:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C bezchmurnie

Ewakuacja szkoły, pożar i wypadek drogowy w Boniewie. 14 jednostek straży w akcji [ZDJĘCIA]

14 zastępów straży z powiatu włocławskiego wzięło udział 19 czerwca 2018 r. w akcji ratowniczej w Boniewie.

W ćwiczeniach brało udział 86 strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu włocławskiego z miejscowości: Błenna, Izbica Kujawska, Zalesie, Choceń, Śmiłowice, Nakonowo, Morzyce, Krzewie, Boniewo, Lubomin, Bierzyn, Świeszewy.

W takiej skali praktycznie, ćwiczenia w której udział biorą jednostki OSP z pięciu gmin oraz z PSP odbywają się po raz pierwszy. Natomiast ewakuacje uczniów ze szkoły przeprowadzamy częściej, aby uczniowie, nauczyciele, dyrekcja zdobyła doświadczenie i w momencie zagrożenia mogła spokojnie wyjść z zagrożonego obiektu - powiedział wójt Boniewa Marek Klimkiewicz.

Scenariusz ćwiczeń zakładał zwarcie instalacji elektrycznej w pracowni komputerowej w Szkole Podstawowej w Boniewie, wskutek czego powstal pożar.

Jak nas poinformował p.o. Komendant Miejski PSP st.bryg. mgr inż. Dariusz Kuligowski pierwszy epizod ćwiczeń dzieje się w szkole. Założeniem jest, pożar w pracowni komputerowej. Nastąpiło zwarcie i wybuchł pożar. Następuje ewakuacja uczniów. Natomiast drugi epizod dotyczy wypadku drogowego.

Po zauważeniu pożaru, pracownicy szkoły przystępują do ewakuacji uczniów. Wójt Gminy Boniewo uruchamia Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w celu monitorowania sytuacji oraz reagowania: organizacji, wsparcia i zabezpieczenia dla ewakuowanych uczniów.

Będziemy ewakuować ponad 200 uczniów. Scenariusz dzisiejszej akcji dotyczy pozorowanego pożaru w pracowni komputerowej oraz złamania nogi jednej z uczennic. Pomocy przedmedycznej udzieli jedna z nauczycielek wraz z uczennicami, która posiada uprawnienia. W trakcie ewakuacji szkoły po policzeniu uczniów okazało się, że brakuje jednego, który zaginął podczas akcji ewakuacyjnej o czym zostanie poinformowany dowódca celem podjęcia działań - opowiedział szczegółowo o scenariuszu Zbigniew Łuczak wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Boniewie.

Ponadto w trakcie działań gaśniczych na drodze prowadzącej do szkoły w wyniku złego oznakowania dojazdu dochodzi do wypadku 2 pojazdów w wyniku ,którego 6 osób zostaje rannych.

Zaangażowanie druhów jest bardzo duże. W akcji uczestniczy ponad 15 pojazdów. Są to tylko ćwiczenia, ale chodzi o sprawdzenie koordynacji wszystkich działań pomiędzy jednostkami OSP. To jest sprawdzian nie tylko dla strażaków ale i dla całego personelu szkolnego i dzieci jak się zachowają na wypadek alarmu. Jest to jak najbardziej słuszna decyzja o przeprowadzaniu takich ćwiczeń - argumentował Adam Ciesielski przewodniczacy Rady Gminy.

W trakcie ćwiczeń oprócz działań gaśniczych, strażacy doskonalili swoje umiejętności z czynności ratownictwa medycznego.

Dzisiaj mamy uroczystość o nieco innym charakterze. Są to ćwiczenia OSP pod hasłem Boniewo 2018. Zaangażowanych zostało ponad 80 strażaków. Ewakuacja szkoły przebiegła sprawnie jak również działania ratownicze podczas wypadku. Drobne zalecenia na pewno się pojawiły ale to w celu uniknięcia ich na przyszłość - podsumowała przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kozłowska.

Jednocześnie celem ćwiczeń było sprawdzenie sposobu alarmowania przez pracowników Zespołu Szkół w Boniewie w przypadku pożaru lub innego zagrożenia, sprawdzenie czasu dojazdu oraz dróg dojazdowych do obiektu, sprawdzenie działania hydrantów zewnętrznych i wewnętrznych, sprawdzenie łączności na terenie akcji ratowniczo - gaśniczej z SK KM PSP we Włocławku. Ponadto dokonano oceny przygotowania obiektu do działań ratowniczo - gaśniczych, w szczególności: zapewnienia ewakuacji ludzi i mienia z obiektu, dojazdu i możliwości operowania sprzętem ratowniczym. Doskonalono umiejętności zachowania się pracowników podczas pożaru lub innego zagrożenia i współpracę między służbami biorącymi udział w działaniach ratowniczo - gaśniczych. Jednocześnie sprawdzono sposób zabezpieczenia pogorzeliska (miejsca prowadzonych działań ratowniczych). Doskonalono umiejętności dowódcze i wykonawcze. Zweryfikowano gotowość bojową sił i środków do wykonywania działań ratowniczych. Celem ćwiczeń również było poznanie specyfiki obiektu.

Ewakuacja szkoły, pożar i wypadek drogowy w Boniewie. 14 jednostek straży w akcji [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się