:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Plantatorzy buraka cukrowego zjechali do Starego Brześcia [ZDJĘCIA]

Za nami IX edycja „warsztatów polowych” w Starym Brześciu.

12 września 2018 r na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego i. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu zorganizowano IX edycję „Warsztatów Polowych” poświęconą uprawie buraka cukrowego.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 350 plantatorów oraz młodzież ZS CKR wraz z nauczycielami.

Rolnicy znają się na swoim zawodzie. Dobrze uprawiają buraki, ale każdego roku borykają się z różnymi problemami, zagrożeniami jak np. szkodniki czy choroby, dlatego mają możliwość skorzystania z wielu prezentacji i prelekcji. Buraki cukrowe wymagają dużego wkładu, środków do produkcji rolnej, energii, a ich opłacalność z roku na rok jest coraz mniejsza o czym rolnicy wiedzą, dlatego niezbędne są działania aby zminimalizować koszty by opłacalność była na przyzwoitym poziomie – mówił dyrektor ZS CKR Kazimierz Rojewski.

Jak podkreślił dyrektor Rojewski każdego roku program warsztatów jest przygotowywany pod konkretne zapotrzebowanie. Przebieg pogody, wzrost roślin jest wynikiem badań prowadzonych przez Spółkę Cukrową jak również przez przedsiębiorstwa produkujące nasiona. Te instytucje doskonale orientują się w sytuacji zagrożeń oraz przedsięwzięć jakie należy poczynić. Każdego roku wyciągane wnioski są przekazywane podczas warsztatów.

Andrzej Nowakowski prezes B-KZPBC zaznaczył, że co roku poruszane są najistotniejsze problemy dotyczące roślin, a w tym roku odnośnie buraka cukrowego. Te warsztaty są poświęcone tej roślinie. Ponadto przekazywane są nowinki technologiczne np. precyzcjne rolnictwo w oparciu o systemy GP, które to technologie są obecnie kosztowne i nie dla wszystkich plantatorów dostępne.

W tym roku mamy problemy z suszą i szkodnikami, z przędziorkiem szkodnikiem, który sprawia kłopoty plantatorom. Nie ma skutecznych preparatów do zwalczania tego szkodnika więc musimy współpracować jako Zrzeszenie Producentów Buraka i wpływać na ośrodki naukowe, które zajmują się badaniami, żeby wynaleźli skuteczny środek - argumentował prezes Andrzej Nowakowski.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele Krajowej Spółki Cukrowej, którzy zaznaczyli w temacie „KSC S.A. dziś i jutro”, że spółka jest 16 lat na rynku. Na początku było 27 cukrowni. Procesy cywilizacyjne i reforma cukru spowodowała, że w tej chwili jest 7 cukrowni. Jedną z nich jest Kruszwica, do której plantatorzy z tego terenu dostarczają buraki. Okres 16 lat to jest czas przemian i inwestowania, zmierzania do wydajności. Cały szereg inwestycji został zrealizowany aby spółka mogła sprostać konkurencyjności na rynku i poprawie efektywności w przerobie buraków i uzyskiwaniu cukru. W tej chwili co roku przerabiane jest ponad 6 ton buraków. Produkowane jest ponad 900 tys. ton cukru. Sztandarową inwestycją, która jest prowadzona to Budowa Portu w Gdańsku. To jest bardzo ważna inwestycja, która pozwoli w przyszłości eksportować znaczne ilości cukru. W związku z kampanią buraka ruszyły już 2 cukrownie.

Program warsztatów przebiegał między innymi pod znakiem prelekcji wielu specjalistów. Plantatorzy mieli również okazję do wymiany doświadczeń w zakresie uprawy buraka. Organizatorem przedsięwzięcia był Brzesko-Kujawski Związek Plantatorów Buraka Cukrowego oraz ZS CKR w Brześciu Kujawskim.

Plantatorzy buraka cukrowego zjechali do Starego Brześcia [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się