:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Narodowe Czytanie we Włocławku [ZDJĘCIA]

W sobotę 8 września 2018 w całym kraju, ale również i we Włocławku odbyło się czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. To jest już 7 edycja Narodowego Czytania organizowanego przez prezydenta kraju. Zaczynano od "Pana Tadeusza".

Zaczynaliśmy od Pana Tadeusza. W piątej edycji wprowadzono zasadę aby Polacy mogli głosować na to jakie dzieło będzie czytane. „Przedwiośnie” pojawiło się w ubiegłym roku, ale przegrało rywalizację z „Weselem”, które otrzymało 18 tys. głosów, a 37 tyś osób głosowało. Natomiast w tym roku Polacy wybrali Przedwiośnie” - mówił Jan Polak, dyrektor Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku.

Jak podkreślił dyrektor Polak czytano już „Quo Wadis”, „Trylogie”, „Wesele” „Pana Tadeusza”, Komedie Aleksandra Fredry. W związku z tym już najwyższy czas jak zaznaczył dyrektor aby można było przeczytać Żeromskiego. Jego Popioły również pojawiły się 2, 3 lata temu w propozycjach do narodowego czytania.

We Włocławku Narodowe Czytanie jak nadmienił dyrektor teatru odbywa się od początku. Teatr Impresaryjny i Teatr Ludzi Upartych bierze udział w tej akcji. Tym razem spotkano się dwukrotnie na placu Wolności jak również w teatrze będzie czytane „Przedwiośnie”.

To jest rok szczególny 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zaproponowano jeszcze 44 inne teksty literackie, które można podczas tego narodowego czytania czytać i myśmy z tej szansy skorzystali. Organizujemy widowisko sceniczne „Drogi do Wolności” - kontynuował dyrektor Jan Polak.

W sobotę czytali przedstawiciel Urzędu Miasta z wiceprezydent Barbarą Moraczewską na czele, młodzież z LMK z nauczycielem Miłoszem Kłobukowskim.


Narodowe Czytanie we Włocławku [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się