:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  23°C całkowite zachmurzenie

Powiatowe Obchody Święta Niepodległości w Brześciu Kujawskim [ZDJĘCIA]

Ludzie_, Powiatowe Obchody Święta Niepodległości Brześciu Kujawskim [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia

W minioną sobotę odbyły się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości w Brześciu Kujawskim. Obok oficjalnych obchodów z okazji Narodowego Święta Niepodległości na brześcian czekało wiele atrakcji.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 09:00 w miejscowym kościele parafialnym pw. Św. Stanisława BM. W świątyni odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny. Potem poczty sztandarowe, władze miasta, powiatu, przedstawiciele szkół i organizacji przeszli pod pomnik Władysława Łokietka.

Cieszmy się z wolności i pamiętajmy, że przez wieki od tysiąca lat Piastowie, Jagiellonowie ludzie czasów królów z elekcji walczyli o nasz kraj o wolność i ojczyznę. W imieniu Boga szli na szańce, na zsyłki, na śmierć. 100 lat temu kiedy zbliżała się upragniona wolność tu pod Brześciem między Kruszynem i Miechowicami trwała nawała artyleryjska i po obu stronach w obu armiach walczyli Polacy, brat przeciwko bratu. Wierzę, że myśleli, że walczą o Polskę, Polskę wolną. I dzięki ludziom tamtego czasu wykorzystano sytuację, odbudowano wolną ojczyznę. Mieliśmy i mamy nieszczęście, że leżymy w takim położeniu geograficznym, że od wieków ze wszystkich stron trzeba było walczyć o wolną ojczyznę - mówił w przemówieniu Burmistrz Brześcia Kujawskiego Wojciech Zawidzki.

Burmistrz wspomniał, że w 1939 roku sytuacja się powtórzyła, ale po latach komunizmu znów mamy wolną Polskę.

Pamiętajmy, że my możemy sami zadbać o ten wolny kraj. Nie powtarzajmy błędów XVIII wieku, że szliśmy po pomoc do obcych narodów do sąsiadów bo oni zawsze myśleli o swoich krajach  - kontynuował  burmistrz.

11 listopad to data zakończenia I Wojny Światowej. Można powiedzieć, że opatrzność nad nami czuwała, że zaborcy wyciągnęli szable przeciwko sobie. Dzięki temu my Polacy mogliśmy odzyskać upragnioną wolność - mówił Zygmunt Wierzowiecki przewodniczący Rady Powiatu.

Na koniec pod pomnikiem Władysława Łokietka zostały złożone kwiaty i wiązanki.

Po oficjalnych obchodach na miejscowym stadionie rozegrany został mecz ligowy miejscowego Łokietka Brześć Kujawski z Szubinianką Szubin. Spotkanie miało oprawę narodową. Po wyjściu na murawę wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Następnie wypuszczono gołębie. Mecz zakończył się zwycięstwem przyjezdnych 3:1.

Kolejnym punktem obchodów był I Bieg Niepodległości. Mimo niesprzyjającej aury uczestnicy dopisali. Start i meta biegu została zlokalizowana przy Szkole Podstawowej nr 1.

Na zakończenie uroczystości w kościele parafialnym w Brześciu Kujawskim odbył się koncert Antoniny Krzysztoń.

Powiatowe Obchody Święta Niepodległości w Brześciu Kujawskim [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się