:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C całkowite zachmurzenie

Święto Żuru w Chodczu za nami [ZDJĘCIA]

Społeczeństwo, Święto Żuru Chodczu [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia

Tradycyjny wielkanocny żurek na zakwasie, to obowiązkowa pozycja na Wielkanocnym stole, bez którego nie wyobrażamy sobie Świąt. Pachnie mocno jest kwaśny i aromatyczny. Mocno rozgrzewa i wspaniale podkręca apetyt!

Fotorelacja tutaj (kliknij)

W niedzielne popołudnie tj. 2 kwietnia 2017 r. do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodczu przybyli mieszkańcy, którzy podziwiali pięknie udekorowane stoły oraz potrawy, które swym wyglądem zachęcały do skosztowania. Mieszkańcy tłumnie przybyli na IV już Święto Żuru Wielkanocnego aby degustować żur kujawski przygotowany przez: Koła Gospodyń Wiejskich z Brzyszewa, Chodcza, Chodeczka, Kromszewic, Psar, Cett, Zbijewa, Strzyżek, Woli Adamowej, Zalesia, Świtezianki z Chodcza oraz gości z Gminy Boniewo, Lubień Kujawski, Izbicy Kujawskiej i  Dąbrowic.

Już czwarty raz z rzędu organizujemy Święto Żuru w Chodczu. Są to tzw. stoły wielkanocne, które nazwaliśmy żurem. Zaprosiliśmy do udziału wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oraz delegacje z gmin ościennych. Na stołach znalazły się prawie wszystkie potrawy wielkanocne i żur, który oceniało jury -  podsumował burmistrz Jarosław Grabczyński.

Panie zaprezentowały swój kulinarny talent. Wyłoniona komisja w składzie: posłanka na Sejm RP Joanna Borowiak,  wicestarosta włocławski Marek Jaskulski, burmistrz Chodcza Jarosław Grabczyński, przewodniczaca Gminne jRady Kół Gospodyń Wiejskich Barbara Krawiecka zasmakowali 15 pozycji żuru, aby mogli dokonać ich  oceny.

Jest to wyjątkowe wydarzenie. Odkąd pamiętam ja i moja babcia żur na Kujawach zawsze gotowałyśmy. Gdyby nie Koła Gospodyń Wiejskich z naszej okolicy nie byłoby dzisiejszego wspaniałego spotkania. Dziękujemy przewodniczącej Barbarze Krawieckiej i wszystkim paniom z KGW, które przyrządziły takie wspaniałe potrawy - mówiła Anna Twardowska przewodnicząca Rady Miejskiej w Chodczu.

Jak nadmieniła Ewa Kwiatkowska wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Chodczu spotkanie ma charakter towarzyski i integracyjny. Panie miały okazję wymienić się przepisami na żur i podzielić własnym doświadczeniami.

Nowy przepis może posłużyć na przygotowanie żuru na stół w Święto Wielkanocne – dodała Ewa Kwiatkowska.

Barbara Krawiecka przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, która tę funkcję piastuje od 15 lat zaprezentowała swój kulinarny talent. Zdradziła naszej redakcji również własny przepis żuru na zakwasie z mąki razowej i mąki żytniej z ząbkiem czosnku i odrobiną majeranku, który po około pół godziny zbiera, aby uniknąć goryczki.  Następnie ta porcja kiśnie około 2 do 3 dni w zależności od zewnętrznej temperatury.  Przewodnicząca zapewniała również o znakomitej współpracy z burmistrzem w zakresie działalnosci promocyjnej gminy.

Jury zdecydowało, że żur jest wyśmienity, dlatego wszystkie koła zostały nagrodzone. Prezenty ufundował burmistrz Chodcza Jarosław Grabczyński.

W naszej opinii wszyscy są wygrani. Nie lada wyzwanie by zasmakować wszystkich 15 żurków. Komisja uznała, że każdy z żurów ma swój wyjątkowy smak, ale wśród tych wyjątkowych smaków zauważyliśmy pewne  niuanse warte podkreślenia jak delikatny smak  wyważony w swojej kompozycji - wyliczała przewodnicząca jury posłanka na Sejm RP dr Joanna Borowiak

Można już poczuć okres świąteczny. Jest to znakomita impreza wpisująca się w ciąg spotkań Świąt Wielkiej Nocy. Dzień dzisiejszy jest szczególny ponieważ jest to 12 rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II, który zawsze mówił , że nie powinniśmy się odcinać od korzeni, a kultura ludowa jest bardzo ważnym elementem nawiązującym do kultury. Żur to niewątpliwie nawiązanie do tradycji -podsumował wicestarosta Marek Jaskulski.

Wszyscy zaproszeni goście złożyli świąteczne życzenia wszystkim mieszkańcom powiatu włocławskiego.  Zgromadzeni goście w przedświątecznej atmosferze mieli okazję degustować wszystkie przygotowane dania.  Nieodłącznym elementem niedzielnej uroczystości były występy artystyczne dzieci ze Świetlicy Środowiskowej oraz zespołu Ale Babki z Lubienia Kujawskiego, za które dziękowano gromkimi brawami.

Święto Żuru w Chodczu za nami [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się