:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C pochmurno z przejaśnieniami

Strategiczna inwestycja dla Europy w powiecie. Pod Brześciem powstanie tłocznia gazu

Społeczeństwo, Strategiczna inwestycja Europy powiecie Brześciem powstanie tłocznia - zdjęcie, fotografia

Polski Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM S.A oraz operator duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet realizować będą strategiczny projekt infrastrukturalny Baltic Pipe. Jego celem jest utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski , a także do użytkowników w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii i Szwecji.

Na realizację projektu Baltic Pipe składać się będzie 5 komponentów:

- gazociąg północny na dnie morza

- rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego

- tłocznie gazu w Danii

- gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego

- rozbudowa Polskiego systemu przesyłowego

Za budowę gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego oraz rozbudowę systemu przesyłowego gazu w Polsce odpowiadać będzie GAZ-SYSTEM. Gazociąg będzie wychodzić na brzegu Morza Bałtyckiego w województwie zachodniopomorskim, w jednej z trzech lokalizacji, które są obecnie sprawdzane i analizowane ( Pogorzelice, Rogowo lub Gąski). W zależności od wybranej trasy, wybudowana zostanie infrastruktura przesyłowa o długości od 230 do ok. 300 km., w tym nowa nitka gazociągu Goleniów – Lwówek. Zmodernizowane zostaną tłocznie gazu w Goleniowie i Odolanowie oraz wybudowana zostanie tłocznia gazu w Gustorzynie (Gmina Brześć Kujawski).

Tłocznia Gustorzyn zlokalizowana będzie w województwie kujawsko-pomorskim, gmina Brześć Kujawski, w bliskim sąsiedztwie Węzła Gazowego Gustorzyn. Dodatkowo rozbudowana zostanie instalacja wchodząca w skład istniejącego węzła gazowego w Gustorzynie. Projektowana moc urządzeń tłoczących to 30 MW. Średnice gazociągów 900 i 1000mm, ciśnienie robocze 8,4 i 15 MPa.

Bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność, przystępność cenowa, niska emisja CO2 – to cztery najważniejsze komponenty, na które wpływ będzie miała realizacja inwestycji.

Zakładany harmonogram projektu Baltic Pipe:

- 2017 – procedura Open Season zakończona podpisaniem z klientami 15 letnich umów na przesył gazu

- 2017-2018 – wstępne konsultacje społeczne

- 2018 – decyzja inwestycyjna

- 2018 – 2019 – prace projektowe

- 2019 – raport Oceny Oddziaływania na Środowisko i konsultacje społeczne

- 2020 – 2022 – prace budowlane

- 2022 – prace budowlane

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Strategiczna inwestycja dla Europy w powiecie. Pod Brześciem powstanie tłocznia gazu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się