:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C bezchmurnie

Nowe Domy Dziecka w Lubieniu Kujawskim. Zobacz zdjęcia z otwarcia

Ludzie_, Dziecka Lubieniu Kujawskim Zobacz zdjęcia otwarcia - zdjęcie, fotografia

W piątek tj. 6 października 2017 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Przystań”, i „Ostoja” w Lubieniu Kujawskim. Ordynariusz diecezji włocławskiej biskup Wiesław Mering poświęcił nowo wybudowane domki.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

Ogromnie się cieszę, że jest to kolejna wyciągnięta ręka w stronę ludzi. Całym sercem gratuluję. Cieszę się i przystępuje do błogosławieństwa domów dziecka - powiedział na wstępie JE biskup Wiesław Mering.

Zgromadzonych gości, wśród których byli parlamentarzyści, duchowni, przedstawiciele władz powiatowych, wojewódzkich, radni powiatu, przedstawiciele gmin oraz instytucji z terenu powiatu włocławskiego, dyrektorzy placówek oświatowych, a także przedstawiciele wykonawcy, sponsorzy przyjaciele domu dziecka serdecznie powitał dyrektor placówki Marcin Lewandowski.

Zabierając głos starosta włocławski Kazimierz Kaca nie ukrywał radości z kolejnej inwestycji.

Może nie jest to największa inwestycja w powiecie ale dla mnie jest to inwestycja najbardziej satysfakcjonująca, ponieważ budowaliśmy te obiekty dla dzieci. Domki w Brzeziu i w Lubieniu Kujawskim są ukoronowaniem mojej kariery samorządowca. Ta inwestycja ma dla mnie ogromną wartość ponieważ budowaliśmy dla tych, którzy najbardziej tej pomocy potrzebowali - mówił starosta Kazimierz Kaca.

Jak zaznaczył dyrektor Marcin Lewandowski przejście z pałacu i stworzenie młodzieży warunków, pola do eksperymentowania, nauczenia się tego co jest dla nich ważne, podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za te decyzje, uczenia się kulinariów, umiejętności społecznych oraz prowadzenia finansów to dla podopiecznych najistotniejsze sprawy na tym etapie ich życia.

Jestem szczęśliwa. Ta koncepcja zakładała kompleksowe przekształcenie placówek opiekuńczo-wychowawczych powiatu na małe domki. To przepiękne miejsce, w którym mam nadzieję, że nowe koncepcje wychowawcze zostaną wdrożone i pozwolą na to aby lepiej usamodzielniać wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych aby łatwiej im było startować w dorosłe życie, już samodzielnie po opuszczeniu placówek - powiedziała Agnieszka Łoboda dyrektor PCPR.

Wybudowane obiekty zostały odpowiednio urządzone i wyposażone. Wszystkie pokoje zostały wyposażone w nowe meble. Otoczenie wokół domków zostało zagospodarowane. Urządzono plac zabaw jak również boisko. W perspektywie jak zaznaczył starosta włocławski będzie więcej urządzeń w celu uatrakcyjnienia pobytu wychowankom.

Warunki są o wiele lepsze jak w poprzednim domu. Jesteśmy zachwyceni. Obecnie sami zajmujemy się przygotowywaniem posiłków, sami sprzątamy, zmywamy, tak jak nasi rówieśnicy mieszkający w rodzinnych domach w Brzeziu. Te obowiązki nie są dla nas uciążliwe, ponieważ wychowawcy nas wspierają  - powiedziała Dżesika.

Podczas uroczystości były gratulacje, podziękowania, życzenia i prezenty.

Władze gminy Lubień Kujawski z burmistrzem Markiem Wilińskim na czele i z przewodniczącym Rady Gminy Markiem Małachowskim, wiceprzewodniczącą Jolantą Grauman wręczyły dzieciakom bon do wykorzystania na dowolną wycieczkę.

Dzisiaj w Gminie Lubień Kujawski ważny dzień, otwarcie dwóch rodzinnych domów dziecka, które zastępują duży budynek, mieszczący się w pałacu. Nowe budynki o dużo lepszym standardzie posłużą podopiecznym, którzy tu będą zamieszkiwać - podsumował burmistrz Marek Wiliński.

Samorządowcy powiatu włocławskiego: przewodniczący Rady Powiatu Zygmunt Wierzowiecki jak również wiceprzewodniczące: Jadwiga Fijałkowska, Anna Kozłowska, wójt Gminy Boniewo Marek Klimkiewicz obdarowali dzieciaki prezentami.

Jestem związany z podopiecznymi z domu dziecka w Lubieniu Kujawskim od samego początku pracy w samorządzie, ponieważ z tych terenów podchodzę. Zasponsorowałem kominek, który będzie przypominał wychowankom ognisko domowe. Sponsorami tego kominka są również moi wyborcy, którzy głosowali na mnie - zaznaczył przewodniczący Zygmunt Wierzowiecki.

Łączna wartość zadania to kwota około 2 mln zł. Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w wysokości 75% środków finansowych tj. kwota około 1,3 mln zł.

Zapytaliśmy burmistrza Marka Wilińskiego jakie będą losy pałacu, w którym dotychczas przebywały dzieciaki.

Stary budynek, zgodnie z ustaleniami ze starostą włocławskim będzie zamieniony. Dokonujemy zamiany budynku DPS w Rzeżewie na ten w Lubieniu Kujawskim i w perspektywie w tym budynku otwieramy żłobek i Dom Seniora - odpowiedział burmistrz Marek Wiliński.

Nowe Domy Dziecka w Lubieniu Kujawskim. Zobacz zdjęcia z otwarcia komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się