:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  21°C lekkie zachmurzenie

Nowe okręgi wyborcze. Włocławek traci

Polityka, okręgi wyborcze Włocławek traci - zdjęcie, fotografia

Samorządy wszystkich powiatów ziemskich oraz miast na prawach powiatu w Kujawsko-Pomorskiem opiniują firmowany przez marszałka województwa projekt nowego podziału regionu na okręgi wyborcze w wyborach do sejmiku województwa. Po konsultacjach projektem zajmie się sejmik.

Wszystko dlatego, że jest nas, mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, mniej. Dlatego, zarządzeniem wojewody z lutego 2018, liczba mandatów do sejmiku została zmniejszona z obecnych 33 do 30. Będąca tego konsekwencją konieczność zmiany granic okręgów wyborczych jest wymuszona przepisami Kodeksu wyborczego, które ustalają wymóg jednolitej normy przedstawicielstwa (liczby mieszkańców przypadających na jeden mandat) oraz liczbę radnych wybieranych w jednym okręgu (od 5 do 15).

Propozycja marszałka Piotra Całbeckiego zmierza do zachowania dotychczasowego podziału województwa na sześć okręgów wyborczych, z pięcioma mandatami każdy. Polega na czterech przesunięciach na dotychczasowej mapie wyborczej:

powiatu bydgoskiego z okręgu nr 2 do okręgu nr 5

powiatu radziejowskiego z okręgu nr 5 do okręgu nr 6

powiatu rypińskiego z okręgu nr 6 do okręgu nr 3

powiatu żnińskiego z okręgu nr 5 do okręgu nr 2.

Decydują względy merytoryczne i czysta matematyka - podkreśla sekretarz województwa Marek Smoczyk, który przygotował proponowane przesunięcia. - To jedyny możliwy podział na sześć okręgów wyborczych z zachowaniem normy przedstawicielskiej oraz uwzględnieniem przedstawicielskiej równomierności między zachodnią i wschodnią częścią województwa. Każda z nich będzie miała 3 okręgi wyborcze i 15 radnych w nowym sejmiku. Województwo jest oczywiście jednością, ale nie możemy ignorować tradycyjnych identyfikacji i historycznych więzi społecznych -“ dopowiada marszałek Piotr Całbecki.

Projekt opiniują rady wszystkich 19 powiatów ziemskich i 4 miast na prawach powiatu w naszym województw. Dokument został im przekazany 21 marca, na wyrażenie opinii (w formie uchwały) mają miesiąc (te opinie już spływają do Urzędu Marszałkowskiego). Marszałek Całbecki wniesie go pod obrady sejmiku na jednym z najbliższych posiedzeń.

Zgodnie z propozycją Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego nasz okręg wyborczy objąłby Miasto Włocławek oraz Powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, włocławski. Powiat rypiński dołączony zostałby do Miasta GRUDZIĄDZ i Powiatów: brodnickiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, i wąbrzeskiego. W efekcie w wyniku przesunięcia liczba radnych wybieranych w okręgu zmniejszyłaby się z 6 na 5 (propozycja podziału okręgów w załączniku).

Kolejna propozycja ograniczałaby nasz okręg wyborczy do Miasta Włocławka, powiatów aleksandrowskiego, lipnowskiego i włocławskiego.

Zaproponowano również aby okręg obejmował: Miasto Włocławek oraz Powiaty: golubsko-dobrzyński, lipnowski, rypiński, włocławski.

Jeśli sejmik nie zdoła uchwalić nowego podziału województwa na okręgi wyborcze, ustali go właściwy komisarz wyborczy.

 

Nowe okręgi wyborcze. Włocławek traci komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się