:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  24°C całkowite zachmurzenie

Święto Ketchupu we Włocławku? A wszystko po to aby wreszcie była praca

Polityka, Święto Ketchupu Włocławku wszystko wreszcie była praca - zdjęcie, fotografia

W ostatnim czasie pisaliśmy o tym, iż województwo kujawsko-pomorskie sytuuje się w środku stawki polskich regionów.

Jak się okazuje są w regionie wymarzone miejsca do inwestowania m.in. Ciechocinek. Najwyższą ocenę A jeśli chodzi o atrakcyjność otrzymał Toruń, Włocławek, Bydgoszcz i Grudziądz.

Wyniki ogłoszonego w grudniu raportu Szkoły Głównej Handlowej, przygotowanego na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych to  jedno a rzeczywistość pokazuje bardzo często zupełnie coś innego.

Do tej pory przyciąganie inwestorów w naszym regionie było znikome. Szwankowały  m.in. promocja, infrastruktura drogowa (choć w ostatnim czasie znacznie się poprawiła)i komunikacyjna,  organizacja  wolnego czasu.

Pamiętajmy, że miasto czy gmina  z  przyszłością to taka, w której mieszkańcy dobrze się czują, utożsamiają się z nią, i dobrze się o niej wypowiadają.

Co się poprawiło? Niepowtarzalną szansę na rozwój Włocławka i okolicznych gmin dała nowo wybudowana autostrada A1 i 3 węzły na terenie naszego powiatu. Na pewno poprawiły się drogi oraz przybywa coraz więcej lepszych łączy telekomunikacyjnych co w biznesie jest dziś nieodzowne dla jego skutecznego prowadzenia. Z cudu gospodarczego za sprawą nowo budowanych autostrad skorzystały m.in. Nowy Tomyśl, Stare Miasto i Stryków. Dobra lokalizacja i warunki inwestowania właściwie same przyciągają biznes. Maleje bezrobocie a społeczeństwo staje się coraz bogatsze.

Nowoczesna infrastruktura, dobre drogi i chodniki oraz ulgi podatkowe to jednak nie wszystko. Są to zaledwie składowe z wielu czynników, które decydują o sukcesie w przyciąganiu inwestorów.

Jak zatem gminy, miasteczka naszego regionu i sam Włocławek ma przyciągać inwestorów? Czy mają plan i pomysły na to aby Ci najwięksi chcieli tu przyjść i przy okazji przyciągnąć kolejnych?  Czas pokaże!!!

Istnieje  kilka czynników (oczywiście z wielu) mających wpływ na przyciąganie dużego biznesu tych, których wdrożenie w wielu gminach, miastach gdzie udało się znacznie zmniejszyć bezrobocie.

Po pierwsze wyjść z „nijakości”, wyróżnić się spośród tysięcy gmin i miast. Jeśli chcesz aby przyszli ciekawi inwestorzy sam musisz być ciekawy. Same spoty reklamowe nie wystarczą, aby biznes się „nami” zainteresował. To pracownicy muszą zrobić wszystko aby taki wyróżnik znaleźć. Przecież z naszych podatków są utrzymywani.

Kolejną ważną sprawą jest „budowanie” zaplecza do spędzania wolnego czasu dla mieszkańców danego miasta czy gminy. Inwestorzy chcą przecież po pracy zapewnić swoim pracownikom ciekawy wachlarz spędzania wolnego czasu i wypoczynku. Zadowolony, zrelaksowany i wypoczęty pracownik jest o wiele bardziej wydajny.

Trzecią sprawą oczywiście są wspomniane wcześniej drogi i sieci teleinformatyczne.  Jeśli chodzi o te pierwsze sytuacja poprawiła się znacznie ale jeśli chodzi o drugie to pokrycie w poszczególnych gminach zasięgiem np. szerokopasmowego Internetu pozostawia wiele do życzenia.

Ważne są również hasła promocyjne oczywiście poparte w rzeczywistości. Poznań np. stworzył wspólną platformę "Konsorcjum Marki Poznań" i "Poznań daje pracę", tworzące wizerunek miasta i całego regionu. Działania proinwestycyjne wspiera Biuro Obsługi Inwestorów. 

Z naszego „podwórka” bardzo skutecznie przyciąga inwestorów Brodnica. Jedno z najniższych wskaźników bezrobocia kolejne firmy lokują miasto wśród liderów. Firma Seni potentat materiałów opatrunkowych cały czas rozwija swoją działalność zatrudniając kilkuset pracowników. 

Ostatni element to promocja w spotach telewizyjnych, lokowanie produktów w serialach telewizyjnych i programach. To jednak zbyt mało jeśli brakuje innych elementów.

Jak wyglądamy jeśli chodzi o powyższe instrumenty wpływające na siłę przyciągania biznesu? W skali mikro tylko niektóre gminy próbują znajdować coś co będzie ich wyróżnikiem. I tak Brześć Kujawski od 4 lat organizuje i stara się rozwijać Święto Żuru Kujawskiego. Kolejny wyróżnik to rekultywacja jeziora  Cmentowo i budowana tam Wyspa Złoczyńców (z Pana Samochodzika).

Baruchowo natomiast przyciąga do siebie turystów poprzez Zieloną Szkołę w Goreniu Dużym. Na tym lista „inności” w regionie się kończy.

Jaki wyróżnik ma największe miasto w regionie, Włocławek? Na pewno nie wykorzystany Zalew na Wiśle o którym mówi się już od lat 90 – tych, który mógłby być zapleczem dla sportów wodnych (np. dla amatorów ze stolicy)dla centralnej Polski bo już z pojezierzami mazurskimi i suwalskimi może konkurować jedynie położeniem.

Na pewno wyróżnikiem Kujaw i samego Włocławka jest rolnictwo i wieloletni jego związek z przemysłem owocowo-warzywnym. Czemu nie zorganizować np. Święta Ketchupu na skalę ogólnopolską, które nie tylko może przyniesie wielką korzyść promocyjną dla Włocławka i okolic ale dla firmy. W organizację mogłaby się zaangażować  np. firma Dworski, grupy producenckie owoców i warzyw, rolnicy oraz firmy związane z tym przemysłem. Wydarzenie to musiałoby mieć ponadregionalny wymiar.

Same Dni Włocławka to niewiele. W samym naszym regionie mamy Dni Lipna czy Radziejowa. Czemu nie powiązać tego z promocją Włocławka i całego regionu?

Pomysłów może być wiele. Ważne jak podkreślają specjaliści od reklamy aby znaleźć „coś innego”. Obecnie trwa reorganizacja we włocławskim ratuszu. Jakie pomysły będą mieli dyrektorzy i ich pracownicy na promocję Włocławka i przyciągnięcie inwestorów czas pokaże.

Każdy ma bowiem prawo do pracy a gwarantuje je nam Konstytucja RP. Czy nasi włodarze jeszcze o tym pamiętają?


Święto Ketchupu we Włocławku? A wszystko po to aby wreszcie była praca komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się