:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  27°C rozproszone chmury

Spółki miejskie na celowniku Rady Miasta Włocławek

Polityka, Spółki miejskie celowniku Miasta Włocławek - zdjęcie, fotografia

W porządku 35 sesji Rady Miasta Włocławek w punkcie 3 znalazła się informacja na temat działalności spółek miejskich PGK „SANIKO sp. z o.o. i MBM spółka z o. o., dlatego tym razem zaproszono prezesów na sesje. Na wcześniejszej 34 sesji prezesi przekazali informacje na temat działania spółek, natomiast sami nie odpowiadali na zadawane pytania i w niej nie uczestniczyli.  Faktem tym oburzony był  radny Jarosław Chmielewski.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie tej kwestii ówczesnego wiceprezydenta miasta, obecnie radnego sejmiku i prezesa MPEC Jacka Kuźniewicza.

Zdaniem prezesa pod względem formalnym Rada Miasta nie ma żadnych kompetencji do tego, aby ingerować w sprawy spółek prawa handlowego.

Jest to wyłącznie domena prezydenta Miasta. Są pewne organy Nadzorcze i Walne Zgromadzenie, które stanowi prezydent. To on powołuje Radę Nadzorczą i to ona sprawuje bieżący nadzór nad spółką. Przed RN prezesi odpowiadają za działalność firmy, którą kierują. Z tego punktu widzenia przepisy są czytelne i jasne. Jest bogate orzecznictwo Sądów Administracyjnych, które jasno wskazują, że Rada Miasta, żadna komisja, gremium w całości nie ma nic do tego.

Taka praktyka była od lat. Z racji funkcji, którą sprawowałem od lat, z-cy prezydenta dobrze pamiętam jak to było. Ówczesny prezydent bardzo bronił prezesów spółek przed kontaktami z Radą Miasta. Mimo żądań wiemy, że były różne układy polityczne w radzie, to za każdym razem było stanowcze nie! To nie jest kompetencja radnych, tylko wyłączna domena prezydenta - wyjaśnił ówczesny wiceprezydent miasta, obecnie radny sejmiku i prezes MPEC Jacek Kuźniewicz.

Prezes zaznaczył że rada może prosić, a prezesi, organy spółek mogą tę prośbę spełnić bądź nie.

To nie jest jego zdaniem objaw lekceważenia mieszkańców, bo z mieszkańcami prezesi się kontaktują w sposób bezpośredni, ciągły wykorzystując różnego rodzaju kanały informacyjne.

Prezes liczy się z tym, że jeśli rada będzie chciała się spotkać, to pytania będą czysto polityczne o sprawy nieistotne, które nie mają żadnego znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.  Przedostatnia sesja pokazała jasno o co chodzi. Radny, który prowadzi przedsiębiorstwo, biznes od wielu wielu lat, uważa się za niezależnego przedsiębiorcę nie potrafi porównać dwóch prostych liczb. Porównuje 20 miesięcy do 12. Jaka skala jest złośliwości pod adresem osób sprawujących funkcje doskonale wiemy. Niczego dobrego się nie spodziewam - dodał prezes Jacek Kuźniewicz.

Konieczność uczestniczenia prezesów w sesji i udzielania odpowiedzi radnym na zadawane pytania skomentował również prezydent Marek Wojtkowski udzielając podobnej odpowiedzi jak prezes Jacek Kużniewicz. Prezydent wyjaśnił, że nie jest to zgodne z prawem jednak dla transparentności wybrał taką właśnie formułę.

To, że Rada Miasta zaprasza prezesów na spotkanie to nie do końca jest ich rolą? Mam podobne wątpliwości, dlatego odpowiadam na pytanie radnego Chmielewskiego, że prezesi zaproszeni na Radę Miasta będą odpowiadać na pytania, ale Rada Miasta nie ma żadnych kompetencji nadzorczych wobec spółek komunalnych czy to komisja czy KR - powiedział prezydent Marek Wojtkowski

Prezydent Włocławka rozumiejąc potrzebę otrzymania informacji przez radnych podjął decyzję, żeby prezesi uczestniczyli w sesji, odpowiedzieli na pytania i zapoznali radnych z bieżącą działalnością.

O stanowisko w sprawie zapytaliśmy również radną Ewę Szczepańską.

Zaproszenie prezesów na sesję jest jak najbardziej słuszne. To nie kto inny jak prezes spółki udziela wyczerpujących informacji na temat podległej jemu spółki, ponieważ jest w posiadaniu szczegółowych informacji. Jest to pomysł jak najbardziej trafny. Ta propozycja również wyszła z klubu PO i SLD - odpowiedziała radna Ewa Szczepańska.


Spółki miejskie na celowniku Rady Miasta Włocławek komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się