:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C całkowite zachmurzenie

Uzależnienie od alkoholu, tytoniu, internetu, hazardu. Gdzie szukać pomocy we Włocławku?

Polecamy, Uzależnienie alkoholu tytoniu internetu hazardu Gdzie szukać pomocy Włocławku - zdjęcie, fotografia

Dziś nałóg kojarzy się już nie tylko z alkoholem czy tytoniem. Coraz częściej uzależniamy się od tego, co stanowi treść naszej codzienności.

W polskim lecznictwie odwykowym w ostatnich latach dokonało się wiele zmian. Dziś uzależniony pacjent ma do wyboru terapię na oddziale całodobowym, dziennym lub ambulatoryjne leczenie w poradni. Gdzie zatem we Włocławku szukać pomocy? O placówkach leczenia uzależnień na terenie Włocławka rozmawiamy z wiceprezydent Barbarą Moraczewską.

Redaktor : W jaki sposób osoba uzależniona może skorzystać z leczenia?

Wiceprezydent Barbara Moraczewska: Jeżeli ktoś czuje, że ma problem alkoholowy, czy nawet tytoniowy i chciałby coś z tym zrobić może zgłosić się do placówki leczenia uzależnień. We Włocławku Poradnia Uzależnień funkcjonuje na ulicy Kaliskiej 104 a.

Redaktor: Na czym polega terapia w jaki sposób jest realizowany program terapeutyczny?

Wiceprezydent Barbara Moraczewska: Terapia prowadzona w poradni opiera sią na psychologicznych metodach oddziaływania z aktywnym udziałem pacjenta. Program terapeutyczny jest realizowany w formie zajęć grupowych i w kontakcie indywidualnym.

Redaktor: Jak jest z innymi uzależnieniami?

Wiceprezydent Barbara Moraczewska: Pacjenci z innymi uzależnieniami niż substancje psychoaktywne dotyczy to np. uzależnienia od internetu lub hazardu kierowani są na terapię indywidualną. W ramach działania Poradni Terapii Uzależnień można również skorzystać z bezpłatnej terapii antynikotynowej. Jest to oferta skierowana do tych mieszkańców Włocławka, którzy chcą zerwać z nałogiem palenia tytoniu.

Redaktor: Gdzie zatem mogą zgłaszać się osoby współuzależnione?

Wiceprezydent Barbara Moraczewska: Osoby współuzależnione mogą kierować się na psychoterapię indywidualną, grupową i rodzinną do Przychodni Terapii Uzależnienia od alkoholu i Współuzależnienia, która funkcjonuje w ramach Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych na ulicy Stodólnej 70.

Redaktor: Życie w rodzinie z problemem alkoholowym wywiera również negatywny wpływ na dzieci, gdzie wobec tego szukać pomocy dla nich?

Wiceprezydent Barbara Moraczewska: Wszechstronny rozwój dziecka i młodzieży, prowadzi profilaktykę uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży, udzielając pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej na ulicy Ogniowej.

Redaktor: Jaką pomoc można zatem uzyskać w Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na ul. T. Kościuszki 12?

Wiceprezydent Barbara Moraczewska: Komisja inicjuje i prowadzi działania wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Podejmuje czynności zmierzające do zastosowania leczenia odwykowego wobec osób nadużywających alkoholu. Udziela rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie. Ponadto opiniuje zgodność lokalizacji punktów sprzedaży napojów alkoholowych z uchwałą rady miasta. Monitoruje punkty sprzedaży napojów alkoholowych w zakresie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń.

Dziękuję za uwagę.

Uzależnienie od alkoholu, tytoniu, internetu, hazardu. Gdzie szukać pomocy we Włocławku? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się