:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C bezchmurnie

Hałas przy A1 przekracza normy. Co z ekranami dla mieszkańców Gminy Włocławek?

Informacje lokalne, Hałas przekracza normy ekranami mieszkańców Gminy Włocławek - zdjęcie, fotografia

Zainstalowanie ekranów w Nowej Wsi coraz bliżej. Chronić będą przed hałasem z autostrady kilkuset mieszkańców okolicznych miejscowości.

Mieszkańcy Nowej Wsi niecierpliwią się, ponieważ na zamontowanie ekranów akustycznych oczekują już od kilku lat. Nie chcą już dłużej czekać. Ich cierpliwość jak podkreślają  się wyczerpała.

Wkrótce wybory, to może tym razem działania zainstalowania ekranów nieco zostaną przyśpieszone - pisze czytelnik.

Po około 3 latach starań wójt Gminy Włocławek Ewy Braszkiewicz wydana została decyzja popierająca i uwzględniająca budowę ekranów.

W kwietniu ub. roku wszczęte zostało postępowanie w sprawie wydania zobowiązania do wybudowania ekranów akustycznych w Gminie Włocławek na odcinku Ludwinowo -Kruszyn - Nowa Wieś.

W dniu 18.07.2017 do Gminy Włocławek wpłynęła decyzja, zobowiązująca Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do wybudowania  ekranów, ale mimo to ekranów nadal nie ma. Dlaczego? O wyjaśnienia w sprawie poprosiliśmy wójt Gminy Włocławek Ewę Braszkiewicz.

Redaktor: Dlaczego proces uruchamiania ekranów dla mieszkańców Nowej Wsi i Kruszyna tak długo trwa?

Ewa Braszkiewicz Wójt Gminy Włocławek: Należy przypomnieć, że w przypadku budowy autostrady na początku 2000 roku były wydane pierwsze decyzje lokalizacyjne na podstawie, których Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystąpiła do opracowywania dokumentacji. Wielokrotnie już kiedy Generalna Dyrekcja przystępowała do przetargu zgłaszaliśmy, że tak naprawdę, "Generalna" zrobiła w samej dokumentacji błędy ponieważ pracowała na starych podkładach geodezyjnych, co się przełożyło na to, że np. nie było ujęte osiedle w Nowej Wsi, które się rozrosło w ostatnich kilku latach. Gmina, ani społeczeństwo nie było informowane o zmianach, ponieważ konsultacje społeczne prowadzone w Kruszynie przez projektantów mówiły jedynie o tym, że nasyp autostrady będzie usytuowany 2 m poniżej obecnego poziomu, czyli szedłby dołem i hałas byłby znacząco wyeliminowany. Natomiast później się okazało, że ktoś zmienił koncepcje i z tego też względu hałas z autostrady, dźwięki roznoszą się po okolicznych miejscowościach, a przede wszystkim po osiedlu Nowa Wieś co powoduje uciążliwości i przekracza w mojej ocenie poziom hałasu, który kilka lat temu już był podwyższony.

Redaktor: Jakie działania zostały podjęte w tym zakresie w momencie otwarcia autostrady?

Ewa Braszkiewicz Wójt Gminy Włocławek: W momencie kiedy autostrada została otwarta wszyscy w 2014 roku uświadomili sobie, że powstał ogromny problem.  My przeprowadziliśmy kilka badań na koszt gminy, w każdym opracowaniu wychodziło, że są przekroczone normy dla ludzi. Walka Gminy Włocławek trwała 3 lata, na szczęście spotkała się ze zrozumieniem dyrektora RDOŚ, który popierając i uwzględniając wszystkie analizy akustyczne, analizy po wykonanej budowie i wszystkie badania zaopiniował pozytywnie nasz wniosek o wybudowanie ekranów.

Redaktor: Skora zapadła pozytywna decyzja to co dalej?

Ewa Braszkiewicz Wójt Gminy Włocławek: Od momentu kiedy wydana została przez marszałka decyzja jak gdyby całe formalne postępowanie zgodnie z przepisami prawa rozpoczyna się od nowa, bo wydanie decyzji przez marszałka absolutnie nie gwarantowało tego, że w najbliższych miesiącach powstaną ekrany. Wiadomo, że jest to cały proces dokumentacyjny i inwestycyjny czyli na początku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy zleciła wykonanie analizy akustycznej i o to walczyłam w ostatnich miesiącach.

Redaktor: Do czego upoważnia analiza akustyczna przeprowadzona przez GDDKiA w Bydgoszczy?

Ewa Braszkiewicz Wójt Gminy Włocławek: Analiza akustyczna jest podstawą do zlecenia i do opracowania dokumentacji projektowej. Taki jest pierwszy etap przygotowania procesu inwestycyjnego i budowy ekranów.

Redaktor: Wiem, że przeprowadziła Pani rozmowę telefoniczną z dyrektorem GDDKiA w Bydgoszczy Jarosławem Gołębiewskim?

Ewa Braszkiewicz Wójt Gminy Włocławek: Dyrektor GDDKiA w rozmowie w dniu 8 lutego 2018 roku potwierdził, że zlecona analiza akustyczna została już wykonana. Obecnie trwa jej weryfikacja przez GDDKiA. Przedmiotowa dokumentacja określiła ilości, parametry i rodzaj zabezpieczeń, które należy zastosować, szacunkowy koszt modernizacji poszczególnych elementów drogi w tym koszty ewentualnych zamknięć ruchu na czas realizacji prac. Umówiliśmy się na spotkanie na początku marca celem przedstawienia mi ostatecznej wersji opracowania. Następnie zorganizowane zostanie spotkanie z udziałem mieszkańców. Potem GDDKiA przystąpi do zlecenia dokumentacji technicznej a następnie do wykonania prac. Cieszę się, że obecnie nic nie jest robione bez udziału gminy i udziału mieszkańców.

Dziękujemy za rozmowę.

Ja również dziękuję.

 

Hałas przy A1 przekracza normy. Co z ekranami dla mieszkańców Gminy Włocławek? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się