:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Sławomir Kopyść: Inwestujemy w region. O szpitalu, rewitalizacji Włocławka, drogach wojewódzkich

Polityka, Sławomir Kopyść Inwestujemy region szpitalu rewitalizacji Włocławka drogach wojewódzkich - zdjęcie, fotografia
ESA nwloclawek 19/04/2019 07:58

Potrzeby inwestycyjne są olbrzymie a kluczowe znaczenie w ich realizacji ma współpraca z samorządami lokalnymi i wspólna realizacja przedsięwzięć, które są przewidziane przez dane samorządy.

Z Członkiem Zarządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego Sławomirem Kopyściem rozmawiamy między innymi na temat rewitalizacji we Włocławku, dróg wojewódzkich i szpitala.

Co było tematem spotkania z władzami miasta Włocławka?

Podczas spotkania z prezydentem Włocławka Markiem Wojtkowskim rozmawialiśmy o tych zadaniach, które są najbardziej istotne dla miasta. Myślę, że takim sztandarowym projektem jest rewitalizacja. Projekt olbrzymi i rozpisany na lata, który pozwoli zmienić oblicze Włocławka. W pierwszej kolejności będziemy starali się interweniować jeśli chodzi o centrum w sprawie dwóch budynków. Jeden z nich jest zlokalizowany na rogu Piekarskiej i ulicy Brzeskiej. To bardzo piękny ale zrujnowany budynek.

Jakie zatem ma mieć on przeznaczenie?

Tam ma być Centrum Usług Społecznych. Przewidziane są tam tzw. mieszkania chronione czyli mieszkania dla osób, które nie są w stanie samodzielnie mieszkać. Potrzebny jest ktoś, kto będzie na tych kilka mieszkań miał baczenie i będzie pomagał mieszkańcom centrum w takim normalnym, codziennym funkcjonowaniu.

Jaki jest to projekt i jaka jest w nim rola Urzędu Marszałkowskiego?

Staramy się w tej chwili analizować wszystkie warunki konkursu, żeby miasto się do niego przygotowało. Jestem przekonany, że miasto zrobi wszystko żeby te pieniądze pozyskać. Jesteśmy w stanie udzielić daleko idącej pomocy w tym zakresie, choć jest to konkurs i wiele samorządów chce pozyskać pieniądze na podobne działania.

Nie jest to jedyny obiekt we Włocławku, który wymaga pilnej interwencji?

Drugim takim obiektem, który znajduje się przy wjeździe do Włocławka jest budynek usytuowany na rogu Brzeskiej i Cyganki, mieściła się tam świetlica WSS Społem. Miejsce niemalże kultowe we Włocławku, bo na scenie tego miejsca przewinęli się najlepsi włocławscy artyści. Są kłopoty z ustaleniem prawa własności tego budynku. Miasto podejmując uchwałę o strefie rewitalizacyjnej zrobiło krok pozwalający na uregulowanie stosunków własnościowych. Będzie można tę interwencję przeprowadzić.

Te obiekty nie robią dobrego wrażenia na odwiedzających miasto?

Jak ktokolwiek od strony Lipna czy Płocka wjeżdża ulicą Brzeską do Włocławka to widzi te ruiny. Nie przynosi to nam chwały. Dobrze, że miasto przyjęło program rewitalizacyjny.

A kolejne budynki?

Budynki na 3-go Maja pozostawiają wiele do życzenia. Bez wątpienia nie są wizytówką Włocławka.

W ramach Programu Rewitalizacji będą odrestaurowywane, ale rewitalizacja to nie są tylko pieniądze na twardą infrastrukturę, obejmuje ona także działania z zakresu prac społecznych. Tak jak mówiłem mieszkania chronione muszą być obudowane programem działań wsparcia społecznego takiego żeby także niwelować problemy społeczne związane z wiekiem, ze stopniem niepełnosprawności, związane z problemami znalezienia się na rynku pracy. To wszystko jest ważne i oczywiście młodzież, która musi dostać odpowiednie wsparcie.

W przestrzeni publicznej mówi się o budowie basenu odkrytego we Włocławku, ale także o drogach dojazdowych do jezior?

Włocławek ma dobre położenie, wokół mamy wspaniałe jeziora Czarne, Wikaryjskie. Miasto próbuje porozumieć się z lasami państwowymi żeby dokonać renowacji dróg dojazdowych do jeziora Czarnego, ścieżki rowerowej do jeziora Wikaryjskiego. To bardzo istotne bo właśnie w tych miejscach włocławianie wypoczywają. Bez wątpienia infrastruktura towarzysząca będzie się rozwijała. Basen oczywiście na otwartym powietrzu jak najbardziej tak, bo przecież to jest radość z tego bycia razem w okresie letnim. Wszyscy pamiętamy jak funkcjonował basen na Słodowie. Był to ciekawy punkt na mapie Włocławka. Ważne są także inne inwestycje między innymi rozbudowa dróg.

Jeśli wspomnieliśmy o drogach, to co dalej z DK 265 łączącą Brześć Kujawski z Gostyninem?

To jest droga, która powinna zostać w 2018 roku ukończona. Mamy problemy ze wzrostem cen i towarów na rynku usług budowlanych. Wszystko jest kilkakrotnie droższe niż było jeszcze kilka lat temu, w związku z czym firmy nie mogą dotrzymać harmonogramu. W czasie tej budowy zdarzyły się także wielkie ulewy, które znosiły masy piasku. W trakcie wykonywania tych prac przyszła nawałnica i trzeba było wykonać dodatkowe prace takie jak: przepusty, zbiorniki a to wydłużyło znacznie termin zakończenia prac.

Jakie zatem działania są podjęte?

Trwa weryfikacja tych kosztów. Były uwagi rolników co do projektu. Niektórzy żądali szerszych wjazdów na swoje drogi gruntowe, bo sprzęt którym dysponują rolnicy jest nowoczesny. Marszałek wyraził zgodę i jeżeli jest to możliwe technicznie to trzeba dokonać zmian. Ponadto marszałek zarządził przeprowadzenie konsultacji z każdym użytkownikiem budowanej trasy. Będziemy robili wszystko aby droga została ukończona, bo chcemy ją też rozliczyć. Nam też zależy żeby mieć jak najlepsze wykonanie Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie możemy w nieskończoność czekać na zakończenie inwestycji, bo wszyscy wiemy, że jest duży nacisk ze strony rządu, Komisji Europejskiej żeby te wydatki rozliczać wykorzystując te środki finansowe.

A co wobec tego z odcinkiem Kowal - Baruchowo?

Z drugą częścią tej drogi pomiędzy Kowalem a Baruchowem do granicy województwa musimy czekać na pozyskanie środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Takie rozmowy mamy poczynione. Koszt już nie będzie tak duży jak w przypadku pierwszego odcinka DK265. W całym województwie mamy do wyremontowania 1700 km dróg wojewódzkich, a do tej pory mamy wyremontowanych 250, czyli potrzeby inwestycyjne są olbrzymie. Cieszę się, że wśród tych najbliższych inwestycji oprócz DK265 mamy już pozwolenie środowiskowe na drogę 270 Brześć Kuj. Lubraniec, Izbica Kuj w kierunku Brdowa. W najbliższym czasie będzie przygotowywana dokumentacja żeby mogła zostać podjęta decyzja zarządu sejmiku o uruchomieniu tej inwestycji.

A co zatem z obwodnicą Lubrańca?

W tym także jest obwodnica Lubrańca. To są dwa odrębne projekty niejako komplementarne względem siebie na innych trochę dokumentacjach, ale będą one robione równolegle.

Jakie są możliwości finansowania?

Wszystko zależy od tego jaką cenę uda nam się wynegocjować w postępowaniu przetargowym, które będzie adekwatne do możliwości firmy a jednocześnie nie będzie przekraczać naszych możliwości przewidzianych w Regionalnym Programie Operacyjnym i także w innych środkach budżetowych. Musimy szukać dodatkowych środków tak jak szukaliśmy dla włocławskiego szpitala.

Skoro mowa o szpitalu to jakie inwestycje są i będą realizowane?

Dla szpitala pozyskaliśmy specjalny pakiet inwestycyjny 100 lecia, oparty o plan Junckiera wynegocjowany z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Przypominam, że teraz mamy dla włocławskiego szpitala zapewnione środki w wysokości do 174 mln zł. Cały czas trwa tworzenie tzw. Programu Funkcjonalno - Użytkowego dla tego szpitala. Pojawiają się nowe elementy ponieważ rzeczywistość nie śpi. Wymagania nowego programu zdrowotnego są takie a nie inne. Zalecenia lekarza krajowego są bardzo ważne. Od lipca planujemy rozpocząć działania w zakresie oddziału onkologicznego we włocławskim szpitalu.

Na jakim etapie są prace inwestycyjne w szpitalu?

Czekamy na tą najważniejszą z przebudów, to serce szpitala, gdzie będzie nowy oddział ratunkowy i część diagnostyczno-zabiegowa czyli bloki operacyjne. Doświadczenie dyrektora Bruzdowicza jest nieocenione. Te pieniądze nie starczą na całość. W związku z tym trwają dalsze negocjacje z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym tzw. EBI4 – czwarta transza kredytu, która będzie już poświęcona bezpośrednio tylko Włocławkowi i Toruniowi.

To są działania dość trudne bo musimy na każdym etapie udowadniać naszą możliwość bezproblemowej obsługi takiego kredytu. W szpital trzeba inwestować to bezdyskusyjne. Wnosząc obsługę kredytu tym samym co rok inwestujemy w szpital. W przeciwnym wypadku efekt byłby znacznie odsunięty w czasie. Dzięki specjalnym regulacjom związanym z planem Junckera można to robić stosunkowo po niewielkich kosztach.

Jakie imprezy we Włocławku będą dofinansowywane?

Podczas święta województwa będziemy bardzo aktywni tutaj. Będziemy także wspierali imprezy towarzyszące świętu województwa. Co roku dodatkowymi środkami wspieramy bardzo ważne dla kultury włocławskiej imprezy jak na przykład Festiwal Poezji Śpiewanej. W tym roku przewidziane są koncerty najwyższych lotów.

Na zakończenie będzie Dobry Koncert w całości finansowany przez Urząd Marszałkowski. Włocławian czeka uczta duchowa.

Jakie inne działania są planowane?

Mamy zaplanowanych wiele innych działań. Włocławskie Towarzystwo Naukowe obchodzi swoje 40-lecie, na którym będziemy obecni. Chcemy wydać wspólnie z towarzystwem medal z tej okazji. Cały czas wspieramy ideę tworzenia Ośrodka Politechnicznego na bazie PWSZ. To Centrum Technologiczne, które ma powstać na bazie dawnego Zespołu Szkół Mechanicznych jest nadzieją dla Włocławka.

Ma Pan jakieś obawy odnośnie realizacji zaplanowanych przedsięwzięć?

Inflacja na rynku robót budowlanych bardzo ogranicza możliwości inwestycyjne. Obawiam się czy zrealizujemy te zaplanowane zadania. Wprawdzie mamy przewidziane pieniądze na te cele, ale o ile będą one mniejsze od tego co wynika z kosztów poprzetargowych tego jeszcze nie wiemy. Zmieniły się uwarunkowania ekonomiczne od 3 – 4lat, zmieniła się płaca minimalna, a w związku tym koszty pracy wzrosły.

Będziemy prowadzili renegocjacje z Komisją Europejską bo chcemy niektóre środki przesunąć z tych działań, które nie cieszą się specjalnie dużym zainteresowaniem na te, na które brakuje pieniędzy.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Reklama

Sławomir Kopyść: Inwestujemy w region. O szpitalu, rewitalizacji Włocławka, drogach wojewódzkich komentarze opinie

  • gość 2019-04-19 20:46:23

    A co już kampania wyborcza??? Panie Pan i pozostali "wybrańcy" z rejonu wlocławka takie kadzenie to przed wyborami a później zapominacie o nas i tak was toruń przerobi na swoją strone

  • Gość - niezalogowany 2019-04-20 10:48:27

    Zaraz taką litanię swojej aktywności strzeli pani Aneta Jędrzewska. Umieją pięknie gadać.

  • gość 2019-04-21 11:38:53

    Całe lata powtarza to samo....

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nwloclawek.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Aleksandra Suchomska Promocje włocławskie z siedzibą w Smólnik 87-815, Smólnik 18A

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"