:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C całkowite zachmurzenie

Nowe święto państwowe w Polsce! Będzie wolne od pracy?

Informacje z Kraju, święto państwowe Polsce! Będzie wolne pracy - zdjęcie, fotografia

W miniony piątek Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje ustanowienie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Nowe święto obchodzone ma być 12 lipca.

Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty. W myśl ustawy, Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej będzie świętem państwowym – podaje Kancelaria Prezydenta RP.

Symbolem walki i męczeństwa mieszkańców polskiej wsi jest Michniów w woj. świętokrzyskim, którego mieszkańcy za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani w dniach 12 i 13 lipca 1943 r., a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej nie będzie jednak dniem wolnym od pracy.

Nowe święto państwowe w Polsce! Będzie wolne od pracy? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się