:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C pochmurno z przejaśnieniami

Fundusze Europejskie na początek 2014 roku

Polityka, Fundusze Europejskie początek - zdjęcie, fotografia

Początek roku 2014 to dogodny okres dla przedsiębiorców planujących pozyskanie funduszy unijnych na rozwój swoich firm – informują konsultanci z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich we Włocławku. W tym czasie prowadzone będą nabory wniosków o dofinansowanie projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, jak i z programów ogólnopolskich.

Od 7 do 20 stycznia 2014 r. mikro, mali i średni przedsiębiorcy z regionu mogą ubiegać się o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych zamówionych w wybranej jednostce naukowej w ramach projektu „Voucher badawczy” realizowanego przez Związek Pracodawców „Pracodawcy Pomorza i Kujaw”. Voucher badawczy daje możliwość sfinansowania badań przemysłowych, prac rozwojowych lub badań potwierdzających  zgodność produktów (usług) z normami obowiązującymi w danej branży. W styczniowym naborze firmy będą mogły zdobyć tzw. vouchery indywidualne, o wartości do 40. lub do 80 tys. zł

Nieco później, od 11 do 24 lutego br., prowadzony będzie nabór na vouchery kooperacyjne. Adresowany jest on do partnerstw co najmniej trzech przedsiębiorców prowadzących współpracę (np. w ramach klastra lub konsorcjum), którzy chcieliby zlecić wspólnie prace B+R. Wartość tego typu vouchera to maksymalnie 400.000 zł i może on pokryć do 90% kosztów badań. Szczegóły naborów na vouchery badawcze wraz z dokumentacją konkursową dostępne są na stronie www.voucherbadawczy.pl.

Pomiędzy 27 stycznia a 7 lutego prowadzony będzie nabór wniosków o dofinansowanie w długo oczekiwanym konkursie na wsparcie inwestycji mikroprzedsiębiorstw (Poddziałanie 5.2.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego). Firmy zatrudniające mniej niż 10. pracowników mogą uzyskać dotacje (pomoc bezzwrotną) na projekty inwestycyjne związane np.  z zakupem środków trwałych (maszyny, urządzenia, linie produkcyjne itp.) czy z budową lub modernizacją budynków. Niektóre typy działalności gospodarczej są wykluczone z ubiegania się o dofinansowanie w tym konkursie, np. handel, prywatne gabinety lekarskie, usługi finansowe i konsultingowe.

Dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie: www.mojregion.eu/regionalny-program-operacyjny-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego/konkursy/ogloszenia/os-priorytetowa-5/czytaj/items/oglaszamy-konkurs-w-ramach-poddzialania-521-wsparcie-inwestycji-mikroprzedsiebiorstw-nr-rpowkp-113v5212013.html. W ostatnim czasie wprowadzono do dokumentacji konkursowej zmiany, na które trzeba zwrócić uwagę. Zwiększyła się pula środków przeznaczonych na konkurs z 4.225.200 zł do 10.000.000 zł. W celu usprawnienia i przyśpieszenia oceny wniosków wprowadzono też ocenę wstępną, co wymaga od wnioskodawców wypełnienia dodatkowego formularza informacji niezbędnych do jej dokonania.

W styczniu 2014 r. mają zostać ogłoszone kolejne konkursy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego skierowane do przedsiębiorców: konkurs z Poddziałania 5.2.2 Wsparcie inwestycji przedsiębiorstw (do podziału ponad 29 mln zł) oraz z Działania 5.5 Promocja i rozwój markowych produktów (6,3 mln zł).

Obok wsparcia w formie dotacji, przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego mogą też na bieżąco korzystać z pomocy zwrotnej w formie preferencyjnych pożyczek lub poręczeń kredytowych. Preferencyjne unijne pożyczki oferują w naszym regionie m.in. Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy i Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy (Inicjatywa JEREMIE).

Wkrótce przedstawimy możliwości europejskiego wsparcia dla przedsiębiorców w ramach krajowych programów operacyjnych. Po szczegółowe informacje zapraszamy do Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich we Włocławku przy ul. Bechiego 2, kontakt telefoniczny: 54 235 67 12, email: [email protected]

Fundusze Europejskie na początek 2014 roku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się