:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  21°C lekkie zachmurzenie

Włocławek znów rozbłyśnie na niebiesko. Dołącz do akcji !!!

Polecamy, Włocławek znów rozbłyśnie niebiesko Dołącz akcji - zdjęcie, fotografia

W tym roku Włocławek ponownie w pierwszych dniach kwietnia rozbłyśnie na NIEBIESKO.

Fundacja „Samotna Mama” organizuje w dniu 4 kwietnia 2018r. w partnerstwie z Zespołem Szkół Nr 3 im. M. Grzegorzewskiej we Włocławku obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w ramach projektu edukacyjno – informacyjnego NIEBIESKI WŁOCŁAWEK 2018.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Włocławka do udziału w obchodach, które rozpoczną się o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta Włocławek.

W sali plenarnej nr 4 przy Zielonym Rynku na spotkanie z Prezydentem Miasta dr Markiem Wojtkowskim przybędę nie tylko dzieci i dorośli ze spektrum autyzmu i ich rodzice, ale także uczniowie włocławskich szkół i placówek oświatowych.

Podczas spotkania rodzice wręczą Prezydentowi „Niebieski List”. Przesłanie tegorocznego listu to zwrócenie uwagi na potrzeby osób dorosłych ze spektrum autyzmu.

Następnie uczestnicy utworzą „Niebieski Korowód”, który przejdzie ulicami miasta do Pałacu Bursztynowego. Tam odbędzie się sesja zdjęciowa z udziałem lokalnych mediów, a także zostanie wypuszczony NIEBIESKI LAMPION.

Główny punkt obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu to Otwarty Panel Dyskusyjny, któremu w tym roku przyświeca hasło „Chcemy całego życia dla osób ze spektrum autyzmu”. Przewodnim tematem panelu będzie sytuacja osób dorosłych z autyzmem i innymi neurotrudnościami, w szczególności ich edukacja i terapia, konieczność rozszerzenia opieki nad osobami dorosłymi ze spektrum autyzmu oraz potrzeba zorganizowania sieci środowiskowych domów samopomocy.

Do udziału w panelu zaproszeni zostali między innymi:

- dr Marek Wojtkowski, Prezydent Miasta,

- dr Barbara Moraczewska, zastępca Prezydenta,

- prof.dr hab. Jacek Błeszyński z Katedry Psychopedagogiki Specjalnej UMK w Toruniu, - Andrzej Gralak, Rzecznik Praw Ucznia w Kujawsko - Pomorskim Kuratorium Oświaty Delegatura we Włocławku,

- Agnieszka Warszawa, self adwokat w przestrzeni autyzmu, osoba z zespołem Aspergera, z wykształcenia projektant i plastyk, obecnie Informatyk medyczny w Poradni Zdrowia Psychicznego.
- Sylwia Mądra, działaczka na rzecz środowiska rodzin osób z autyzmem, współinicjatorka ruchu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych,

- Anna Duniewicz, dumna mama neurowyjątkowego Krzysia, opiekunka centrum „Chcemy całego życia!” na IX Kongresie Kobiet,

- Monika Ewa Cycling, Fundacja „Toto Animo”, mama Błażeja lat 28, współautorka petycji przygotowanej z zespołem „Chcemy całego życia!” nt. utworzenia małych środowiskowych domów dla dorosłych osób z autyzmem i ze sprzężoną niepełnosprawnością intelektualną.

- rodzice,

- pedagodzy i nauczyciele,

- samorządowcy,

- wszyscy, którym nie jest obojętny los dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu.

W międzyczasie planowany jest występ przedszkolaków ZS nr 3 oraz młodzieży z Grupy Teatralnej „Fotoplastikon”.

W naszym mieście obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu wspiera Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. W dniach 2 – 4 kwietnia włocławskie miejskie autobusy będą udekorowane niebieskimi chorągiewkami.

Kolejnym miejscem kampanii informacyjno – edukacyjnej będzie CH Wzorcownia, gdzie w godz. od 16.00 - 20.00 specjaliści w punktach konsultacyjnych, udzielą wszelkich informacji na temat autyzmu.

W punktach rodzice, którzy mają wątpliwości czy ich dziecko może mieć autyzm, będą mogli dowiedzieć się np. jakie są najczęstsze objawy  tego zaburzenia, jak się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc.

Ponadto, podczas specjalnie przygotowanych warsztatów sensorycznych, dzieci będą mogły poprzez zabawę doświadczyć tego, co na co dzień odczuwają osoby z autyzmem. Zaplanowano również wystawę prac konkursowych pt. „Świat w kolorze niebieskim”, oraz możliwość skorzystania z „Niebieskiej Fotobudki”.

O godz. 20.00 budynek Wzorcowni, a o 20.30 Pałac Bursztynowy, zostaną podświetlone na niebiesko – w kolorze symbolizującym solidarność z osobami z autyzmem.

Równolegle w tym dniu, w większości włocławskich szkół będą miały miejsce happeningi i zajęcia edukacyjne związane z tematem autyzmu.

Kolejnymi etapami kampanii NIEBIESKI WŁOCŁAWKEK będą między innymi:

- rozstrzygnięcie konkursu fotograficzno - plastycznego dla uczniów włocławskich szkół, - „ Niebieski” mecz siatkówki Pracownicy ANWIL S.A. contra RESZTA ŚWIATA,

- mecz koszykówki z udziałem drużyny ANWIL WŁOCŁAWEK dedykowany osobom ze spektrum autyzmu

Na zakończenie projektu w dniu 18 czerwca Autystycznym Dniu Dumy Organizatorzy zapraszają do udziału Kinie Sensorycznym – kinie przyjaznym osobom z autyzmem.

 


Włocławek znów rozbłyśnie na niebiesko. Dołącz do akcji !!! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się