:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C bezchmurnie

Inwestycje, na które czekamy. Dzięki nim Powiat Włocławski wiele zyska

Polityka, Inwestycje które czekamy Dzięki Powiat Włocławski wiele zyska - zdjęcie, fotografia

Powiat Włocławski w roku bieżącym kontynuuje intensywne działania zmierzające do poprawy stanu technicznego na wielu drogach będących w jego zarządzie. Dzięki uzyskanym dofinansowaniom przebudowane zostanie wiele kilometrów dróg, co znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w regionie. Ponadto przygotowywane są kolejne istotne inwestycje, jedna dotyczy budowy powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Chodczu, a druga budowy nowej siedziby geodezji we Włocławku. Starostwo Powiatowe we Włocławku  prężnie współpracuje z gminami na terenie ich działania dlatego angażuje się również w zadania realizowane wspólnie. Kolejne bardzo ważne zagadnienie to tereny inwestycyjne w powiecie włocławskim.

O tych kwestiach rozmawiamy z członkiem zarządu Tomaszem Jezierskim.

Redaktor: W ostatnim czasie wielokrotnie podpisywane są umowy na przebudowę bądź remonty dróg w powiecie. W czym tkwi fenomen, że już zakańczacie wyłanianie wykonawców przedsięwzięć drogowych na bieżący rok. Czy pośpiech przy tego typu zagadnieniach jest wskazany?

Członek Zarządu Tomasz Jezierski: Większość postępowań przetargowych mamy już zakończonych, wykonawcy zostali wyłonieni, a umowy podpisane. Kwoty, które uzyskaliśmy w postępowaniach przetargowych oscylowały w granicach kosztorysów projektowych. Staraliśmy się jak najszybciej ogłosić postępowania, gdyż naszym zdaniem gwarantowało to korzystniejsze ceny. Wszyscy wiemy jaka jest teraz sytuacja na rynku pracy, pracodawcy borykają się z brakiem ludzi do pracy, a ceny materiałów idą w górę. Nie ma już takich oszczędności jak w latach ubiegłych. Dodać należy, że ten rok jest rokiem specyficznym, gdyż jesienią odbędą się wybory i wszystkie samorządy inwestują duże środki w infrastrukturę drogową, dlatego też firmy drogowe mając zapełnione portfele zamówień mogą wybierać w ofertach.

Czytaj także: Te drogi w powiecie włocławskim zostaną wyremontowane. Mamy listę

Redaktor: Wiemy, że powiat przygotowuje się do budowy Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Chodczu oraz budowy nowej siedziby geodezji. Jak daleko zaawansowane są prace nad tymi inwestycjami?

Członek Zarządu Tomasz Jezierski: Aktualnie inwestycje te znajdują się na etapie projektowania. Wcześniej rozpoczęliśmy prace nad projektem szkoły w Chodczu, które już są na ukończeniu. Na tę inwestycję chcemy pozyskać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2014-2020. W związku z tym, że szacunkowy koszt inwestycji to około 12 milionów złotych z rozpoczęciem budowy będziemy czekali do rozstrzygnięcia konkursu, w którym będziemy mieli możliwość dofinansowania do 85 % środków kwalifikowanych.

Nowy budynek geodezji planujemy wybudować na działce pozyskanej od Urzędu Miasta we Włocławku pomiędzy ulicami Stodólna i Związków Zawodowych. Mamy podpisaną umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wizualizacji do końca czerwca br. Myślę, że jesienią ogłosimy przetarg na budowę i przystąpimy do realizacji tego zadania. Łącznie z budynkiem wybudujemy również parking.

Redaktor: Nie tak dawno w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisywał Pan list intencyjny dotyczący budowy obwodnicy Lubrańca. Kiedy możemy spodziewać się realizacji tej ważnej dla mieszkańców inwestycji?

Członek Zarządu Tomasz Jezierski: W dniu 21 lutego 2018 roku z wicestarostą Markiem Jaskulskim jako przedstawiciele Powiatu Włocławskiego zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, aby wspólnie z przedstawicielami samorządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz Gminy Lubraniec złożyć podpisy pod listem intencyjnym w sprawie budowy obwodnicy Lubrańca. Zgodnie z podpisanym listem Gmina Lubraniec zobowiązuje się do pokrycia 60 procent kosztów związanych z koniecznością wykupu gruntów na realizację inwestycji, powiat włocławski nieodpłatnie przekaże grunty będące naszą własnością inwestorowi, natomiast pozostałą część zadania sfinansuje samorząd województwa. Inwestycja znajduje się w tej chwili na końcowym etapie przygotowywania dokumentacji. Zgodnie z zapewnieniem władz województwa rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w przyszłym roku.

Redaktor: Jaki to będzie projekt, może kilka szczegółów ?

Członek Zarządu Tomasz Jezierski: Budowa obwodnicy będzie częścią dużego projektu przebudowy 30-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 270 z Brześcia Kujawskiego do granicy województwa, realizowanej przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nowo zaprojektowana obwodnica o długości około 5,3 km powstanie po zachodniej stronie miejscowości Lubraniec. Droga będzie miała szerokość 7 metrów, zaplanowano także pobocza o szerokości 1,5 metra. Na trasie powstanie most na Zgłowiączce, a także dwa ronda.

Redaktor: Ostatnio wiele się mówi na temat przynależności powiatu do strefy inwestycyjnej. Jakie wnioski nasuwają się po spotkaniach z przedstawicielami stref?

Członek Zarządu Tomasz Jezierski: Brałem udział w kilku spotkaniach z przedstawicielami ŁSSE, które odbywały się w Urzędzie Marszałkowskim oraz Starostwie Powiatowym we Włocławku. Podstawowy wniosek jaki nasuwa się po tych spotkaniach jest taki, że powiat włocławski stał się atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Składa się na to kilka czynników. Jednym z głównych jest przebiegająca przez nasz powiat autostrada oraz trzy zjazdy w Brzeziu, Pikutkowie i Dąbrówce. Kolejny bardzo ważny element to przygotowane tereny inwestycyjne w pobliżu zjazdów. Tereny takie posiadają gminy: Brześć Kujawski, Kowal, Lubień Kujawski, Włocławek, Choceń. Łącznie około 700 hektarów. Większość terenów posiada plany zagospodarowania przestrzennego lub jest na końcowym etapie ich tworzenia. Jest to bardzo istotne, gdyż bardzo przyspiesza proces uzyskania pozwolenia na budowę. Na terenach inwestycyjnych należących do gminy Brześć Kujawski i Lubień Kujawski już powstało kilka zakładów pracy, a w perspektywie mamy kolejne.

Spotkania przedstawicieli ŁSSE z samorządowcami z terenu powiatu włocławskiego zaczęły odbywać się po ukazaniu się projektu ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Znowelizowana ustawa ma wprowadzić zasadę, że „cała Polska jest specjalną strefą ekonomiczną”. W praktyce oznaczać to będzie, że inwestor, chcący skorzystać z określonych w ustawie ulg podatkowych, będzie miał prawo swobodnego wyboru miejsca inwestycji, a miejsce to automatycznie będzie częścią jednej ze stref ekonomicznych. Zgodnie z projektem ustawy powiat włocławski został przypisany do ŁSSE. Aktualnie powiat włocławski należy do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Redaktor: Doszło do spotkania jak pamiętam z wojewodą czy poczynione zostały jakieś ustalenia?

Członek Zarządu Tomasz Jezierski: Temat stref ekonomicznych został poruszony na spotkaniu z wojewodą Kujawsko Pomorskim, który spotkał się z samorządowcami z powiatu włocławskiego w dniu 7 lutego 2018 r. w którym również uczestniczyłem. Ustalono, że bez względu do której SSE zostanie przyporządkowany powiat włocławski będziemy współpracować, aby na tereny inwestycyjne przyciągnąć jak najwięcej inwestorów, gdyż bezrobocie w naszym powiecie jest jednym z największych w kraju i należy podjąć wszelkie działania, które przyczynią się do jego zmniejszenia.

 

Inwestycje, na które czekamy. Dzięki nim Powiat Włocławski wiele zyska komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się