:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  23°C lekkie zachmurzenie

Festiwal Wisły we Włocławku 2018 [ZDJĘCIA]

Kiedy: 2018-08-12 , godzina: 10:00

Festiwal Wisły we Włocławku odbył się już 11-12 sierpnia 2018 roku.

Już wieczorem w sobotę i niedzielne przedpołudnie tj. 12 sierpnia 2018 r. na Przystani Wodnej na ulicy Piwnej we Włocławku pojawili się flisacy, szyprowie, wikingowie, a powodem wizyty był Festiwal Wisły, największy zlot jednostek pływających na rzekach.

Już rankiem w niedzielę flisacy udali się na uroczystą Mszę św. w intencji flisaków i szyprów wiślanych do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku podczas której proboszcz ks. Michał Krygier podkreśli ich odwagę na rzekach ale także i odwagę wiary i za to świadectwo wiary im podziękował oraz życzył aby kolejne odsłony Festiwalu Wisły przebiegały jak najlepiej. Przekazał również pozdrowienia do kolejnych na trasie miejscowości. We mszy św. uczestniczyła również poseł na Sejm RP Joanna Borowiak i wiceprezydent Włocławka Barbara Moraczewska.

Kolejny Festiwal Wisły we Włocławku otworzył oficjalnie między innymi prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, który podkreślił, że "bardzo dobrze, że o Wiśle zaczyna się coraz więcej mówić" a kolejna edycja jest tego znakomitym przykładem. Prezydenta cieszy, że może gościć osoby nie tylko z Polski, ale i innych krajów jak Francji czy Holandii. Prezydent jednocześnie zaznaczył, że "ma wrażenie, że nie jest do końca wykorzystana Wisła bo walory turystyczne to jedno, ale niezwykle ważne są walory gospodarcze" i myśli on że na to przyjdzie też czas.

Grupa nieformalna pływająca co roku na trzech łodziach przybyła również do Włocławka. Jest ona flotą, odtwórcami żeglarzy, wioślarzy skandynawskich. Na łodzi płyną osoby od 17 do 62 lat. Ta pasja zrodziła się w 1968 roku. W tym roku grupa obchodzi 50-lecie działalności.

Na tę łódkę zabrał mnie mój nieżyjący już ojciec, który w siedemdziesiątych latach pływał pierwszą repliką łodzi wczesno średniowiecznej zbudowanej w Polsce, a ja kontynuuję tę jego pasję. Mam nadzieję, że mój syn również. Coraz mniej młodych ludzi interesuje się pływaniem łodziami tego typu. Młodzi ludzie wybierają bardziej komfortowe życie. Do tego przywykli, a tutaj nie ma silnika, tutaj się wiosłuje. Czasami stawia się żagiel jak jest sprzyjający wiatr. Natomiast ogólnie tutaj mocno dostaje się wciry. Znaleźć takich ludzi, którzy przygody potrzebują, w tym się dobrze bawią, spełniają swoje ambicje, pokonując siebie, budując swój charakter jest coraz mniej - mówił Wojciech Żołądkowicz st. oficer Floty Jarmeryka.

Przyjechali do Włocławka, zwodowali i będą płynąć i brać udział w Festiwalu Wisły na trasie Włocławek – Toruń. Potem ruszają dalej w wyprawę na Pomorze do Gdańska albo Elbląga.

Parada statków i łodzi popłynęła wzdłuż Bulwarów aby potem udać się do Ciechocinka i Osieka i w dalszą drogę. Mamy nadzieję, że powrócą do Włocławka w następnym roku.

Zapowiedź:

O szczegółach opowiadali podczas wczorajszego brefingu prasowego na przystani we Włocławku wiceprezydent Barbara Moraczewska oraz Łukasz Pszczółkowski dyrektor Biura Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta Włocławek i Jacek Kełpiński  z Kujawsko - Dobrzyńskiej Informacji Turystycznej.

Włocławek włączył się w organizację Festiwalu Wisły tak jak było to w roku ubiegłym, lecz w trochę innej formie. Zależy nam na tym aby podkreślić znaczenie rzeki Wisły, ponieważ Włocławek jest związany z Wisłą, leży nad Wisłą. Zależy nam również na tym aby w najbliższych latach przywrócić świetność rzeki Wisły zarówno tą turystyczną, żeglowną i transportową. - powiedziała wiceprezydent Barbara Moraczewska.

Festiwal Wisły we Włocławku rozpocznie się w sobotę 11 sierpnia. Pierwszym akcentem będzie spotkanie poetów na moście im Marszałka Rydza Śmigłego, którzy będą recytować, prezentować poezję. Następnie odbędzie się potańcowka z flisakami od godz 19:00 do 20:00.

Chodzi nam o to, aby mieszkańcy Włocławka zintegrowali się z flisakami. Nie tylko na zasadzie zabawy, ale również przekazania informacji co do samego festiwalu i rzeki Wisły, pracy flisaków. - kontynuowała wiceprezydent.

W niedzielę tj. 12 sierpnia festiwal rozpocznie się Mszą Świętą w Katedrze w intencji flisaków. Po Mszy o godz. 10:00 na Przystani odbędzie się oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Wisły. Następnie odbędzie się Parada 41 jednostek, statków.

Niespodzianką dla mieszkańców naszego miasta jest przewidziany rejs z Włocławka do Nieszawy. Zaproszenia są do odebrania w Informacji Turystycznej w godzinach urzędowania. Od jutra tj. 9 sierpnia br. rozpoczyna się wydawanie zaproszeń. Zachęcamy mieszkańców do odebrania zaproszenia. W Nieszawie będzie zapewniony autokar, którym można będzie powrócić do Włocławka - mówiła wiceprezydent Barbara Moraczewska.

Festiwal się rozrasta. W tym roku dochodzi Gmina Obrowo. Tak jak rzeka Wisła jest żywa tak też nasz festiwal. Ten rok będzie fajniejszy jak poprzednie, mam nadzieję, że ciekawszy. Program jest bogaty - mówił Jacek Kełpiński z Kujawsko-Dobrzyńskiej Informacji Turystycznej.

PROGRAM:

11.08.2018 (sobota) WŁOCŁAWEK - Przystań Wodna ul. Piwna 1a

19:OO - 23:OO Potańcówka flisacka - wieczór integracyjny załóg statków wiślanych przybyłych na Festiwal Wisły i mieszkańców Włocławka.

12.08.2018 (niedziela) - WŁOCŁAWEK - Bulwary im Marszałka Józefa Piłsudskiego

8:3O - 9:3O Uroczysta Msza święta w intencji flisaków i szyprów wiślanych w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku

1O:OO - 1O:3O Parada kilkudziesięciu statków i łodzi wzdłuż Bulwarów biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków: szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary i drakkary wikińskie

10:30 Pożegnanie flisaków, rozpoczęcie rejsu do Nieszawy i Ciechocinka

Imprezy towarzyszące

11.08.2018 (niedziela) - WŁOCŁAWEK - most im Marszałka Rydza Śmigłego

19:OO 2O: OO - Wisła łączy poetów. Spotkanie poetów dobrzyńskich i kujawskich.

Zapowiedź 1.08.2018

Mieszkańcy w niedzielne przedpołudnie będą mogli na włocławskich bulwarach zobaczyć paradę kilkudziesięciu statków, łodzi rzecznych (drakkarów, berlinek, szkut, galarów itd.). Łodzie zostaną zaprezentowane przy przystani przy ulicy Piwnej. Będą płynąć najpierw w kierunku tamy, potem wrócą i popłyną w kierunku Nieszawy. Organizatorzy zapowiadają również atrakcje dla amatorów wodnych wrażeń.

Początek pokazu o godz. 1O:OO. O godzinie 8:3O w Katedrze we Włocławku zostanie odprawiona msza w intencji flisaków i szyprów wiślanych.

Dzień wcześniej wieczorem na przystani przy ulicy Piwnej amatorzy muzyki szantowej i kultury żeglarskiej będą mogli posłuchać muzyki w wykonaniu zespołu „Barowe Żywioły”.


 

Festiwal Wisły we Włocławku 2018 [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się