:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C umiarkowane opady deszczu

Polemika wokół budowy szkoły w Chodczu. Co poróżniło radnych?

W piątek 27 października 2017 r. odbyła się 28 sesja Rady Powiatu we Włocławku. Wśród tematów między innymi znalazło się  posiedzenie ostatniej Powiatowej Rady Zatrudnienia, która jest organem opiniodawczo-doradczym starosty w sprawach polityki rynku pracy oraz budowa szkoły w Chodczu, która wywołała polemikę.

Podczas sesji radny Wojciech Rudziński zwrócił uwagę, że można było pomyśleć dużo wcześniej o budowie w Chodczu szkoły z prawdziwego zdarzenia, a nie przenosić ją do byłego zakładu pracy. Z opinią radnego zgodził się starosta włocławski.

Kazimierz Kaca zapewnił, że powiat chce wybudować kompleks w Chodczu aby uczniowie nie uczyli się w trzech oddalonych od siebie o kilkaset metrów budynkach.

Zapytaliśmy radnego Piotra Stannego o opinię w sprawie decyzji budowy szkoły.

Radny Piotr Stanny jest tym bardzo zainteresowany i otwarty na tego typu działania. Edukacja zawsze była mu bliska i jak zapewnia będzie on wspierał wszelkie możliwe działania ażeby proces edukacyjny w powiecie włocławskim na poziomie ponadpodstawowym przebiegał jak najlepiej.

Piotr Stanny odniósł się do wypowiedzi starosty, który podkreślał, że decyzja rady powiatu I kadencji w tym zakresie była błędna. Otóż radny Piotr Stanny jak sam podkreśla jest jedną z trzech osób, które tę decyzję podejmowały i doskonale pamięta w jakich okolicznościach i w jakiej rzeczywistości również finansowej te decyzje były podejmowane.

Ja tylko przypomniałem staroście z pełnym szacunkiem dla niego, że jedną z osób, która podejmowała decyzje w tej sprawie był Pan Kazimierz Kaca wtedy jako wójt Gminy Choceń i radny Rady Powiatu we Włocławku, Pan Zygmunt Wierzowiecki i moja skromna osoba - wyjaśnił radny Piotr Stanny.

Według radnego wiele osób już nie pamięta okoliczności w jakich zapadała ta decyzja.

Wtedy była to jedyna możliwa racjonalna decyzja Rady Powiatu, żeby można było zapewnić uczniom godziwe warunki zdobywania nauki i zawodu – podkreślał Piotr Stanny.

W związku z tym jestem otwarty na obecne działania, natomiast nie będę zapominał o tych decyzjach, które podejmowali nasi poprzednicy i które ja podejmowałem. Ja tej decyzji się nie wstydzę, bo była ona słuszna. Przypomnę, że wówczas budżet powiatu włocławskiego wynosił niespełna 30 mln złotych. To był budżet redystrybucyjny, a obecny jest na poziomie 90 mln złotych - dodał radny Piotr Stanny.

Radny Piotr Stanny oczekuje na szczegółowe informacje w jakim kierunku działania związane z budową szkoły będą zmierzały. Jest zainteresowany jakie środki finansowe budżet powiatu będzie musiał zaangażować, jakie środki pozyskane zostaną z UE.

Chciałbym, aby tego typu działania były udziałem Rady Powiatu, a nie tylko wąskiej grupy osób – dodał na zakończenie Piotra Stanny.

Poprosiliśmy starostę Kazimierza Kacę o ustosunkowanie się do pytań radnego.

Według starosty jest możliwość pozyskania środków finansowych zewnętrznych, dołożenia środków własnych, aby stworzyć szkołę na miarę XXI wieku.

Wstępne założenia już są. Istnieje szansa pozyskania środków zewnętrznych w kwocie około 3 milionów złotych. Gdyby powiat dołożył 3 kolejne miliony to będą wybudowane warsztaty i szkoła. Ja sądzę, że trzeba iść do przodu, nie bać się odpowiedzialności. Nie zgadzam się z teorią niektórych osób, że było dobrze na owe czasy. Jeśli ktoś mówi, że w 2001 roku nie było takich możliwości to ja mogę powiedzieć, że jedną z najpiękniejszych szkół w powiecie wybudowałem jako wójt Chocenia, a mówienie o tym, że budżet na ten czas był 30 mln zł powiatu a, dzisiaj jest 90 mln złotych to żaden argument - skomentował starosta Kazimierz Kaca.

Polemika wokół budowy szkoły w Chodczu. Co poróżniło radnych? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się