:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C bezchmurnie

Powiat Włocławski przeznaczył 25 milionów na drogi

Polityka, Powiat Włocławski przeznaczył milionów drogi - zdjęcie, fotografia

Lista rankingowa pozyskiwania środków w ramach tzw. „schetynówek” za ubiegły rok pokazuje, że nie tylko powiat włocławski ale i gminy są w czołówce województwa Kujawsko-Pomorskiego. Powiat uplasował się na pierwszym miejscu co pokazuje potencjał samorządu.

W tym roku jak zaznaczył wicestarosta Marek Jaskulski Rada Powiatu zadecydowała o przenaczeniu 25 mln zł przy 90 mln budżecie na infrastrukturę drogową powiatu co stawia powiat na I miejscu w województwie i na II miejscu w kraju. O tym postanowiliśmy porozmawiać z wicestarostą Markiem Jaskulskim.

Redaktor: Dlaczego tak ważne są dla powiatu drogi, których jesteście zarządcami?

Wicestarosta Marek Jaskulski: Jak co roku przebudowa dróg to dla powiatu włocławskiego priorytet. Około 25 milionów złotych przeznaczyliśmy w tym roku w budżecie na poprawę stanu dróg i przynajmniej około 10 odcinków dróg w tym dwie "schetynówki" Chodecz - Dąbrowice o długości około 9 km o wartości blisko 10 milionów złotych, Izbica Kuj -Samszyce o wartości blisko 6 milionów złotych. Oprócz tego drogi przebudowywane są w partnerstwie z gminami Kowal na odcinku Dobrzelewice, Choceń, Włocławek, Lubanie, Lubień Kujawski, Lubraniec.

Redaktor: Na czy polega partnerstwo?

Wicestarosta Marek Jaskulski: Partnerstwo polega na tym, że w 31 % w kosztach partycypują gminy, a 69% finansuje powiat włocławski.

Redaktor: Na jakim etapie są postępowania przetargowe czy też może już trwają prace?

Wicestarosta Marek Jaskulski: Przetargi są rozstrzygnięte, umowy podpisane. W jednych gminach trwają prace w innych są na ukończeniu. Na niektórych zadaniach prace postępują szybko i będą ukończone wcześniej aniżeli umowa przewiduje.

Redaktor: Jaki zakres obejmują drogi z unijnym wsparciem?

Wicestarosta Marek Jaskulski: Zakres robót na „schetynówkach „ przewiduje poszerzenie jezdni, utwardzenie poboczy, nałożenie warstwy ścieralnej poprzedzone wzmocnieniem, utworzenie chodników na odcinkach koniecznych, wjazdów i odwodnień. Zakres prac więc jest szeroki.

Redaktor: Powiat uplasował się na pierwszym miejscu listy rankingowej. Co zadecydowało o takim sukcesie?

Wicestarosta Marek Jaskulski: Jesteśmy na I miejscu w województwie i na II miejscu w kraju z czego należy się tylko cieszyć. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wypracowana formuła wspólpracy z gminami zainicjowana około 10 lat temu, która nadal się rozwija. Jest teraz tak dopracowana, że zadowoleni są zarówno samorządowcy jak również powiat jako właściciel dróg.

Redaktor: Jakie jest stanowisko Powiatu jeśli chodzi o strefy gospodarcze?

Wicestarosta Marek Jaskulski: Przeznaczamy środki inwestycyjne wspierając strefy gospodarcze, dzięki czemu atrakcyjność terenów wzrasta.

Redaktor: A co z innymi drogami przebiegającymi przez teren powiatu włocławskiego?

Wicestarosta Marek Jaskulski: Na miarę możliwości włodarze gmin również naprawiają swoje drogi. Drogi gminne i powiatowe są na terenie powiatu włocławskiego w dobrym stanie, czego nie możemy powiedzieć o drogach wojewódzkich, gdzie poza odcinkiem Kruszyn - Brześć Kujawski, która to droga jest w trakcie remontu. Niestety ta przebudowa trwa już kilkanaście miesięcy co budzi niepokój mieszkańców.

Zwykle kończy się na deklaracjach, na planach Urzędu Marszałkowskiego. Tymczasem mieszkańcy są zbulwersowani, zawiedzeni, ponieważ kolejna kadencja przemija i na obiecankach się kończy. Dochodzi do wielu wypadków przyczyną, których może być stan techniczny tych dróg. Na początku kwietnia na drodze 265 w miejscowości Zawada zginął młody człowiek dlatego mieszkańcy są wzburzeni. Za stan dróg winą obarczają właściciela drogi czyli Urząd Marszałkowski.

Redaktor: A może w przyszłości coś się zmieni?

Wicestarosta Marek Jaskulski: Szkoda, że nasi przedstawiciele nie mają odwagi przyznać, że naprawy nie dojdą do skutku. Bolejemy nad tym. Interwencje u radnych wojewódzkich, u marszałka nie przynoszą efektów. Jestem skrajnym pesymistą co do faktu, że jakaś radykalna zmiana nastąpi.


 

 

Powiat Włocławski przeznaczył 25 milionów na drogi komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się