:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  27°C rozproszone chmury

Poważna inwestycja w regionie. Będą nowe miejsca pracy

4 grudnia 2017 r. w Urzędzie Wojewódzkim w  Bydgoszczy  odbyła  się  konferencja   z udziałem wiceministra środowiska Mariusza Gajdy.

Spotkanie poprzedził briefing z udziałem wiceministra, parlamentarzystów i wicewojewody Józefa Ramlau, podczas którego oficjalnie ogłoszono decyzję o budowie stopnia wodnego w Siarzewie. 

O podpisanym porozumieniu w sprawie budowy drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie oraz nowych regulacjach wprowadzanych przez ustawę Prawo Wodne wiceminister środowiska Mariusz Gajda mówił także na spotkaniu z przedstawicielami samorządów oraz instytucji zajmujących się problematyką regulowaną przez prawo wodne.

Z inicjatywy Ministerstwa Środowiska, 1 grudnia 2017 r. zostało podpisane porozumienie z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministrem Energii w sprawie budowy drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie. Wiceszef resortu środowiska poinformował na spotkaniu z dziennikarzami, że obecnie trwają prace nad decyzją środowiskową.

Prawdopodobnie będzie ona jeszcze w tym roku. Chciałem Państwu powiedzieć, że zostały zweryfikowane przez specjalistów koszty tej inwestycji. Miała ona wynosić jeszcze rok temu 3,4 mld zł. teraz będzie 2,2 mld zł. To są oszczędności nie na jakości, a na zastosowaniu nowych technologii w hydrotechnice. Oczywiście  ta budowa będzie niezwykle trudna ze względów środowiskowych formalnych, ponieważ jest to obszar Natura 2000. Jakie są cele budowy stopnia? Oczywiście ochrona przed katastrofą zapory wodnej we Włocławku oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania. Zbiornik długości około 30 km zapewni odpowiednie głębokości na kruszenie lodu. Następny element    to zapory boczne,   które będą chronić Dolinę rzeki. Zbiornik będzie miał bardzo dużą rolę, jeśli chodzi o retencję  i ochronę przed suszą. Trzeci aspekt to energetyka wodna tj. 80 MW odnawialnego źródła energii, stabilnego i  przewidywanego. Można za pomocą takich elektrowni regulować nadmiary albo niedobory energii elektrycznej. Kolejny niezwykle istotny element, to 30 kilometrowy odcinek drogi wodnej o znaczeniu międzynarodowym i transportowym czwartej klasy. Harmonogram zakłada, że do 2020 roku uda się uzyskać wszystkie pozwolenia,  a budowa będzie zakończona w 2025 roku – wyjaśniał wiceminister Gajda.

Poseł Joanna Borowiak wyraziła swoją wdzięczność za podpisanie tak ważnego  dla Włocławka i całego województwa kujawsko-pomorskiego porozumienia.

To co przez lata było niemożliwe, dla rządu Prawa i Sprawiedliwości stało  się możliwe. Zapora wodna we Włocławku od samego początku była zaplanowana, jako jeden z elementów Kaskady Wisły i samodzielnie miała funkcjonować  co najwyżej  dziesięć - piętnaście lat, a funkcjonuje blisko 50. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zapewni bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, bezpieczeństwo energetyczne, podniesie również walory turystyczne i komunikacyjne naszego regionu. Ale jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt - to region dotknięty dwucyfrowym, 17% bezrobociem i ta ogromna inwestycja, na tak wielką skalę, stworzy też kolejne miejsca pracy dla osób tej pracy poszukujących  i za to też bardzo serdecznie dziękuję – mówiła poseł.

Poważna inwestycja w regionie. Będą nowe miejsca pracy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się