:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C całkowite zachmurzenie

Jubileusz 70-lecia Koła Łowieckiego "DARZBÓR" w Gminie Boniewo [ZDJĘCIA]

Ludzie_, Jubileusz lecia Koła Łowieckiego

Koło Łowieckie nr 108 „ Darzbór” z Włocławka  świętowało jubileusz siedemdziesięciolecia  istnienia.  Uroczystości zainaugurowano Mszą Świętą  dziękczynną za wszystkie łaski otrzymane od Boga  w kościele w Osieczu Małym, w której uczestniczyły rodziny, zaproszeni goście, poczty sztandarowe okolicznych kół łowieckich: nr 112 „Jeleń” z Chodcza, nr 135 „Łoś „ nr 111” Przepiórka” z Włocławka,  nr 159 „ Bór” z Włocławka, nr 107 „ Kujawskie Towarzystwo Racjonalnego Łowiectwa”,  sympatycy i przyjaciele oraz mieszkańcy Gminy Boniewo.  Myśliwi zgromadzili   się również aby oddać cześć św. Hubertowi i  otrzymać błogosławieństwo.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

Mszę celebrowali księża: Proboszcz Parafii Boniewo ks. prałat mgr lic. Mirosław Michalak, ks. kapelan prof.  Wojciech Frątczak,  duszpasterz myśliwych i leśników.

Podczas homilii prałat Wojciech Frączak mówił wiernym o wolności, jej ograniczaniu, przestrzeganiu dekalogu i konsekwencjach jego nie przestrzegania: „Wiara polega na tym aby czynić to co się mówi”. Wskazał również na zagrożenia w Europie. 

Zebraliśmy się na okoliczność poświęcenie kapliczki ku czci św. Huberta biskupa, którą ufundowali myśliwi tego koła miejscowemu społeczeństwu z okazji swojego 70-lecia. Polska ziemia jest usiana tysiącami kapliczek i krzyży przydrożnych. Są one świadectwem polskiej pobożności(……).W historii kościoła  są  najstarsze  wzmianki o kapliczkach z II wieku. Budowano je jako miejsce modlitwy, ponieważ kościoły wtedy były rzadkie. Najwięcej kapliczek było poświęconych Najświętszej Marii Panny oraz wielu świętym. O stawiennictwo w niebie zabiegano. Często stawiano figury swoich patronów. Na naszych ziemiach tych kapliczek nie zachowało się wiele. Miejscem ich zagłady była II wojna światowa(……) Niech ta kapliczka się przyczyni do rozumnego spoglądania na przyrodę i jej ochronę. Bóg przecież kazał nam czynić ziemię poddaną, a nie ją niszczyć czy degradować  dla zysku. Niech więc święty Hubert chroni przed szkodzeniem ludziom i przyrodzie -mówił podczas  kazania ks. prałat Wojciech Frątczak.

Po mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości  udali się do parku w Osieczu Wielkim celem  uczestnictwa w poświęceniu kapliczki św. Huberta, którego dokonał ks. kapelan prof. Wojciech Frątczak, który jest członkiem koła nr 108.

Najpierw jednak prezes Ryszard Balcerkowski przedstawił  krótki rys historyczny koła, stwierdzając : „obecnie stan zwierzyny jest zadowalający i koło pozyskuje ilości jedne z najwyższych w Okręgu włocławskim”.

Jak zaznaczył prezes Balcerkowski inicjatorem budowy kapliczki  i wiaty był Roman Torzewski. Rzeźbę św. Huberta wykonał miejscowy artysta rzeźbiarz członek PZŁ Kazimierz Rusen. Tablicę na kapliczce ufundował  Łowczy Okręgowy a wykonał stażysta Bartosz Delewski.

Następnie  za zasługi dla Łowiectwa Kujawsko-Dobrzyńskiego wręczono medale, które na wniosek Zarządu koła nr 108  nadała Okręgowa Kapituła Odznaczeń Łowieckich następującym osobom: 

Markowi Klimkiewiczowi wójtowi Gminy Boniewo, Romanowi Torzewskiemu kierownikowi działu Instrumentów Rynku Pracy w PUP we Włocławku, Ewie Grochowinie dyrektor Szkoły Podstawowej w Boniewie, Barbarze Urbańskiej i Elżbiecie Wożniak nauczycielom Szkoły Podstawowej w Boniewie.

Wręczenia odznaczeń dokonali: Władysław Dolecki prezes Okręgowej Rady Łowieckiej we Włocławku oraz Grzegorz Wiśniewski łowczy okręgowy.

W ostatnim czasie jak nadmienił prezes Ryszard Balcerkowski uprawnienia łowieckie zdobyły 4 osoby: Piotr Czernielewski, Mateusz Łukaszewski, Konrad Rupczak, Kamil Serdyński. Opiekunami w czasie stażu byli: Marek Angulski, Ryszard Balcerkowski, Artur Rupczak, Andrzej Paczkowski.

Ślubowanie przyjęli:  prezes koła Ryszard Balcerkowski w asyście honorowego członka koła Mariana Jakubczaka.

Po złożonym ślubowaniu rozmawialiśmy z Mateuszem Łukaszewskim z Arciszewa, który  ma rodzinne tradycje łowieckie. Jego dziadek i ojciec byli myśliwymi i on już jako młody chłopiec obcował z dziką  zwierzyną i przyrodą.

Podczas wywiadu Mateusz zaimponował nam wiedzą na temat otaczającej przyrody, wiele  osób mogłoby brać z niego przykład. Jest bez wątpienia wzorem do naśladowania.  Pasję łowiecką łączy z pracą w rolnictwie. Jak sam podkreślił „ta pasja jest bezcenna”.

Nie zabrakło podczas uroczystości części artystycznej, którą przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Boniewie.

Następnie przybyli goście złożyli gratulacje, podziękowania za współpracę i życzenia.

Wójt Marek Klimkiewicz  podczas przemówienia  nawiązał do urokliwego parku w Osieczu Wielkim, do  intensywnej  pracy na rzecz tego zakątka oraz  działalności koła, którego członkowie angażują się w pracę  na rzecz społeczeństwa gminy, jak również edukację młodzieży.

Przekazywanie wartości związanych z łowiectwem młodemu pokoleniu jest najcenniejsze, ponieważ związane jest z wiedzą dotyczącą ochrony przyrody. Liczne spotkania i wycieczki, udział w uroczystościach szkolnych i nie tylko mają nie tylko symboliczny wymiar,  ale uczą  przede wszystkim właściwych postaw dzieci i młodzież – mówił wójt Marek Klimkiewicz

Wójt podziękował  również za inicjatywę ufundowania kapliczki członkom koła jak również dyrektor PUP we Włocławku Bożenie Stępniewskiej.

Z okazji zacnego jubileuszu  i wieńczącego uroczystość poświęcenia kapliczki św. Huberta popłynęły gratulacje i słowa najwyższego uznania za 70-letnią działalność.

Dalszego pomyślnego rozwoju, satysfakcji z pracy na rzecz łowiectwa i ochrony ojczystej przyrody oraz wielu radości w życiu osobistym i zawodowym -  życzył Adam Ciesielski przewodniczący Rady  Gminy.

Sekretarz gminy Anna Kozłowska i skarbnik Aleksandra Wożniak wręczyły w podziękowaniu członkom zarządu bukiet kwiatów.

Uczestnicy spotkania po części oficjalnej wzięli udział w biesiadzie myśliwskiej, podczas której można było skosztować  grochówki i dziczyzny  przygotowanej w ziołach  przez  członków koła z Chodcza:  Marka Kosa i Jerzego Kuczmaję.

Jubileusz 70-lecia Koła Łowieckiego "DARZBÓR" w Gminie Boniewo [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się