacji terenów inwestycyjnych i pozyskiwania inwestorów do terenu Strefy Gospodarczej. To jest bardzo duża tytaniczna praca. Szacunek należy się burmistrzowi. Wszyscy powinniśmy go wspierać, to także są miejsca pracy dla włocławian.

Redaktor: I co dalej?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko Pomorskiego: Jeżeli nie będą rozwiązane  podstawowe problemy w zakresie infrastruktury to inwestorzy będą sie zastanawiać czy nie poszukiwać innych lepszych lokalizacji. Duże niedopatrzenie rządzących, że tej inwestycji nie chcą popierać i nie doprowadzają do szczęśliwego finału. Tym bardziej, że jest wola samorządu województwa współuczestniczenia finansowego w tym przedsięwzięciu, co się rzadko zdarza. Były sygnały ze strony rządu, że jeżeli samorząd województwa się zaangażuje to rząd znajdzie pieniądze. Okazuje się, że nie ma tych pieniędzy.

Redaktor: A co z kolejną inwestycją dotyczącą bezpośrednio włocławian?

Jacek Kuźniewicz radny województwa KujawskoPomorskiego: Włocławek jest połączony z autostradą w bardzo dobry sposób, w zakresie lokalizacji mamy 3 węzły w okolicach Włocławka, ale to połączenie, które jest najbardziej eksploatowane, wychodzące z Ronda Falbanki do węzła Włocławek Zachód to jest tragiczne połączenie w sensie technicznym. Jest to niebezpieczny teren. No i się okazuje, że ta przebudowa fragmentu drogi może będzie miała miejsce, może nie. Dyrektor Generalnej Dyrekcji powiedział, że owszem jest planowane lekkie poszerzenie, ścieżka rowerowa i tochę zmiany nawierzchni. To chyba zbyt mało. Mówiło sie przecież o dwupasmówce, o poprawieniu znacznym parametrów technicznych tej drogi. Teraz się okazuje, że to ma być zaledwie kosmetyka.

Redaktor: Nasuwa się pytanie czy mieszkańcy Włocławka zasługują na takie traktowanie?

Jacek Kuźniewicz radny województwa KujawskoPomorskiego: Mieszkańcy Włocławka nie zasługuja na takie traktowanie. Powinniśmy wszystko zrobić aby doprowadzić do zmiany optyki patrzenia. Należy pamiętać, że jest to droga krajowa.Tutaj rząd ma piłeczkę po swojej stronie. Samorząd tutaj nic nie może, tylko lobbować, naciskać i apelować.

Redaktor: Czy to wystarczy aby osiągnąć cel?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Działanie desperacyjne włocławianie powinni podjąć, jeżeli nadal będą lekceważeni. My nie moży sobie na takie rzeczy pozwolić, bo się okazuje, że miało być lepiej a jest gorzej. Infrastruktura drogowa nie ma koloru politycznego. Z dróg korzystają wszyscy wyborcy. Powinniśmy spiąć się wszyscy aby jednak jakieś środki przedsięwziąć. Może Rada Miasta powinna zabrać głos w tej sprawie jeśli chodzi o połączenie Włocławka z autostradą. To przecież było artykułowane wielokrotnie. Zgłaszane do Strategii Rozwoju Województwa, kontraktu. Tymczasem radni są zainteresowani sobą, walką wewnętrzną, a nie sprawami mieszkańców.

Redaktor: Samorządowcy przez ostatnią kadencję przecież grzmieli w tej sprawie.

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Region włocławski był przez lata pomijany w zakresie modrnizacji dróg wojewódzkich, ponieważ tutaj planowano inne rozwiązania jak chociażby Partnerstowo Publiczno Prywatne i ono nie wyszło. Cierpimy na tym. Ta siatka dróg wojewódzkich w naszym regionie nie jest jeszcze taka gęsta. Jest plan siegający 1 mld zł, aby do 2022 roku wremontować, przemodernizować wszystkie drogi wojewódzkie w całym regionie Kujawsko-Pomorskim.

 

Co dalej z obwodnicą Brześcia Kujawskiego i drogami wojewódzkimi we Włocławku i powiecie? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się