:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C umiarkowane opady deszczu

Pieniądze za niewykorzystane urlopy dla włocławskich prezesów. Prezydent Włocławka wyjaśnia

Polityka, Pieniądze niewykorzystane urlopy włocławskich prezesów Prezydent Włocławka wyjaśnia - zdjęcie, fotografia

Podczas wczorajszej tj. 21 sierpnia 2017 r. konferencji prasowej prezydent Włocławka Marek Wojtkowski poinformował, że prezesi miejskich spółek we Włocławku pieniądze za niewykorzystane urlopy otrzymali zgodnie z prawem.

W związku z tym, że pojawiło się wiele niejasności, które mijają się z prawdą chciałbym za Państwa pośrednictwem Panu radnemu, który zwołał w poprzednim tygodniu konferencję prasową polecić wnikliwą analizę art. 210 Kodeksu Spółek Handlowych, który bardzo szczegółowo reguluje relacje między Radą Nadzorczą, a Zarządami Jednoosobowych Spółek Komunalnych w tym Skarbu Państwa - powiedział na wstępie prezydent Marek Wojtkowski

Jak podkreślił prezydent z tego artykułu jednoznacznie wynika, że kwestia ustalania urlopów jest to tak zwany zarząd zwykły i nie musi być on konsultowany z Radą Nadzorczą na co jest sporządzona opinia prawna, którą dysponuje prezydent.

Ekwiwalenty wypłacone przez niektóre spółki dotyczyły zaległych urlopów z lat poprzednich, nawet sprzed jego prezydentury.

Wbrew opinii pana radnego spółki komunalne przynoszą określone korzyści. W ciągu prawie 2,5 roku zaoszczędziliśmy na zarządach jednoosobowych około 2 mln zł. Przypomnę, że w momencie  kiedy objąłem urząd prezydenta w kilku spółkach komunalnych były reprezentacje wieloosobowe, były zarządy najczęściej dwuosobowe - wyjaśniał prezydent.

Zdaniem prezydenta zmiany, które zaszły w kwestii zatrudnienia zarządów w spółkach komunalnych były podyktowane tymi samymi zmianami prawnymi, które zostały uchwalone za obecnej władzy. W czerwcu 2016 roku została uchwalona Ustawa, która obligowała samorządy do zmiany zasad zatrudnienia zarządów w spółkach komunalnych. Ustawa ta budziła wiele niejasności, ponieważ dotychczasowo prezesi byli zatrudniani na podstawie Kodeksu Pracy o umowy o pracę.

Od 1 lipca pracują na podstawie kontraktów menedżerskich, a nie jak wcześniej na umowach o pracę.  Jednocześnie prezydent poinformował, że nie wypłacono odpraw ponieważ ustawa do tego obliguje.

Kolejny zarzut radnego Jarosława Chmielewskiego, który odpiera prezydent to zmiana wynagrodzenia członków i przewodniczących Rad Nadzorczych.

Nie odbyło to się w tajemniczych okolicznościach w cieniu gabinetu prezydenta. Te zmiany są odzwierciedleniem obowiązywania nowej ustawy. My skorzystaliśmy z tej możliwości żeby te uposażenia usytuować na najniższym możliwym poziomie - kontynuował prezydent.

Ponadto prezydent wyjaśnił, że obecna ustawa wprowadziła obowiązek premii rocznych dla obecnych zarządów, które może oscylować od 50 do 100% rocznego uposażenia. Prezydent jednak ustalił premię roczną zarządów jednoosobowych spółek komunalnych na poziomie do 10%.

Skorzystaliśmy z tej wersji minimalnej - podkreślił prezydent.


Pieniądze za niewykorzystane urlopy dla włocławskich prezesów. Prezydent Włocławka wyjaśnia komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się