:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C bezchmurnie

Samorządowcy z Kowala chcą przyciągać inwestorów. Będą miejsca pracy pod Włocławkiem?

Polityka, Samorządowcy Kowala chcą przyciągać inwestorów Będą miejsca pracy Włocławkiem - zdjęcie, fotografia

Strefy gospodarcze w naszym regionie mają się coraz lepiej. W Strefie Lubieńskiej działa już kilka firm. Ostatnio Superfos Poland zapowiedział rozbudowę swojej nowoczesnej fabryki zlokalizowanej w Lubieniu. W Brzeskiej Strefie Gospodarczej według Brzeskiego Ratusza sprzedano już 75 ha. Obecnie już buduje się kilka firm a następne zapowiedziały inwestycje. Brzeska Strefa zapowiada stworzenie 2000 miejsc pracy.

Czy w regionie uda się stworzyć kolejną równie dobrze działającą strefę ekonomiczną? Plany takie mają samorządowcy z Kowala.

W związku z trwającymi pracami nad nowelizacją ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych burmistrz Eugeniusz Gołembiewski zaprosił do Kowala na robocze spotkanie przedstawicieli Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, z którymi nawiązał kilka lat temu kontakt w trakcie starań o inwestycję włocławskiej WIKI – informuje Ratusz w Kowalu

Do spotkania takiego doszło w Urzędzie Miasta we wtorek 31 października br. Ze strony ŁSSE w spotkaniu uczestniczyli: dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestora - Dorota Lombardi i jej zastępca - Paweł Klimczak. Z inicjatywy Burmistrza do udziału w spotkaniu zaproszony został także wójt gminy Kowal Stanisław Adamczyk.

W trakcie spotkania goście z Łodzi poinformowali m.in. o tym, że zarząd ŁSSE poczynił starania, aby objąć swoim zasięgiem teren powiatu włocławskiego, który obecnie wraz z całym województwem Kujawsko-Pomorskim jest zaliczony do tereniu działania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jeśli zmiana ta zostanie usankcjonowana, będzie to z korzyścią dla naszego terenu z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że siedziba "naszej" strefy znajduje się w Gdańsku, a więc powiat włocławski jest terenem najbardziej oddalonym od "strefowych decydentów", a często to właśnie oni mają duży wpływ na wybór lokalizacji poszczególnych inwestycji. Siedziba ŁSSE znajduje się natomiast w Łodzi, do której dojazd "skrócił się" po wybudowaniu autostrady A1. Z punktu widzenia nowych inwestycji i tworzenia miejsc pracy na naszym terenie ważne również jest to, że położona najbliżej nas, a znajdująca się w Kutnie podstrefa ŁSSE jest w całości zagospodarowana i nie dysponuje już wolnymi gruntami – podkreślają samorządowcy zalety przystąpienia do Łódzkiej Strefy.

W trakcie spotkania wójt Stanisław Adamczyk, poinformował gości, że jest wysoce prawdopodobne, że jeszcze w tym roku Rada Gminy Kowal uchwali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów przylegających do węzła autostradowego "Kowal", co otworzy drogę do inwestycji.

Jeśli uda się połączyć to z korzyściami objęcia tych terenów wynikających z przynależności do specjalnej strefy ekonomicznej, to wówczas nowe, poważne inwestycje na naszym terenie będą prawie pewne – uważają władze z Kowala.

W trakcie trwającego ponad godzinę spotkania ustalono potrzebę dalszych kontaktów nie tylko z samorządami miasta i gminy Kowal, ale także pozostałych gmin z naszego powiatu.


Samorządowcy z Kowala chcą przyciągać inwestorów. Będą miejsca pracy pod Włocławkiem? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się