:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C bezchmurnie

Mocne słowa Kuźniewicza: W tej kadencji nie dzieje się nic...Co dalej z mieszkańcami szpitalnego hot

Polityka, Mocne słowa Kuźniewicza kadencji dzieje dalej mieszkańcami szpitalnego - zdjęcie, fotografia

Wracamy do kwestii konieczności opuszczenia hotelu pracowniczego, który nadzoruje włocławski szpital. Obiekt ten nie nadaje się do użytkowania, ponieważ jest zniszczony i dyrekcja szpitala chce go przekształcić w Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Marek Bruzdowicz dyrektor zaznaczył że modernizacja tego obiektu jest niezbędna. Ponadto chce pozyskać ok. 4 mln zł na ten cel. Czy będzie trójstronne porozumienie, czy dyrekcja szpitala, prezydent i marszałek się dogadają?

Postanowiliśmy porozmawiać o tym z Jackiem Kuźniewiczem radnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Redaktor: Proszę o komentarz w sprawie przekształcenia hotelu pracowniczego szpitala na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Pomysł rozbudowy szpitala o kolejne segmenty i kolejne zakłady zasługuje na uwagę i wsparcie. W nazwie mamy szpital wysokospecjalistyczny i trzeba dążyć, żeby on był wysokokspecjalistyczny i zapewniał mieszkańcom Włocławka obsługę medyczną na wysokim specjalistycznym poziomie. I to jest inicjatywa, która zasługuje na poparcie.

Redaktor: Czy wysiedlenie z hotelu mieszkańców jest w porządku?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Dyrektor zwrócił się w stronę budynków mieszkalnych, tego hotelu w którym mieszkają dawni pracownicy szpitala i tam chce ulokować zakład. Nie ma problemu, można i tak. Trzeba mieć świadomść tego, że są tam mieszkańcy. Mieszkają tam ludzie ze swoimi rodzinami i trudno też oczekiwać, że z dnia na dzień ich się stamtąd wysiedli. Istotne jest podejście. Nie może być tak, że ja mam tu 4 mln zł pozyskać ale nie będę mógł tego zrobić, bo są mieszkańcy. Szafowanie tym argumentem nie jest do końca fair.

Redaktor: Przecież problem wysiedlenia mieszkańców z hotelu pracowniczego był znany od dawna.

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Problem tych mieszkań tak naprawdę znany jest władzom i szpitala i województwa i miasta od wielu, wielu lat. To nie jest temat, ktory się pojawił dzisiaj. Pamiętam, że od czasów prezydenta Skrzypka były takie głosy, żeby to jakkolwiek przejąć na majątek miasta i dziwię się dzisiaj, że koledzy z PiS ten temat podnoszą dopiero teraz, a nie w momencie kiedy pan Skrzypek był prezydentem. Jeden z członków PIS, obecny radny był wiceprezydentem od spraw komunalnych i mógł się też zaangażować. Potem przeszedł do szpitala jako pracownik i też ten temat mógł poprowadzić. W poprzedniej kadencji były takie próby wymuszenia na poprzednich władzach samorządowych przejęcia hotelu na majątek miasta. Tak też nie może być, bo to nie są mieszkańcy, którzy mieszkają w budynkach na mocy decyzji prezydenta miasta, tylko mieszkają tam, bo byli kiedyś zatrudnieni w szpitalu i dostali te przydziały ze szpitala. Nie wyobrażam sobie by w rozwiązaniu tego problemu nie uczestniczył samorząd województwa jako taki i prezydent miasta po drugiej stronie, bo to są mieszkańcy Włocławka. Bezprzecznie trzeba ich objąć pomocą, bo za rozwiązanie problemów mieszkaniowych odpowiada prezydent miasta.

Redaktor: Nie uważa pan, że sprawa zabrnęła za daleko?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Oczywiście uważam, że dzisiaj sytuacja zabrnęła trochę za daleko. Na dobrą sprawę można było w porzednich kadencjach te budynki przejąć. Znaleźć dla tych rodzin mieszkania, bo znalezienie 10 mieszkań we Włocławku nie powinno być żadnym problemem. Wstyd, że nie możemy we Włocławku znaleźć 10 mieszkań. To pokłosie tego, że nie buduje się mieszkań we Włocławku. Proszę zwrócić uwagę, że w tej kadencji nie powstało żadne mieszkanie komunalne. Mniejsze gminy z tym sobie radzą. My sobie z tym nie możemy poradzić. Nie można tutaj mówić, że jest to wina prezydenta, ale jest to wina takiego ogólnego bałaganu, braku porozumienia w samorządzie Włocławka. Nie raz to mówiłem, że jest po prostu uprawiana polityka chłopców z piaskownicy, którzy nie potrafią sie dogadać w podstawowych rzeczach dlatego mamy obraz sytuacji jaki mamy. Za prezydenta Skrzypka powstały mieszkania komunalne. W czasie poprzedniej kadencji też powstały mieszkania i socjalne i komunalne. Działał fantastycznie TBS. W tej kadencji nie dzieje się nic, poza próbami realizacji jakiś koncepcji, które napotykają na ogromne trudności i dla uporu politycznego, nie merytorycznego. Po prostu ma się nie udać. Ma się tej ekipie nie udać i dlatego tak jest jak jest. Na tym cierpią mieszkańcy, nie prezydent, nie radni tylko cierpią mieszkańcy.

Redaktor: Co jest zatem powodem braku budowy mieszkań?

Jacek Kużniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Trzeba jasno powiedzieć to, że we Włocławku nie buduje się mieszkań komunalnych. Dzisiaj to jest efekt konfliktu w samorządzie i podejścia niektórych radnych do problematyki miasta przez pryzmat tylko i wyłącznie własnych interesów politycznych.

Redaktor: A co z mieszkańcami szpitala?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Tym mieszkańcom należą się lokale, bo są mieszkańcami Włocławka.

Redaktor: Czy musiało dojść do takiej sytuacji? Czy konieczna była eksmisja?

Jacek Kuźniewicz radny województwa Kujawsko-Pomorskiego: Nie musiało do tego dojść. Dyrektor szpitala nie umie dojść do porozumienia z prezydentem. Nie można napinać struny i stawiać prezydenta pod ścianą i straszyć eksmisjami. Ci ludzie natychmiast przychodzą pod ratusz i oczekują pomocy. Niewątpliwie trzeba znaleźć te mieszkania. Nie wyobrażam sobie jakkolwiek nie będzie to przy współudziale samorządu województwa, bo sprawa zabrnęła już za daleko. W poprzednich latach trzeba było te bloki przejąć na majątek miasta, wybudować, przesiedlić tych ludzi albo wyburzyć budynek i wybudować nowe bloki i byłoby po sprawie. Nie byłoby żadnego konflkitu. Dzisiaj bezsprzecznie samorząd województwa musi się zaangażowac w pomoc tym ludziom, ale pomocy musi udzielić prezydent, administracja samorządu miejskiego.

To było kukułcze jajo, nikt tym nie chciał się zainteresować. A może dyrekcja szpitala, prezydent i marszałek się dogadają.

 

Mocne słowa Kuźniewicza: W tej kadencji nie dzieje się nic...Co dalej z mieszkańcami szpitalnego hot komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się