:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C całkowite zachmurzenie

Co grozi za używanie fajerwerków z wyjątkiem dni … ? Policja ostrzega

Ludzie_, grozi używanie fajerwerków wyjątkiem Policja ostrzega - zdjęcie, fotografia

Czas Sylwestra i Nowego Roku, to okres, kiedy wielu z nas kupuje petardy, sztuczne ognie i inne fajerwerki. Ale oprócz radości związanej ze świętowaniem, niekiedy dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem materiały pirotechniczne mogą zakupić tylko osoby, które ukończyły 18 lat.

Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, przypominamy podstawowe zasady, którymi należy kierować się podczas korzystania z wyrobów pirotechnicznych:

- nie kupuj petard niewiadomego pochodzenia,

- zakupione petardy powinny mieć polski atest oraz instrukcję w języku polskim, na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu,

-używaj środków pirotechnicznych po dokładnym zapoznaniu się z załączoną instrukcją,

- pamiętaj materiały pirotechniczne nie powinny być używane przez dzieci,

- informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom,

- przestrzegaj zakazu stosowania fajerwerków wewnątrz pomieszczeń,

- nie używaj fajerwerków w grupie osób i w miejscach publicznych, w których mogą one spowodować inne zagrożenia np. pożar.

Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 roku o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wykonywania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, mówi:

- art. 36 - sprzedaż materiałów pirotechnicznych bez koncesji zagrożona jest karą od roku do 10 lat więzienia

- art. 37 - sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim zagrożona jest karą grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do 2 lat.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego – w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody.

Używanie wyrobów pirotechnicznych w ciągu całego roku, z wyjątkiem dni wyznaczonych przez uchwały rad gmin lub miast jest wykroczeniem określonym w artykule 54 kodeksu wykroczeń, w którym czytamy, że:

„Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.”

W wyjątkowych sytuacjach używanie fajerwerków może zostać zakwalifikowane jako zakłócenie spokoju i porządku publicznego czyli jako wykroczenie z artykułu 51 kodeksu wykroczeń, za które grozić może kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Co grozi za używanie fajerwerków z wyjątkiem dni … ? Policja ostrzega komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się