Marmolada z buraków cukrowych, piołunówka tucholska i placek drożdżowy - to kolejne produkty z Kujaw i Pomorza wpisane ostatnio na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych. Wykaz prowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawiera już 86 wyrobów i potraw z naszego regionu. Zachęcamy do zgłaszania kolejnych.
Lista Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej, a także źródłem informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich przysmaków. Obecność na liście to także promocja produktu oraz pierwszy krok do podjęcia starań o certyfikaty unijne.
Produkty, które reprezentują województwo na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych to część bogatego dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza. Nasza żywność podbija podniebienia Polaków i Europejczyków, jest klasą dla siebie. Warto smakować jej tu, gdzie powstaje – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Ostatnio na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane kolejne trzy produkty zgłoszone przez:
Annę Patyk, Koło Gospodyń Wiejskich Bronisław (powiat radziejowski) - marmolada z buraków cukrowych (przepis),
Stowarzyszenie LGD Gmin Dobrzyńskich Region Południe - placek drożdżowy (przepis),
Marzenę Przytarską z Gostycyna (powiat tucholski) - piołunówka tucholska (przepis).
Wśród 86 przysmaków z naszego województwa zarejestrowanych dotychczas na Liście Produktów Tradycyjnych jest 25 gotowych dań i potraw, 17 wyrobów piekarniczych i cukierniczych, 14 napojów, 8 produktów mięsnych, 7 warzyw i owoców, 6 produktów mlecznych, 2 produkty z grupy olejów i tłuszczów, po 1 miodzie i produkcie rybołówstwa oraz 5 innych produktów. Na wpis oczekują już kolejne: polanka (herbatka z macierzanki) i susz owocowy (brzad).
Na listę mogą być wpisane produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych, tzn. wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, metod produkcji, będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane, stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.
Wnioski o wpis produktu na listę składa się do Urzędu Marszałkowskiego, który dokonuje ich oceny. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie i uaktualnienie. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Oferuję pożyczki osobom, które potrzebują osobistej inwestycji o stopie 2,2%. Kwota waha się od 5000 EURO do 1 000 000 EURO. Jestem szybki i..
Nowe przysmaki z regionu na Liście Produktów Tradycyjnych komentarze opinie