:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C całkowite zachmurzenie

Pielęgniarstwo zawód z tradycjami i z przyszłością. O zdrowiu rozmawiali we Włocławku

Szkoły, Pielęgniarstwo zawód tradycjami przyszłością zdrowiu rozmawiali Włocławku - zdjęcie, fotografia

19 kwietnia 2017r. w sali audytoryjnej PWSZ we Włocławku odbyła się II Konferencja Naukowo-Szkoleniowa organizowana przez Instytut Nauk o Zdrowiu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku oraz Zakład Pielęgniarstwa Neurologicznego i Neurochirurgicznego CM w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to wpisuje się w obchody jubileuszu 15 lecia PWSZ we Włocławku.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

Konferencję honorowym patronatem objęli: Piotr Całbecki marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, prezydent Miasta Włocławek dr Marek Wojtkowski, dr Małgorzata Legiędź-Gałuszka Rektor PWSZ we Włocławku, dr Mariola Rybka Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Tematyka spotkania wpisała się w aktualne potrzeby środowisk zainteresowanych opieką długoterminową ze względu na przewidywaną część teoretyczną - wykładową oraz praktyczną - warsztaty.

Zaproszeni goście z różnych uczelni medycznych z całego kraju próbowali odpowiedzieć na podstawowe pytanie. Kim jest pacjent przewlekle chory i jakiej wymaga opieki?

Jest to II konferencja w zakresie wyzwań opieki długoterminowej nad pacjentem przewlekle chorym i niepełnosprawnym. Beneficjentem jest pacjent w największym deficycie niesamodzielności w zakresie podstawowych czynności życia dnia codziennego. Jest to pacjent, który wymaga intensywnych działań ze strony wykwalifikowanego personelu. Podejmowanie są wyzwania w sprawie interdyscyplinarności. Cały świat boryka się z tematem opieki długoterminowej. - powiedziała dr Mariola Rybka Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Obecnie w zawodzie pielęgniarek notuje się deficyt. Jednak jest to kierunek przyszłościowy. Zdaniem konsultanta krajowego powinna być to praca odpowiednio gratyfikowana.

Pielęgniarstwo cieszy się dużym zainteresowaniem. Średni wiek pielęgniarki w Polsce wynosi ok. 50 lat. Powinna nastąpić zastępowalność pokoleniowa. My to wyzwanie podjęliśmy jako PWSZ. Co roku mamy większy nabór. Trzeci nabór liczymy, że będzie jeszcze większy - mówiła konsultant dr Mariola Rybka.

Obecnie uczelnia nie ma problemu z naborem na  specjalność z tej dziedziny. Na kierunku pielęgniarstwo studiuje obecnie ponad 100 studentów.

Jak podkreśliła dr n. med. Beata Haor dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu konferencja wpisuje się w cykl działań, które służą promowaniu kierunku pielęgniarstwa, które funkcjonuje na uczelni już kolejny rok. Dyrektor nawiązała do wizyty Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Gowina, który jej zdaniem przywiózł radosną nowinę związaną z przekazaniem środków finansowych, które dadzą wsparcie w zakresie możliwości funkcjonowania Instytutu w związku z uruchomieniem Centrum Symulacji Medycznej.

Jest to kolejne przedsięwzięcie, które pozwoli kształcić naszych studentów na bardzo wysokim poziomie europejskim - dodała dyrektor Beata Haor.

Pielęgniarstwo zawód z tradycjami i z przyszłością. O zdrowiu rozmawiali we Włocławku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się