:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C całkowite zachmurzenie

Upamiętnili 78 rocznicę Bitwy pod Szczytnem w Boniewie [ZDJĘCIA]

Ludzie_, Upamiętnili rocznicę Bitwy Szczytnem Boniewie [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia

W Boniewie w dniu 16 września 2017 r. odbyły się uroczystości  z okazji rocznicy bitwy piechoty Wojska Polskiego z jednostkami armii niemieckiej we wrześniu 1939 r.

Fotorelacje znajdziesz tutaj (kliknij) i tutaj (kliknij)

Organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Boniewo Marek Klimkiewicz, Wójt Gminy Choceń Roman Nowakowski, Starosta Włocławski Kazimierz Kaca, Proboszcz Parafii Boniewo ks. prałat mgr lic. Mirosław Michalak, Proboszcz Parafii Choceń ks. doktor Mieczysław Łaszczyk.

W większym wymiarze ta uroczystość jest u nas w Boniewie po raz pierwszy. Braliśmy czynny udział w uroczystościach, które odbywały się na pograniczu gmin Boniewo i Choceń w Szczytnie. Doszliśmy z kolegą Romanem Nowakowski i starostą Kazimierzem Kacą do wniosku, że warto byłoby aby uroczystości odbywały się w miejscu gdzie są pochowani bohaterowie bitwy sprzed 78 lat  - powiedział wójt Marek Klimkiewicz.

Jak nadmienił wójt Marek Klimkiewicz  odbyło  się wielostronne uczczenie pamięci  poległych począwszy od biegu z pól Bitwy pod Szczytnem do okolic cmentarza, gdzie żołnierze zostali pochowani, po odsłonięcie pomnika, który uwiecznia żołnierzy biorących udział w bitwie jak również tych, którzy zostali pomordowani podczas II Wojny Światowej, a byli mieszkańcami gminy. Wójt wspomniał zmarłego księdza Jarosława Włodarza, który przyczynił się do uwiecznienia  bohaterów na kamiennych tablicach w kościele. Natomiast obecny proboszcz jest twórcą pomnika ze szklanym orłem.

Uroczystości upamiętniające 78 rocznicę Bitwy pod Szczytnem zainaugurowano złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową w Szczytnie przez  wójta Marka Klimkiewicza, przewodniczącego Adama Ciesielskiego, wójta Romana Nowakowskiego, przewodniczącego Józefa Pawłowskiego i uczestników I Biegu Pamięci Szczytno - Boniewo na dystansie 10 km.

11 września przypadła 78 rocznica Bitwy pod Szczytnem. Tak się złożyło, że w tym roku przesunęliśmy uroczyste obchody. Tę rocznicę rozpoczęliśmy w godzinach rannych po raz pierwszy  biegiem na dystansie 10 km. Był to I bieg Pamięci. Wszyscy zawodnicy najpierw udali się pod pomnik  w Szczytnie aby oddać hołd żołnierzom, którzy odnieśli zwycięstwo  w walce z niemieckim najeźdźcą  składając  jednocześnie kwiaty  - powiedział przewodniczący Adam Ciesielski.

W biegu udział wzięło 30  osób czynnie uprawiających sport z Warszawy, Bydgoszczy, Łodzi, Zgierza, Włocławka i okolicznych  miejscowości.

Przy słonecznej pogodzie w duchu fair play jak zaznaczył przewodniczący Rady Gminy Boniewo Adam Ciesielski  bieg przeszedł do historii. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy  okolicznościowy  medal  oraz wręczono  liczne puchary w różnych kategoriach. Pomysłodawcą biegu był  jak nadmienił przewodniczący  mieszkaniec  z Gminy Boniewo Roman Torzewski, który również uprawia sport.

W godzinach popołudniowych tego dnia uroczystą mszę w Boniewie z udziałem pocztów sztandarowych celebrowali księża parafii Choceń i Boniewo.

Najpierw jednak przed kościołem pw. Nawiedzenia NMP w Boniewie odsłonięto  i poświęcono pomnik z udziałem wojskowej asysty honorowej, wystawionej przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia oraz Orkiestry Wojskowej z Torunia, która odegrała hymn państwowy.

Niech słowa wyryte w kamieniu utrwalą w pamięci ich bohaterstwo, a w przyszłości przypominają  pokoleniom Polaków  o cenie Miłości Boga i Ojczyzny. Pobłogosław nas, którzy wspominamy ich imiona na tej Ziemi. Spraw abyśmy potrafili miłować swoich braci jak ty nas umiłowałeś  - błogosławił  ks. prałat mgr lic. Mirosław Michalak, który był inicjatorem  powstania  i twórcą pomnika.

Uroczystości uświetnili: posłowie na  Sejm RP Joanna Borowiak  wraz z małżonkiem i przedstawiciel posła Łukasza Zbonikowskiego oraz wójtowie i burmistrzowie.

Chętnie uczestniczę w uroczystościach patriotycznych. Uważam to przede wszystkim za obowiązek, ale także ogromny przywilej oddania czci i hołdu tym, którzy oddali swoje życie walcząc w obronie Ojczyzny. Cieszę się, że gmina Boniewo przygotowała tak piękną oprawę uroczystości patriotycznej, Cieszę się, że mogłam w niej uczestniczyć. Chcę podziękować ks. prałatowi i  wójtowi gminy za piękną ideę i dzieło budowy pomnika upamiętniającego mieszkańców i żołnierzy - mówiła posłanka Joanna Borowiak.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz w Boniewie gdzie  odbył się apel pamięci, który odczytał major Stanisław Dykowski z  Wojskowej Komendy Uzupełnień we Włocławku.  Następnie delegacje złożyły  pod pomnikiem i na grobach upamiętniających poległych żołnierzy Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku pod Szczytnem kwiaty.

O planach na  kolejne obchody rocznic bitwy rozmawialiśmy z wójtem Gminy Choceń Romanem Nowakowskim.

Na 80 rocznicę Bitwy pod Szczytnem chcielibyśmy aby na polach Szczytna, Łąk Markowych, Niemojewa ponownie grupy rekonstrukcyjne mogły zaprezentować tę bitwę.

A tak wspomina poległych burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński, który przez ponad 30 lat miał przyjemność pracować w Gminie Boniewo i spotkać wiele osób, które były potomkami tych, którzy walczyli pod Szczytnem.

Według niego  11 września 1939 roku  był zupełnie inny aniżeli  pogoda dzisiejszej uroczystości. Był to wrzesień suchy, nie padał deszcz a noce były zimne. 

XV armia 61 Pułku Piechoty Wielkopolskiej trafiła do Szczytna i tu  również walczyło 8 mieszkańców Szczytna. Janek Nowakowski mieszkał w Pustkach Choceńskich. Przed bitwą poszedł do swoich rodziców, którzy prosili aby zrzucił mundur, ponieważ ma dziewczynę a walka jest przegrana. Odpowiedział im, że złożył przysięgę. Na początku działań 11 września 1939 roku Janek zginął od kuli. Został rozpoznany po śmierci  ponieważ posiadał w kieszeni zdjęcie dziewczyny, która miała na imię Walentyna. Spoczywa w grobie na cmentarzu w Boniewie.

Cieszyłem się z obecności rodzin, których przodkowie zginęli szczególnie rodziny Gawrońskich. Janek Gawroński zginął w Szczytnie pod figurką, ponieważ najważniejszym punktem strategicznym tej bitwy było wzgórze 114.7. Kto posiadał to wzgórze ten dyktował warunki bitwy. Niestety Niemcom udało się zdobyć to wzgórze, ale Polacy je odbili. Był w tej triumfalnej grupie walczącej o wzgórze mieszkaniec Osiecza Wielkiego.

Miałem również przyjemność znać śp. 97 letniego Władysława Rosińskiego, który był mieszkańcem Janowa a zmarł w Wietrzychowicach. Jego cioteczny brat Stanisław walczył również w bitwie pod Szczytnem i tu zginął.

Historia Grabowskiego - mieszkańca Janowa, który nie wrócił po wojnie a został w Stanach Zjednoczonych jest inna. Stanisław Rosiński przeżył tę bitwę, natomiast sam Grabowski pochował go w innym miejscu - opowiadał burmistrz Stanisław Budzyński.

Jak zaznaczył burmistrz Stanisław Budzyński polegli ekshumowani byli dopiero w 1940 roku, kiedy Niemcy pozwolili na to tylko w jedną noc. Dzięki wspaniałej postawie mieszkańców Boniewa dzisiaj ci żołnierze spoczywają na cmentarzu w Boniewie. Burmistrz złożył kwiaty 1 i 12 września na wzgórzu tam gdzie została krew tych żołnierzy. 

Przygotowanie do uroczystości patriotycznej nie były łatwe rozmawialiśmy na ten temat z Anną Kozłowską sekretarzem Gminy Boniewo i jednocześnie wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Włocławek.

Przygotowania do uroczystości byly trudne, ale biorąc pod uwagę walkę jaką musieli stoczyć o wolność Ojczyzny i trud drogi, ktora prowadziła do tej  wolności to nasze wysiłki były niewielkie - powiedziała sekretarz Anna Kozłowska. 

Na zakończenie uroczystości wieczorem w Hali Sportowej w Boniewie  odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia.

Upamiętnili 78 rocznicę Bitwy pod Szczytnem w Boniewie [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się