:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  18°C bezchmurnie

Włocławska poradnia w nowym obiekcie. Radny Kowalski usterkuje, Korpolak-Komorowska wyjaśnia

Inwestycje, Włocławska poradnia nowym obiekcie Radny Kowalski usterkuje Korpolak Komorowska wyjaśnia - zdjęcie, fotografia

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przeprowadziła się do budynku na ulicę Wojska Polskiego we Włocławku.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ma od września br. swoje lokum na ulicy Wojska Polskiego. Specjaliści przenieśli się do wyremontowanego gmachu po byłym Gimnazjum nr 9. Pomieszczenia na parterze i I piętrze są przeznaczone do użytkowania dla beneficjentów poradni. Jednak nie w pełni są dostosowane do użytkowania przez osoby niepełnosprawne tak twierdzi radny PiS Krzysztof Kowalski.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna jest to specyficzny twór, który polega na wspomaganiu również małych dzieci w ramach wczesnego wspomagania w rozwoju tak, aby mogły jak najlepiej osiągnąć ten wiek szkolny i być do niego przygotowanym - powiedział radny PiS Krzysztof Kowalski.

Są to dzieci, z problemami różnorakimi jak również niepełnosprawne, dlatego jak zaznaczył radny Kowalski sprawdzono czy budynek, jego pomieszczenia są dostosowane do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

Co się okazało?

Krzysztof Kowalski pracuje w szkole specjalnej i wie doskonale jaka jest specyfika pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, że jest potrzebne wyposażenie, którego tam obecnie nie ma jak np. przewijak dla dzieci, gdyż wczesne wspomaganie rozwoju dziecka może być prowadzone już od 1 roku życia. Takiego pomieszczenia nie ma. Brak według niego jest również prysznica. Dzieci będą reahabilitowane, będą ćwiczyły, wymagane jest przebranie dzieci, ażeby można było zachować higienę.

Nie ma pomieszczenia dla matek karmiących, ponieważ dzieci mające 1 rok mogą nadal ssać mleko matki to jest jedna kwestia a druga to dlaczego jest podjazd i nie ma drzwi automatycznych. Trzeba ręką trzymać wózek, a drugą otwierać drzwi. Jak się już wejdzie do tego pomieszczenia na parter to nie ma jak dalej przemieścić się po 3 schodach. Wytłumaczono nam, że ma być schodołaz. Osoba niepełnosprawna nie ma szans, aby na ten schodołaz się dostać. Potrzebne są 2 osoby. Ten schodołaz jest tak skonstruowany, że osoba siedząca na wózku aby się na niego dostać musi zejść z wózka inwalidzkiego i wejść na niego i wtedy wjeżdża na kolejny poziom i siada na wózek. Jedna osoba nie ma szans sobie z tą kwestią poradzić. - wyjaśnił radny.

Według radnego Kowalskiego to jest absolutny dyskomfort. Stąd jego troska. Od 30 lat pracuje radny w szkole specjalnej i wie doskonale czego uczniowie oczekują, jakie są ich potrzeby.

Ponadto radny skarży się na brak platformy do przejechania na poziom drugi i trzeci do CUW, gdzie jest usytuowana kasa. Winda funkcjonuje do pierwszego piętra a na drugie i trzecie trzeba chodzić pieszo. Można jego zdaniem było pomyśleć o windzie zewnętrznej jak nie było możliwości zainstalowania jej wewnątrz.

O kwestie poruszone przez radnego Krzysztofa Kowalskiego zapytaliśmy wiceprezydent Magdalenę Korpolak -Komorowską.

Obiekt po Gimnazjum nr 9 dostosowywano zarówno do potrzeb CUW jak i dla Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jak zaznaczyła wiceprezydent jest to stary obiekt. Dokumentacja została wykonana na podstawie użytkownika, na podstawie ekspertyzy pożarowej, najistotniejszej oraz ekspertyzy SANEPIDU.

Jeśli chodzi o dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych to jest wykonana pochylnia po bocznej stronie obiektu. Po pochylni osoba niepełnosprawna dostaje się do obiektu. Tam jest bariera architektoniczna w postaci 3 schodków, którą pokonuje za pomocą schodołazu - wyjaśnia wiceprezydent Korpolak -Komorowska.

Według wiceprezydent przeważnie są to małe dzieci i one przychodzą z opiekunami. Jeżeli w trakcie funkcjonowania stwierdzona zostanie konieczność to dokonane zostaną zmiany.

Jeżeli się okaże, że osób na wózkach jest dużo to należałoby podejść do kwestii zamontowania, o ile będzie techniczna możliwość, zewnętrznej windy, która wprowadzi osobę niepełnosprawną do obiektu - skomentowała wiceprezydent.

W obiekcie jest podnośnik, którym dojedzie osoba niepełnosprawna do pierwszego piętra i będzie ona obsłużony na pierwszym piętrze. Jeżeli będzie zachodziła konieczność to pracownicy w CUW będą zobowiązani do obsługi niepełnosprawnej osoby - dodała wiceprezydent.

Na pytanie o przewijak, prysznic wiceprezydent odpowiedziała, że użytkownik nie zgłaszał takiej potrzeby, ale jeżeli zajdzie potrzeba montażu to kwestia zostanie przemyślana, ponieważ są pomieszczenia gospodarcze, które mogłyby być na ten cel przeznaczone.

Włocławska poradnia w nowym obiekcie. Radny Kowalski usterkuje, Korpolak-Komorowska wyjaśnia komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się