:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C umiarkowane opady deszczu

Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej we Włocławku [ZDJĘCIA]

Rozrywka, Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej Włocławku [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia

Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per Sempre” zrodził się kilka  lat temu dzięki wspólnej inicjatywie fundatora Fundacji „Samotna Mama” przedsiębiorcy Krzysztofa Grządziela oraz tenora operowego i dyrektora artystycznego Dariusza Stachury.

Fotorelacja tutaj (kliknij)  i tutaj (kliknij)

W dniu 29 września 2017 r. odbyła się siódma już edycja festiwalu.  Pierwszy dzień VII Festiwalu to dzień konkursowy, w którym melomani mieli okazję posłuchać młodych adeptów sztuki, studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu. Konkurs w ramach Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per Sempre” wybór bursztynowej struny „W drodze do La Scali” odbył się jak co roku w Sali Złotej Pałacu Bursztynowego.

Każdy ze śpiewaków, młodych adeptów sztuki marzy o śpiewaniu w La Scali. To udało się mojemu przyjacielowi Kaludi Kaludov  - powiedział na wstępie Dariusz Stachura.

Festiwal zainaugurowali: Dariusz Stachura Swiatowej sławy polski tenor, Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej i tenor zaliczany do światowej czołówki śpiewaków Kaludi Kaludov znaną pieśnią neapolitanską „O sole mio” (pol.Moje słońce).

Cieszę się niezmiernie jako organizator festiwalu, że udaje nam się po raz kolejny gościć Państwa, że możemy zaprosić niebywałych solistów, młodych, utalentowanych. Witam serdecznie profesorów którzy zasiądą w jury - mówił Krzysztof Grządziel.

Koncert poprowadził ceniony konferansjer Andrzej Zborowski, który zaprezentował 8 osobowy skład studentów biorący udział w tegorocznym konkursie przy akompaniamencie jednoosobowej orkiestry, którą stanowiła Bogna Dulińska, wspaniała artystka, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi.

W składzie jury zasiedli: Marek Możdzier polski śpiewak operowy, dr hab. nauk muzycznych, mecenas kultury Krzysztof Grządziel, Anna Jeremus śpiewaczka operowa, tenor zaliczany do światowej czołówki śpiewaków Kaludi Kaludov, prof. dr hab.Akademii Muzycznej im.I.J Paderewskiego w Poznaniu, Elżbieta Dynarska prezes Fundacji Samotna Mama, Dariusz Stachura dyrektor artystyczny VII festiwalu, światowej sławy tenor, sekretarz jury Maria Jaracz.

Zwycięzcą VII Festiwalu została Ewa Murzynowska.

Laureatka jednej z edycji festiwalu Zofia Benedykcińska umilała pobyt gościom w trakcie obrad jury.

Na zakończenie wręczono statuetki „Bursztynowej Struny”.

 

Specjalnymi gośćmi pierwszego dnia festiwalu byli: Aleksandra Wiwała, Kałudi Kałudow, Bogna Dulińska oraz Dariusz Stachura.

 

W sobotę 30 września w Hali Mistrzów odbył się natomiast koncert galowy „Bella Voce”, w którym zaprezentowali się: Grążyna Brodzińska, Anna Dytry, Barbara Gutaj, Mikołaj Adamczak, Dariusz Stachura, Miłosz Gałaj, Kałudi Kałudow oraz laureat głównej nagrody „Bursztynowej Struny”. Wykonawcom w drugim dniu festiwalu akompaniowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Marka Czekały.

 

Publiczność wielokrotnie nagrodzała wykonawców  owacjami na stojąco dając wyraz najwyższego uznania artystom.

 

Włocławek zasługuje aby taki rodzaj muzyki się tutaj pojawił. Wielka rola jest tutaj Pana Stachury. Bez niego ten festiwal nie odbyłby się. Dla mnie najważniejszą nagrodą jest udział publiczności w festiwalu, która docenia piękno muzyki operowej. Nasza publiczność jest wyjątkowa, reaguje spontanicznie , dlatego artyści chętnie wracają do Włocławka. Napawa mnie to optymizmem. Z roku na rok publiczności jest coraz więcej . - podsumował festiwal  Krzysztof Grządziel.

Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej we Włocławku [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się