:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C pochmurno z przejaśnieniami

Święto Niepodległości 2017 w Choceniu. Nagrodzono najlepszych strzelców [ZDJĘCIA]

Ludzie_, Święto Niepodległości Choceniu Nagrodzono najlepszych strzelców [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia

W dniu 11 listopada 2017 r.  odbyła się gminna uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Gmina Choceń oddawała honor tym, którzy zginęli w walce by Polska po 123 latach znów znalazła się na mapach świata.

Fotorelację znajdziesz tutaj (kliknij)

Uroczystość, którą poprowadził Ariel Malinowski dyrektor Choceńskiego  Centrum Kultury  rozpoczęto wciągnięciem flagi państwowej na maszt oraz odśpiewaniem hymnu narodowego.

Dla uczczenia  pamięci bohaterskich żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej odczytał Apel Pamięci przewodnik Piotr Jankowski. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zostały również  odpalone flary.

Podczas przemówienia wójt Roman Nowakowski nawiązał do historii Polski, w której jak zaznaczył rzadko był pokój, a na granicy płonął pożar i nie zawsze Polacy byli w stanie go ugasić. Nawiązał do konfederacji barskiej i targowickiej, którą oceniła historia.

My jako naród powinniśmy wyciągnąć wnioski aby się nie dzielić dla dobra Ojczyzny. Wiemy, że nikomu nie wolno nic narzucać, warto jednak docierać do świadomości ludzi. A w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu i z prawidłowym funkcjonowaniem państwa oraz naszej Małej Ojczyzny, niezależnie od różnic politycznych, które są przecież rzeczą normalną, powinniśmy umieć się porozumieć – mówił Roman Nowakowski.

Wskazał jako przykład  Gminę Choceń.

Starosta Kazimierz Kaca  mówił  o demokracji, wolności. Przypomniał o pierwszych uroczystościach organizowanych z okazji Święta Niepodległości, które zawdzięcza ks. proboszczowi parafii pod wezwaniem Św. Idziego w Choceniu Mieczysławowi Łaszczykowi. Dziękował za obelisk twórcom ludowym, którzy umieścili go przed szkołą. Zaapelował do dyrekcji, nauczycieli o pielęgnowanie tradycji. Zapewnił, że 100 rocznica  powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się w Choceniu.

Z okazji Narodowego Święta  Niepodległości zostały zorganizowane zawody strzeleckie  dla młodzieży o puchar wójta Gminy Choceń. Nagrody wręczył wójt Roman Nowakowski oraz  w imieniu Wojskowego Komendanta Komendy Uzupełnień we Włocławku kpt. Janusz Najlepszy.

I miejsce klasa I LSO w Choceniu

Wożniak Martyna, Stolarska Klaudia, Nockowska Monika:

II miejsce klasa I A ZSZ w Choceniu

Zasina Kacper, Sowiński Jacek, Korpusiński Patryk;

III miejsce klasa III A ZSZ w Choceniu

Nawrocki Sebastian, Sierakowski Jakub, Jóżwiak Adam.

W kategorii indywidualnej dziewcząt klas ponadpodstawowych :

I miejsce zajęła Nockowska Monika;

II miejsce Proszkiewicz Daria,

III miejsce Wrońska Izabela.

W kategorii indywidualnej chłopców klas ponadpodstawowych:

I miejsce Korpusiński Patryk;

II miejsce Rosiński Kacper;

III miejsce Lewandowski Jakub.

W kategorii klas podstawowych I miejsce zajęła Klasa III B (Rosiak Magda, Bladusiak Mateusz, Kuciński Łukasz);

II miejsce klasa III A ( Zasada Julia, Herman Nicola, Jasiński Kacper);

III miejsce klasa III C ( Salamon Martyna, Andrjańczyk Gabryela, Mosak Karolina).

Następnie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod tablicą upamiętniającą tych, który polegli oddając życie dla niepodległej Ojczyzny oraz pod pomnikiem bohaterskich żołnierzy Wojska Polskiego poległych w bitwie z wojskami niemieckimi pod Szczytnem we wrześniu  1939 roku.

Przybyli na uroczystość mieli okazję wysłuchać w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Śmiłowicach utworu Marsz I Brygady.

Wszyscy uczestnicy uroczystości i poczty sztandarowe przemaszerowały do kościoła Św. Idziego w Choceniu gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny.

Na koniec uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej w Choceniu przygotowali krótki program artystyczny. Światełko do nieba  zakończyło świętowanie.

Święto Niepodległości 2017 w Choceniu. Nagrodzono najlepszych strzelców [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się