:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C bezchmurnie

Kuźniewicz na „tak”. Co z nową spółką?

Polityka, Kuźniewicz „tak” nową spółką - zdjęcie, fotografia

Powołano nową spółkę Inwestycje Regionalne, która ma być odpowiedzialna za kluczowe przedsięwzięcia.

Na ten temat rozmawiamy z Jackiem Kuźniewiczem radnym województwa Kujawsko-Pomorskiego

Redaktor: W minionym tygodniu odbyła się sesja sejmiku. Jakie istotne sprawy absorbowały radnych?

Jacek Kużniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego powołaliśmy jako radni do życia nową spółkę z o. o, której 100% właścicielem będzie samorząd województwa. Spółka nazywa się Inwestycje Regionalne i ma ona ma w perspektywie najbliższych kilku lat być taką instytucją, ktora będzie finansować i realizować inwestycje województwa. Będą one miały strategiczne znaczenie dla regionu po pierwsze, a po drugie finansowanie będzie pochodzić ze środków zewnętrznych to znaczy głównie z kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także z innych instrumentów zwrotnych, które będą oferowane przez Komisję Europejską.

Redaktor: Jakie to będą inwestycje?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: To będą inwestycje strategiczne głównie z zakresu infrastruktury drogowej jak również o charakterze edukacyjno-kulturalnym.

Redaktor: Kto będzie tym zainteresowany?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Korzystać będą miasta, w których województwo ma ulokowane swoje instytucje kultury, głównie Opera Nova i Filharmonia w Bydgoszczy, istytucje, które prowadzi samorząd województwa, a które wymagają niezbędnych prac modernizacyjnych, bo inaczej po prostu przestaną spełniać określone standardy i nie będzie można realizować oferty jaką chcielibyśmy prezentować mieszkańcom województwa, także mieszkańcom Włocławka, bo przecież włocławianie w jakimś stopniu też z tej oferty korzystają.

Redaktor: Czy wywiązała się podczas sesji polemika?

Jacek Kużniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Oczywiście spółka jak to każda spółka, każda tego typu działalność budzi kontrowersje i takie też kontrowersje budziła ta uchwała na sejmiku. Ja sam mam duże wątpliwości jeśli chodzi o tą spółkę, o przyszłość jej działania.

Redaktor: Jaki jest kapitał założycielski?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Kapitał jest oczywiście symboliczny 50 tysięcy złotych, po to by móc ją uruchomić. Natomiast wychodzę z założenia, że trzeba dać zarządowi zielone światło, obdarzyć go zaufaniem. Jestem przekonany, że ta propozycja będzie miała twarde oparcie w liczbach. Oczywiście była podnoszona kwestia tego typu, że to jest kolejne zadłużenie województwa a kończą się fundusze europejskie i środki konwencjonalne.

Redaktor: Czy tego typu spółki juz istnieją w Polsce?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Takie spółki istnieją w innych regionach, ale nie w wymiarze wojewódzkim. One funkcjonują w miastach, dużych miastach nie w województwach. Mamy doświadczenie związane z Kujawskimi Inwestycjami Medyczmnymi, nie są one wcale najgorsze.

Redaktor: Czy radni w podejmowanej uchwale zawarli szczególne postanowienia, które będą dawały im prerogatywy?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Radni chcą mieć wpływ na inwestycje z czego będą finansowane, to jest oczywista rzecz. Radni sobie zagwarantowali wpływ na to zawierając w uchwale określone elementy, ktore pozwalają na wybieranie zadań, ponieważ ta spółka może finansować, realizować zadania, które będą umieszczone w budżecie województwa i WPF i to radni wskazują jakie zadania będą realizowane.

Redaktor: Nie ma obaw?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Czas pokaże jak to będzie funkcjonować. Daliśmy zielone światło do budowania tej spółki i pewnie jeszcze nieraz będziemy na sejmiku o tym dyskutować. Pomysł ciekawy, kontrowersyjny, ale i też innowacyjny i takie rzeczy należy wprowadzać do obiegu. Uważam, że to samo powinno stać się w mieście.

 

Kuźniewicz na „tak”. Co z nową spółką? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się