:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C całkowite zachmurzenie

Tysiące miejsc pracy. Powiat Włocławski dynamicznie się rozwija

Polityka, Tysiące miejsc pracy Powiat Włocławski dynamicznie rozwija - zdjęcie, fotografia

Stopa bezrobocia w październiku w kraju wyniosła 6,6 proc. wobec 6,8 proc. we wrześniu - podał GUS. Był to najniższy odczyt tego wskaźnika od stycznia 1991 roku.

Według statystyk GUS stopa bezrobocia znacznie różni się w zależności od województwa czy powiatu. Dwucyfrowy wskaźnik bezrobocia (17,5 proc.) utrzymuje się w kujawsko-pomorskim w powiecie włocławskim.

Na temat i zmniejszenia wskaźnika bezrobocia w powiecie włocławskim, którego realną szansą są działania prowadzone przez samorządy gminne w strefach gospodarczych rozmawiamy z Kazimierzem Kacą Starostą Włocławskim.

Redaktor: Powiat boryka się z dwucyfrowym wskaźnikiem bezrobocia?

Starosta Włocławski Kazimierz Kaca: Nadal bezrobocie na naszym terenie jest duże i wynosi 17, 5 % i właśnie temu zagadnieniu będziemy poświęcać najwięcej uwagi, dlatego że drogi powiatowe są w bardzo dobrym stanie technicznym, budynki DPS, szkoły, domy dziecka na wysokim poziomie. Infrastruktura jest zabezpieczona. Natomiast sprawa bezrobocia jest nadal bolączką naszego powiatu i naszego regionu. U sąsiednich powiatów i w mieście Włocławek te wskaźniki są również wysokie, dlatego wszyscy powinniśmy jak najwięcej w tym temacie działać. Są środki zabezpieczone na ten cel. Wiążemy nadzieję z Brzeską Strefą Gospodarczą, która rozwija się znakomicie.

Redaktor: Brzeska Strefa Gospodarcza była niedawno wizytowana przy okazji spotkania z marszałkiem Piotrem Całbeckim?

Starosta Włocławski Kazimierz Kaca: Odbyło się spotkanie. Był marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu Sławomir Kopyść, byli przedstawiciele najważniejszych departamentów UM, dyskutowaliśmy na temat Brzeskiej Strefy Gospodarczej. Wszyscy są pod wrażeniem zaangażowania środków firm. Ukłon do pana burmistrza Wojciecha Zawidzkiego i Rady Miejskiej Brześcia Kujawskiego. Te tereny się zmieniają. Jeszcze w kwietniu rozmawialiśmy na temat firmy Kongsberg Automotive a już dzisiaj ta firma kończy rozpoczętą inwestycję. Inne już działają, a 5 jest w trakcie budowy zakładów. Z tych informacji, które posiadam mogę zasygnalizować, że tam będzie w najbliższym czasie w przedziale 3 - 4 lat około 5 tysięcy miejsc pracy. Jest to znaczna ilość. Ten wskaźnik bezrobocia będzie w związku z tym malał. Szukamy jeszcze bardziej ekspansywnych działań.

Redaktor: Jest też strefa, która się doskonale rozwija w Lubieniu Kujawskim?

Starosta włocławski Kazimierz Kaca: W Lubieniu Kujawskim strefa gospodarcza również się rozwija. Wreszcie zaczynamy być łakomym kąskiem dla firm poszukujących terenów inwestycyjnych. Teraz obydwie strefy Pomorska i Łódzka chcą się z nami spotykać. Odbyło się kilka tygodni temu spotkanie w Brześciu Kujawskim z przedstawicielami Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, natomiast w minionym tygodniu z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Uzbrajanie terenów inwestycyjnych na terenie Gminy Brześć Kujawski jest kontynuowane. Przeznaczamy środki finansowe na ten cel, również i w Lubieniu Kujawskim.

Redaktor: Kolejna strefa, która rozpoczyna działania jest na terenie Gminy Kowal.

Starosta Włocławski Kazimierz Kaca: Strefa Łódzka chce wchodzić na tereny Gminy Kowal przy zjeździe w Kowalu. Na tym terenie grunty już są odrolnione a plan zagospodarowania przestrzennego ustalony. Dołożę wszelkich starań aby w Kowalu uruchomić w następnym roku w październiku, listopadzie chociaż 2 firmy.


Tysiące miejsc pracy. Powiat Włocławski dynamicznie się rozwija komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się