:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C pochmurno z przejaśnieniami

Spotkali się w Wieńcu Zdroju. Powód: Brakuje rodzin zastępczych w regionie

W dniu 7 czerwca 2017 r. w Uzdrowisku Wieniec Zdrój odbyło się seminarium dotyczące rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 dzieci.

Na temat seminarium poświęconego propagowaniu różnych form pieczy zastępczej rozmawialiśmy ze Sławomirem Kopyściem członkiem Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Mamy problem w naszym społeczeństwie ponieważ niewystarczająca liczba osób podejmuje się funkcji rodziców zastępczych. Chcielibyśmy także mówić o innych formach pieczy zastępczej. Głównym obszarem naszego zainteresowania są formy rodzicielstwa zastępczego - powiedział Sławomir Kopyść.

Jak poinformował członek zarządu sejmik chce wspierać poprzez środki unijne, które są w dyspozycji w ramach projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum”. Ma również nadzieję, że ta konferencja przyczyni się do lepszego zrozumienia wszystkich problemów, które wiążą się z ustanowieniem rodziny zastępczej, czy też z stworzeniem nowoczesnych form opieki takich jak np. w Brzeziu, gdzie powstały dwa nowoczesne Domy Dziecka, ale już na miarę XXI wieku.

W powiecie włocławskim jest 75 rodzin zastępczych. Liczba ta jest stabilna i od kilku lat utrzymuje się na jednakowym poziomie. Zmienia się jednak struktura rodzin zastępczych.

Oprócz zdobycia wiedzy przez rodziny zastępcze na dzisiejszej konferencji i wymianie informacji nieocenionym też będzie podkreślenie rangi pełnionej przez nich tej funkcji. Jest to niezwykle ważna społecznie rola, a niestety dość mało o niej słyszymy i o tych plusach rodzicielstwa zastępczego i tej dobrej pracy, której wykonują. W mediach niestety spotykamy się z tymi smutnymi informacjami, które przytrafiają się, a niestety nie świadczą o całym środowisku i wszystkich rodzinach zastępczych - mówiła Agnieszka Łoboda dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W konferencji uczestniczył dyrektor MOPR we Włocławku Piotr Grudziński, który mówił o rozwoju rodzinnej formy pieczy zastępczej na terenie miasta Włocławek:

Na terenie Miasta Włocławek mamy około 145 rodzin zastępczych. Od 2 lat funkcjonuje Rodzinny Dom Dziecka, w którym przebywa 7 dzieci. Podejmujemy działania żeby powstała druga taka placówka. W ramach realizowanego projektu wspieramy dzieci, które znajdują się w pieczy zastępczej i rodziny.

W seminarium uczestniczyły rodziny zastępcze jak również osoby realizujące projekt partnerski pn. „Rodzina w Centrum” oraz osoby, które na co dzień pracują z rodzinami zastępczymi. Była również możliwość wymiany doświadczeń, podziękowań za współpracę, szkolenia i zdobycia wiedzy.

Spotkali się w Wieńcu Zdroju. Powód: Brakuje rodzin zastępczych w regionie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się