:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  21°C lekkie zachmurzenie

W Smólniku stawiają na rozwój. Co nowego w projekcie „Tajemnice Panów R”?

Uczniowie szkoły w Smólniku realizują projekt matematyczno-chemiczno-informatyczny pt. „Tajemnice Panów R.”, na którego realizację szkoła pozyskała grant Fundacji „ANWIL dla Włocławka” w ramach programu „Uczę się z ANWILEM”.

W przedsięwzięciu uczestniczy po 8 uczniów z klasy IIa Gimnazjum oraz klasy VII. Uczniowie klasy VII zgłębiają tajniki kryptologii – szyfrowania oraz kodowania, natomiast gimnazjaliści poznają zagadnienia chemiczne, wykonują doświadczenia i eksperymenty.

Grupa matematyczno-informatyczna poznała historię Enigmy oraz osiągnięcia polskich kryptologów, zwłaszcza pochodzącego z Bydgoszczy, Mariana Rejewskiego. Uczniowie mieli okazję odszyfrowywać teksty utworzone z wykorzystaniem różnych szyfrów symetrycznych anagramowych i podstawieniowych. Korzystając z ustalonego klucza szyfrowali teksty jawne. Przed nimi kolejne rodzaje szyfrów – szyfry asymetryczne. Pracami uczniów kierują nauczyciele: Jolanta Wieczorek-Wilińska oraz  Krzysztof Jarębski.

Uczestnicy chemicznej części projektu poznali osiągnięcia Tadeusza Reichsteina – noblisty pochodzącego z Włocławka. Uczniowie przygotowali, pod opieką nauczyciela: Kingi Rybarkiewicz, pokaz doświadczeń dla uczniów klas I - III SP, którym zainteresowali swoich młodszych kolegów z oddziałów przedszkolnych I klas I-III podczas Dnia Talentów i Dnia Wiosny.

Uczniowie wykonali szesnaście doświadczeń, w niektórych z nich czynnie uczestniczyli zaproszeni goście. Spalano „magiczną watę” na dłoni, wzniecano ogień bez użycia zapałek, wywołano burzę w probówce, „spalano” banknot dziesięciozłotowy. Można też było zobaczyć tańczącego misia, płonącą ławkę, lodową lampę nocną, spadające iskierki, chemiczny wulkan, fontannę, … .

Dzieci i uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali przygotowane doświadczenia, jednak najwięcej emocji wywołała bawełna strzelnicza - magiczna wata, którą można spalić na ręce.

W najbliższym czasie uczestnicy projektu wezmą udział w wycieczce do Urzędu Gminy Włocławek, by badać tajniki numeru PESEL oraz w wycieczce do Centrum Młyn Wiedzy w Toruniu, aby rozwiązywać zagadki w Archiwum Kryminalnym. Przed nimi jeszcze dużo pracy i nowych, ciekawych wyzwań.

 


W Smólniku stawiają na rozwój. Co nowego w projekcie „Tajemnice Panów R”? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się