:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  27°C rozproszone chmury

Strefa w każdej Gminie? Spotkali się w Brześciu Kujawskim [ZDJĘCIA]

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna na terenie  województwa Kujawsko-Pomorskiego  to zaledwie 880 ha.  Dzięki nowej regulacji i nowym założeniom szanse na skorzystanie z ulg  w podatku dochodowym oraz innych narzędzi  strefowych otrzymają wszystkie gminy tego województwa czyli ponad 18 tyś km 2 zaznaczył  podczas briefingu prasowego w Brześciu Kujawskim Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W dniu 1 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie samorządowców pt. "Strefa w każdej Gminie", w którym wzięli udział: poseł  na Sejm RP Joanna Borowiak,  Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  podczas którego padły ważne dla wójtów i burmistrzów deklaracje.

Jak poinformował podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak obecnie mówi się o kwestiach dotyczących nowego podejścia do funkcjonowania nowych stref ekonomicznych. Dąży się  do tego żeby Polska stała się jedną wielką strefą i żeby znacznie zwiększyć dostępność inwestycyjną dla mikro, małych, średnich przedsiębiorstw z kapitałem polskim a także żeby więcej inwestycji było realizowanych w samorządach zarówno w miastach średniej wielkości, ale także w małych miasteczkach, czy na obszarach wiejskich.

Jak zaznaczył  podczas briefingu podsekretarz  stanu korzystne  zapisy w nowej ustawie dotyczącej  funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych są po to  żeby znieść wszelkie kryteria  terytorialne, które  pozwolą na to, żeby tych miejsc pracy było znacznie więcej  również w miejscowościach tego typu jak Brześć Kujawski czy Włocławek tam gdzie jest jeszcze na dzień dzisiejszy wysokie bezrobocie.

Dodatkowo oczekujemy, że przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgi będą w większym stopniu współpracować z jednostkami badawczo -naukowymi czy w ramach klastrów  we współpracy ze szkolnictwem zawodowym. To są nasze założenia i do tego dążymy w ramach nowych regulacji - mówił Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Wojewodę  Kujawsko-Pomorskiego  Mikołaja Bogdanowicza  cieszy, że z Pomorską  Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz burmistrzem Brześcia  Kujawskiego mieli okazję zorganizować konferencję na którą przyjął zaproszenie Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, ponieważ  jak zaznaczył  byłe województwo włocławskie w tej chwili potrzebuje dużego wsparcia, nowego otwarcia. Nowa ustawa, będzie bardzo mocno wzmacniała samorządy, małe i średnie przedsiębiorstwa, które będą mogły inwestować w każdej gminie w całym kraju. Dzisiaj   mówi się  o strefie ekonomicznej w każdej gminie.

Burmistrz Wojciech Zawidzki podziękował gościom za przybycie. Zaznaczył jednak, że niektóre poruszane tematy  gmina jest w stanie  sama rozwiązać. Tworzenie miejsc pracy  jest podstawą dla gminy ale i całego obszaru wokół włocławskiego co będzie skutkowało  zmniejszeniem  bezrobocia. Według burmistrza Zawidzkiego są jednak tematy, których  gmina nie jest w stanie sama pokonać a  chodzi o  drogi  transportowe  do stref.

Bez transportu, bez obwodnicy nie da się dobrze rozwijać obszaru  inwestycyjnego, dlatego prośba do wszystkich, że to jest temat najważniejszy w okolicach Włocławka, który jest w zasięgu Ministerstwa Infrastruktury ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego - apelował burmistrz Wojciech Zawidzki.

Po raz kolejny dziennikarze  pytali o kwestię obwodnicy Brześcia Kujawskiego bez której rozwój Strefy Brzeskiej jest niemożliwy.

W odpowiedzi podsekretarz stanu skomentował, że oprócz  tematu dotyczącego nowych uwarunkowań w zakresie polityki strefowej również pojawiła się kwestia obwodnicy i wszystkie osoby, które bardzo mocno zajmują się tą tematyką podkreślały znaczenie tej inwestycji zarówno parlamentarzyści jak i wojewoda. Zabiegi o realizację tej inwestycji trwają. Aby zielone światło pojawiło się dla tej inwestycji musi zdecydować Minister Infrastruktury.

Poprosiliśmy o komentarz w sprawie spotkania roboczego  poseł na Sejm RP Joanną Borowiak.

Bardzo się cieszę, że  robocze spotkanie przedstawiające projekt ustawy „strefa w każdej gminie” odbyło się w Brześciu Kujawskim, ponieważ specjalna strefa funkcjonuje  doskonale, wręcz może być wzorem dla większych ośrodków. Nasz region dotyka 2 cyfrowe bezrobocie stąd pozyskiwanie inwestorów jest sprawą kluczową - podsumowała posłanka Joanna Borowiak.

Jak podkreśliła posłanka na spotkaniu roboczym  samorządowcy  bardzo wyraźnie dali dowód, że są zainteresowani utworzeniem stref w swoich gminach i ich wzmożonym rozwojem.

To jest bardzo owocne spotkanie – dodała na zakończenie poseł Borowiak.

Strefa w każdej Gminie? Spotkali się w Brześciu Kujawskim [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się