:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C całkowite zachmurzenie

Pamięci zmarłego Krystiana. W Lubieniu, Choceniu, Kowalu i Grabkowie rusza wielka akcja poszukiwania

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych osób jedyną szansą na życie jest przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Zarejestruj się i TY jako potencjalny Dawca.

Specjalną akcję wspólnie zapowiedzieli 4 grudnia 2017 roku  podczas konferencji prasowej fundacja DKMS Polska, Gmina Lubień Kujawski  Zespół Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim,  Gmina Choceń - Choceńskie Centrum Kultury  Biblioteka i Hala Sportowa GOSiR,  Urząd Gminy Kowal, Urząd Miasta Kowal.

Jak na wstępie konferencji zaznaczył Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS Justyna Walczak poprosiła o pomoc dla mieszkańca Lubienia Kujawskiego Krystiana i wtedy Fundacja chciała tę akcję przeprowadzić i poszukać dla niego potencjalnego dawcy szpiku kostnego i dla innych, którzy są w potrzebie, niestety  Fundacja nie zdążyła na czas.

Nie ma z nami Krystiana. Mama wyraziła zgodę na tę akcję mimo, że była to dla niej ciężka chwila, Chciała jednak żeby ta śmierć Krystiana nie poszła na marne. Dlatego podjęliśmy wszyscy decyzję, że mimo wszystko zorganizujemy tę akcję bo możemy komuś innemu uratować życie i zdążyć na czas – mówił Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS.

Akcja będzie przeprowadzona 9 i 10 grudnia 2017 roku.

Chciałbym abyśmy  jak najwięcej osób zarejestrowali, bo dajemy w ten sposób szansę na nowe życie - dodał Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS  

Na czym polega rejestracja i kto może zostać  potencjalnym dawcą?

Potencjalnym dawcą może zostać każda zdrowa osoba między 18 a 55 rokiem życia, która waży co najmniej  50 kg, nie ma widocznej nadwagi, jest ogólnie zdrowa, może mieć tatuaże, może mieć kolczyki. Zarejestrowane są nawet kobiety w ciąży, które są w bazie lokowane na czas porodu i 6 miesięcy po porodzie. Rejestracja zdaniem Leszka Lewandowskiego jest bardzo prosta, trwa 10 minut a może komuś uratować życie. Badamy tylko wycinek kodu genetycznego odpowiadającego za naszą odporność. Gdy bliźniak w świecie się rozchoruje to wtedy taki dawca  będzie mógł mu pomóc.

Na rejestrację składa się kilka etapów: wywiad medyczny, wypełnienie formularza i pobranie wymazu z wewnętrznej błony śluzowej policzka.

W spotkaniu uczestniczył Konrad, który był dawcą. Przed miesiącem otrzymał telefon od nieznajomej osoby i dowiedział się że jest potencjalnym dawcą dla genetycznego bliźniaka. Od Konrada szpik kostny otrzymał 18 letni chłopiec  ze Stanów Zjednoczonych.

Dla mnie to było oczywiste, bez wahania udzieliłem wywiadu  zdrowotnego i zostałem wysłany na dodatkowe badanie krwi, które potwierdzało zgodność. Test przeszedłem pozytywnie. Ponadto były przeprowadzone inne badania krwi. Potem był ostatni etap poboru z talerza kości biodrowej. Następnego dnia powróciłem do domu i odpoczywałem. Satysfakcja ogromna bez żadnego bólu -  wyjaśnił cały zabieg Konrad.

Burmistrz Lubienia Kujawskiego Marek Wiliński  podziękował wszystkim osobom, które angażują się  w tego typu akcje.

Była prowadzona akcja zbiórki krwi dla Krystiana mieszkańca naszej gminy, niestety nie ma już Krystiana wśród nas, co  nie znaczy, że innym osobom które potrzebują takiej  pomocy nie możemy w jakiś sposób pomóc. Cieszę się, że taka akcja jest organizowana  Mam nadzieję, że wiele osób w dniach 9 - 10  zgłosi się  i zapisze aby pomoc innej osobie, która tej pomocy potrzebuje - powiedział burmistrz Marek Wiliński.

Burmistrz Marek Wiliński, inicjatorka akcji Justyna Walczak,  Piotr Jankowski, Ariel Malinowski z Gminy Choceń, Aneta Kwarcińska - wicewójt Gminy Kowal  i  Ilona Majewska reprezentująca Urząd Miasta Kowal  szczegółowo zaprezentowali wraz z dodatkowymi atrakcjami towarzyszącymi akcje, które zostaną przeprowadzone a są dedykowane Krystianowi i innym potrzebującym.   

Dni Dawcy Szpiku :

Gmina Lubień Kujawski: Zespół Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim - 9.12. 2017 (sobota) i 10.12.2017 r.( niedziela)

Gmina Choceń: 9.12.2017 r. (sobota) 10:00 - 16:00 Hala Sportowa GOSiR i  10.12.2017 r. (niedziela) 10:00 - 16:00 Choceńskie Centrum Kultury - Biblioteka

Gmina Kowal:  9.12.2017 r. (sobota)  Świetlica w Grabkowie

Urząd Miasta Kowal: 10.12.2017 r. ( niedziela)  15:00 - 20:00 w Świetlicy OSP w Kowalu

Pamięci zmarłego Krystiana. W Lubieniu, Choceniu, Kowalu i Grabkowie rusza wielka akcja poszukiwania komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się