:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C pochmurno z przejaśnieniami

Jacek Kuźniewicz pozostaje na stanowisku Prezesa MPEC. Co z cenami za ogrzewanie i ciepłą wodę?

Polityka, Jacek Kuźniewicz pozostaje stanowisku Prezesa cenami ogrzewanie ciepłą wodę - zdjęcie, fotografia

Dotychczasowy Prezes MPEC we Włocławku Jacek Kuźniewicz nadal będzie przez najbliższy rok prezesem spółki, bo taką decyzję podjęło Walne Zgromadzenie czyli prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Postanowiliśmy na ten temat porozmawiać z prezesem Jackiem Kuźniewiczem.

Jak Pan skomentuje spekulacje dotyczące obsady stanowiska prezesa MPEC?

Funkcje na stanowiskach nie są dożywotnie. Dzisiaj jest się prezesem a jutro można już nim nie być. Odrzucam wszystkie plotki kuluarowe, politykę. Wydaje mi się, że wyniki spółki bronią się same. Spółka jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Wypracowuje rekordowe zyski od wielu, wielu lat. Prowadzimy szeroki front inwestycyjny. Pozyskujemy nowych odbiorców. Realizujemy bardzo dużą inwestycję polegającą na podłączeniu osiedla Michelin do sieci ciepłowniczej. Praktycznie firma wizerunkowo zaczęła istnieć w mieście nie tak jak to było dotychczas. Robimy różnego rodzaju akcje społeczne, edukacyjne. Biegły rewident badając sprawozdanie ocenił je w samych superlatywach. Wyniki są bardzo dobre według jego oceny, wyniki ekonomiczne, które firma osiąga są z punktu widzenia biegłego rewidenta na dobrym poziomie, wręcz modelowe jak dla branży ciepłowniczej, więc jakby z tych powodów mogę spać spokojnie. Nie biorę bod uwagę kuluarowych zagrywek i rozgrywek. Nie jest tajemnicą, że mówiło się w kuluarach, że część dawnych moich partnerów politycznych będzie szukała zemsty. Ta polityka włocławska prowadzona od kilkunastu lat pokazuje, że jesteśmy w takim miejscu, a inne miasta idą do przodu, a my drepczemy w miejscu.

Na jaki okres otrzymał Pan nominacje na prezesa?

W spółkach miejskich przez prezydenta Marka Wojtkowskiego została wprowadzona kadencyjnosć, a więc każdy z nas ma powołanie na rok obrachunkowy tzn. do przyszłego roku. Takie powołanie mam również ja jako prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Za rok będziemy podlegać kolejnej ocenie Walnego Zgromadzenia i będziemy rozliczani ze swojej pracy. Ja patrzę na to spokojnie, ponieważ prowadzę firmę odpowiedzialnie. Myślę, że nawet pracownicy tutaj mają powody do zadowolenia, atmosfera pracy jest zupełnie inna jak za dawnych czasów. Dzielimy się swoimi kompetencjami i odpowiedzialnością za firmę, można powiedzieć, że współzarządzamy. Patrzę na firmę jako trochę można powiedzieć familijną. Według mnie stanowimy jedną rodzinę. Każdy atak na prezesa firmy to jest tak naprawdę na firmę. Nie pozwolę na to by dorobek pracowników i ich praca ciężka była przez kogokolwiek deprecjonowana i będę tu bardzo stanowczy.

Jakie są plany na przyszłość ?

W najbliższych miesiącach mamy naprawdę wiele do zrobienia. Musimy skończyć tę inwestycję na Michelinie, podłączamy nowych odbiorców, to jest niezbędne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przed nami duża inwestycja polegająca na projekcie dostosowawczym do Dyrektyw Europejskich o niskich emisjach i to musimy wykonać. Staramy się o środki finansowe w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystko jest na bardzo dobrej drodze, prowadzimy już ostatnie negocjacje na temat 43 mln złotych. Jest to spora kwota, którą będziemy musieli zainwestować bo inaczej firma nie będzie mogła funkcjonować.

Wynik finansowy spółki jest oczywiście na plusie?

Jesteśmy jedną z nielicznych spółek miejskich, która wypracowuje duży zysk, który jest niezbędny aby inwestować. Nie możemy sobie wyobrazić sytuacji, w której firma się nie rozwija i nie wypracowuje wyniku finansowego dodatniego i nie może sobie pozwolić na realizację inwestycji. Ponadto wynik ten jest potrzebny po to żeby tworzyć taką „poduszkę finansową”, bo jest bardzo niepewna sytuacja na rynku paliw, węgla. Ceny węgla w ostatnim czasie podniosły się o 30%, a w kosztach MPEC węgiel to jest 40 - 45% kosztów. Na pewno będzie musiało to znaleźć odzwierciedlenie także w cenie ciepła, ale dzięki sprawnemu zarządzaniu i wynikowi finansowemu my mamy taką poduszkę finansową. Możemy sobie spokojnie regulować tymi finansami tak aby nie przenosić tej całej podwyżki związanej z cenami węgla na odbiorców. Jesienią będziemy podejmować w tym zakresie decyzję. Ekonomia jest nieubłagana. Dzisiejsza polityka prowadzona przez rząd spowodowała zwyżkę cen węgla. My i tak postępując w miarę rozsądnie prognozując pewne zjawiska gospodarcze rozstrzygnęliśmy przetarg na dostawę węgla w ubiegłym roku w listopadzie, przetarg na 2 lata. To jest przejaw odpowiedzialnej polityki finansowej. Dla nas ta sytuacja na rynku węgla będzie mniej odczuwalna.

Jacek Kuźniewicz pozostaje na stanowisku Prezesa MPEC. Co z cenami za ogrzewanie i ciepłą wodę? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się