:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  23°C całkowite zachmurzenie

Dożynki 2017 w Boniewie za nami. Tak świętowano zakończenie żniw [ZDJĘCIA]

Ludzie_, Dożynki Boniewie świętowano zakończenie żniw [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia

Gminno-parafialne dożynki w Boniewie odbyły się w minioną niedzielę. Uroczystości zapoczątkowała Msza święta połączoną z obrzędem wieńcowym a także dzieleniem się chlebem w kościele parafialnym pw. Nawiedzenia NMP w Boniewie.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

„Dożynki to święto chleba i tych, który go współtworzą Boga i ludzi” tymi słowami Przewodniczący Rady Gminy Adam Ciesielski powitał wszystkich mieszkańców, którzy przybyli na uroczystości dożynkowe. Natomiast wójt Gminy Marek Klimkiewicz zaprosił do aktywnego udziału we wspólnej imprezie.

Tegoroczne zbiory jak wie większość tutaj zgromadzonych rolników nie były łatwe. Zbiór płodów rolnych odbywał się niejednokrotnie w szybkim tempie z uwagi na zmieniające się warunki atmosferyczne. Pan Bóg miał nas w opiece oszczędzając nas przed kataklizmem. W obliczu nieszczęścia ludzie okazują swą solidarność w pełnym znaczeniu tego słowa – przemawiał do rolników wójt Marek Klimkiewicz.

Wójt nawiązał do pożaru, który miał miejsce na terenie gminy dziękując za pomoc i solidarność mieszkańców w obliczu nieszczęścia. Jednocześnie podsumował miniony okres.

Zaznaczył, że wiele inwestycji udało się zrealizować. Pochwalił samorząd za rekordowe wyniki budowy dróg asfaltowych sięgające blisko 22 km. Podziękowania skierował pod adresem rady, która ze zrozumieniem podchodzi do kwestii inwestycyjnych. Dziękował współpracownikom z działu finansowego, organizacyjnego, inwestycyjnego. W najbliższym czasie będzie realizowanych wiele innych zdań.

Podczas przemówienia wójt poprosił o wspieranie tych, którzy ucierpieli w ostatnim kataklizmie, ponieważ jak podkreślił „solidarność braci rolniczej jest wskazana. Żebyśmy razem brzemiona nieśli, nigdy jeden przeciw drugiemu.” Wójt nawiązał również do słów św. Jana Pawła II „Zawsze bądźmy razem”.

Poświęcone bochny chleba upieczone z tegorocznych zbóż podzielono pomiędzy przybyłych mieszkańców.

Dzisiaj jesteśmy gospodarzami parafialno-gminnych dożynek. Część obrzędowa odbyła się w godzinach przedpołudniowych, msza św. w kościele w Boniewie. Następnie dzieliliśmy się chlebem. W godzinach popołudniowych w programie dożynek mamy zaplanowany występ zespołów folklorystycznych. Są Kruszynioki i wiele innych zespołów, które będą umilały pobyt mieszkańcom do późnych godzin nocnych. Dla dzieci również przewidzieliśmy moc atrakcji w wesołym miasteczku. Nie zapomnieliśmy o kulinariach, będzie kiełbasa i kaszanka z grilla, chleb ze smalcem oraz grochówka a wszystko po to aby uczcić zbiór tegorocznych plonów - powiedział podczas wywiadu Adam Ciesielski przewodniczący Rady Gminy w Boniewie.

Podczas uroczystości wójt podziękował za celebrowanie Mszy Świętej i „ogrody” proboszczowi ks. Mirosławowi Michalakowi. Podziękowania popłynęły także pod adresem sołectw: Grójec, Anielin, Arciszewo, Boniewo, Łąki Wielkie, Osiecz Mały, Osiecz Wielki, Otmianowo, Wólka Paruszewska, Sułkówek,Wieś Jastrzębiec, Zespołu Folklorystycznego Lubominianki, które tradycyjnie przygotowały wieńce dożynkowe. Wszystkie zachwycały estetyką i pomysłowością. Nie zapomniano o współorganizatorach dożynek: strażakach, Radzie Kobiet, pracownikach urzędu oraz sponsorach.

Rozmawialiśmy z wiceprezes Banku Spółdzielczego w Lubrańcu, która była jednym ze sponsorów dożynek w Boniewie.

Współpraca z rolnikami i rozwój naszych gmin wpływa korzystnie na rozwój Banku. Relacje są pozytywne.  Sukcesy naszych rolników są dla nas cenne. Nasz bank powstał w latach pięćdziesiątych. Istnieje już 67 lat i tyle samo działamy w terenie. Jest nam miło, że jesteśmy zapraszani na różnego typu uroczystości - mówiła wiceprezes BS Barbara Kołodziejska.

Jak podkreśliła Anna Kozłowska wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Włocławskiego przygotowania do uroczystości wymagają ogromnego nakładu pracy ale radość jest tym większa im więcej gości zaszczyci uroczystości swoją obecnością.

Jak wiemy mieszkańcy chętnie uczestniczą w dożynkach i to nas cieszy, ale również odwiedzają nas turyści, którzy odpoczywają nad jeziorami – dodała.

Publiczność zgromadzona na stadionie sportowym w Boniewie miała możliwość biesiadowania z Zespołem „Kruszynioki”. Następnie pojawił się na scenie zespół Metrum, a potem zespól disco polo „THE BROTHERS”. Na koniec na fanów muzyki i tańca czekała  zabawa taneczna.

Dożynki 2017 w Boniewie za nami. Tak świętowano zakończenie żniw [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się