:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  23°C całkowite zachmurzenie

Pasjonaci o gołębim sercu spotkali się w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym [ZDJĘCIA]

Ludzie_, Pasjonaci gołębim sercu spotkali Zielonej Szkole Goreniu Dużym [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia

Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych, Sekcja Baruchowo dokonuje tradycyjnie już co roku rozstrzygnięć współzawodnictwa wśród hodowców gołębi.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

Jesień to pora wyróżnień, gratulacji dla najlepszych pasjonatów, a w tym roku wyjątkowo piękna, jesienna pogoda towarzyszyła tegorocznemu uroczystemu podsumowaniu sezonu lotów gołębi pocztowych.

W piątek 20 października 2017 r. w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym w Gminie Baruchowo podziękowano hodowcom gołębi wręczając dyplomy i puchary za sezon lotów. Wręczenia dokonał wójt Gminy Baruchowo Stanisław Sadowski, przewodniczący Rady Gminy Jarosław Komorek oraz skarbnik sekcji Jarosław Rybicki i wiceprezes ds. lotowych oddziału Gostynin.

Działalność Sekcji wspiera Wójt Gminy Stanisław Sadowski, który corocznie gości na spotkaniach pasjonatów składając życzenia hodowcom, którzy urodzili się z gołębim sercem,wielu radości z udanych lotów, wspaniałych wyników a także sukcesów i szczęścia w codziennym życiu.

Sekcja Baruchowo istnieje od 1974 roku. Założycielami byli Ryszard Skowroński i św. pamięci Mieczysław Ryniec. Prezesem od 1997 roku jest Andrzej Hoffman. Początkowo sekcja podlegała pod oddział Kowal, a obecnie pod oddział Gostynin, okręg Płock. Sekcja liczy 50 członków i jest największa w oddziale. Sukcesywnie stan członków ulega zwiększeniu. Zainteresowanie w gminie przynależnością do sekcji jest coraz większe ale rozważany jest powrót do oddziału Kowal. Jednym z argumentów jest rozpiętość gołębników od pierwszego do ostatniego - 20 km podczas gdy w obecnej sytuacji jest 70 km - mówił skarbnik

Dzisiaj mamy pożegnanie z poprzednim oddziałem. Zaprosiliśmy prezesów: okręgu i oddziałów oraz zarząd Oddziału Kowal. Dla naszych ptaków najważniejsza jest odległość, a w nowym układzie zmniejszy się nawet do kilkudziesięciu km z korzyścią dla nas wszystkich. Chodzi o wyniki naszych ptaków. Mamy zgranych członków sekcji. Praktycznie 99%  członków jest zgodnych co do podjętej  decyzji. Atmosfera jest w sekcji wyjątkowa. Cały czas bawimy się pasją – mówił Jarosław Komorek przewodniczący Rady Gminy Bruchowo.

Nowy sezon lotowy Sekcja Baruchowo rozpocznie w nowym Oddziale Kowal.

W tym sezonie odbyło się 15 lotów. Gołębie wyruszały do lotu zarówno w kraju jak i za granicą z Niemiec. Długości lotów wahały się w przedziale od ponad 100 km do ponad 700 km. Młode gołębie miały między innymi przeloty do Człuchowa, Koronowa, Bobolic. Stare gołębie pokonywały dłuższe trasy ponieważ droga ich wiodła z Niemiec, gdzie panowały czasem trudne warunki atmosferyczne. Wymagało to wysiłku, trudu i sprytu od ptaków. W tym sezonie bardzo dużo gołębi zaginęło z powodu złych warunków atmosferycznych.

Ostatni sezon lotów nie był zbyt udany. Na początku sezonu 3 loty były katastrofalne. Mieliśmy w sumie 15 lotów, 3 maratony powyżej 750 km. Sezon w tym roku był udany dla Państwa Przekwasów. W tegorocznym sezonie lotów, Radek Górecki był drugi a Graczykowski Sławomir trzeci. Zdecydowanie dla młodych gołębi sezony był lepszy aniżeli w ubiegłym roku. Zmieniliśmy kierunek na północny zachód – powiedział Jarosław Rybicki wiceprezes ds. lotowych oddziału Gostynin oraz skarbnik sekcji Baruchowo.

W tym roku zdobyłem nagrody w lotach gołębi młodych, zdobyłem mistrza. Jeśli chodzi o gołębie stare to trzeba mieć wiele czasu i rodziny zaangażowane jak to jest u innych kolegów. Na sukces skrzydlatych sportowców pracują całe rodziny – wyjaśniał  Jarosław Komorek.

W minionym sezonie Super Mistrza zdobył Górecki Radosław,

Mistrzami w kategorii gołębie dorosłe zostali Jolanta i Roman Przekwasowie. Na I wicemistrzu uplasował się Górecki Radosław, na II wicemistrzu Sławomir Gramykowski.

W kategorii gołębi młodych:

Mistrz - Jarosław Komorek;

I wicemistrz- Łukasz Rusicki;

II wicemistrz - Andrzej Włodarzewski.

O ich pasji rozmawialiśmy z mistrzami.

Gołębiami zajmuje się moja żona z uwagi na moją pracę ponieważ non stop jestem w terenie. To jest jej sukces. W tym roku jesteśmy mistrzami w kategorii gołębie dorosłe w tym mamy lotniczkę sekcji i III lotnika sekcji gołębi dorosłych. W oddziale zdobyliśmy siedem nagród pucharowych,  III miejsce w oddziale Gostnin, III miejsce loty od 100 do 400 km, 9 lotów krótkich, III miejsce w kategorii A, B, C, II miejsce w kategorii D, mistrzostwo lotów maratońskich - wyliczał sukcesy Roman Przekwas.

W młodych gołąbkach nie mamy sukcesu, ponieważ stado usunęłam, nie lotowałam. Mam na dzień dzisiejszy 70 gołębi. W mojej hodowli przeważają gołębie od kolegi Wiesława Błasiaka, który w ubiegłym roku zdobył super mistrzostwo Okręgu Włocławek. W tym roku zapoznałam hodowcę znanego nie tylko w Polsce ale i w Europie, który ma wyniki na poziomie "kosmos" - powiedziała Jolanta Przekwas.

Gościem na podsumowaniu sezonu lotów był Eugeniusz Derewlany, który lotuje w Strzelcach Opolskich, Oddział Opole. Pasjonuje się gołębiami od najmłodszych lat, posiada mistrzowską hodowlę gołębi pocztowych. Opowiedział nam zabawną historię dotyczącą zakupu gołębia przez jego dziadka i od tego jego pasja się rozpoczęła. Wyjaśnił nam na czym polega hodowla uwzględniająca dobór genetyczny. Ważne jest karmienie i selekcja. Jego zdaniem człowiek musi się urodzić z gołębim sercem aby być pasjonatem.

Wszyscy obecni na spotkaniu po wręczeniu dyplomów i pucharów oraz złożeniu gratulacji usiedli do wspólnej kolacji, a potem zabawy z Zespołem Muzycznym Transfer Wiesław Lewandowski z Baruchowa.

Pasjonaci o gołębim sercu spotkali się w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się