:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C bezchmurnie

Terapia ogrodem już we Włocławku [ZDJĘCIA]

Szkoły podstawowe, Terapia ogrodem Włocławku [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia

11 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół nr 3 we Włocławku odbyło się spotkanie pod hasłem „Specjalne potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży z niedostosowaniem społecznym, autyzmem, zespołem Aspergera oraz niepełnosprawnością, a ich orientacją zawodową”. Ponadto otwarto salę do hortiterapii, która jest nową metodą terapii i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych. Powstała ona dzięki sponsorom. Inicjatorem była Fundacja Caietanus.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

Wczoraj w ZS nr 3 we Włocławku zorganizowana została konferencja na temat aktywizacji zawodowej uczniów i osób niepełnosprawnych. Odwiedzili nas prelegenci z Torunia, Warszawy. Przy okazji konferencji została otwarta sala hortiterapii, czyli terapia ogrodami, terapia roślinami. Terapia ta polega na wykorzystaniu ogrodnictwa do polepszenia stanu człowieka w aspekcie fizycznym, psychicznym, społecznym czy poznawczym - powiedziała dyrektor Ewa Fol.

Nadleśnictwo Włocławek "przeniosło część lasu" do sali, elementy drewniane, brzozę, sosnę, dąb, jałowiec, pojedyncze gałęzie, pieńki pod kwiaty i do siedzenia o czym poinformowała nas Magdalena Kokosza.

Jak zaznaczył nauczyciel ZS nr 3 i radny Rady Miasta Włocławek Krzysztof Kowalski spotkanie w Zespole Szkól nr 3 jest po to, aby porozmawiać na temat specjalnych potrzeb dzieci i młodzieży z autyzmem i zespołem Aspergera z niedostosowaniem społecznym, niepełnosprawnością intelektualną i w tym aspekcie możliwościami w przyszłości zdobycia pracy.

Jest to istotne, ponieważ młodzi ludzie mają problemy i nie są pełnosprawni, aczkolwiek w dorosłym życiu są oni dobrymi pracownikami. Sprawdzają się na powierzonych im stanowiskach. Są oddanymi pracownikami. My chcemy przełamywać stereotypy, żeby uświadamiać innym o zaburzeniach poprzez wielokrotne powtarzanie, że są to ludzie pełnowartościowi - mówił radny Krzysztof Kowalski.

W konferencji uczestniczyła Małgorzata Jabłońska dyrektor Niepublicznej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla osób autystycznych w Toruniu, według której tematyka konferencji jest poświęcona temu co najbardziej ostatnio ludzi frapuje, co jest największym spektrum zainteresowania, mianowicie nowe podejście do zagadnień funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością.

Ja będę mówiła o osobach z autyzmem i bardziej o osobach z zespołem Aspergera - nadmieniła dyrektor Małgorzata Jabłońska.

Według dyrektor Jabłońskiej do niedawna skupiano się na ograniczeniach wynikających z diagnozy 12C (taki jest kod niepełnosprawności autyzmu). W chwili obecnej specjaliści koncentrują się na możliwościach, które są nieraz dużo większe niż mogliby wszyscy przypuszczać, aż do pełnej inkluzji społecznej. W tej chwili jest problem na rynku pracy z pracownikami. Wiele słyszy się, że nie ma komu pracować na emerytury.

Ja stoję na stanowisku i będę tego bronić. Tu jest znakomity potencjał dla osób, które można zatrudniać. Powiem o tym, że sieć hotel Sheraton zatrudnia autystów i Aspergerowców od dawna. Zapytano właścicielkę czy to się opłaca. Odpowiedziała bez zastanowienia, to się bardzo opłaca, bo nie wydajemy na kontrole. Oni się nie spóźniają do pracy, są sumienni. Zysk jest po obydwu stronach. To są bardzo cenni pracownicy. Cała Dolina Krzemowa naszpikowana jest podopiecznymi ze spektrum autyzmu. Pracują również w Pentagonie, analizie zdjęć satelitarnych. Spisują się świetnie.  To co dla nas z naszego punktu widzenia jest deficytem, czyli potrzeba systematyzowania nadpercepcyjność w tych zawodach okazała się walorem- argumentowała dyrektor Małgorzata Jabłońska.

 

Terapia ogrodem już we Włocławku [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się