:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C pochmurno z przejaśnieniami

Wojewoda znów odwiedzi Włocławek. Powiat Włocławski rośnie w siłę i kusi inwestorów

Polityka, Wojewoda znów odwiedzi Włocławek Powiat Włocławski rośnie siłę inwestorów - zdjęcie, fotografia

W minionym tygodniu w siedzibie Gminy Włocławek odbyło się spotkanie wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza z samorządowcami powiatu włocławskiego. Jednym z tematów była  koncepcja funkcjonowania polskich specjalnych stref ekonomicznych.

O spotkaniu z wojewodą pisalismy tutaj (kliknij)

Zgodnie  zapisami koncepcji cała Polska jest atrakcyjną strefą inwestycyjną, a planowane zmiany mają doprowadzić do bardziej równomiernego rozwoju kraju.

Właśnie o tym rozmawialiśmy z Ewą Braszkiewicz wójtem Gminy Włocławek.

Redaktor: Wiemy, że wśród poruszanych tematów była kwestia przynależności gmin powiatu włocławskiego do strefy ekonomicznej?

Wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz: Jest kilka przewodnich problemów, priorytetowych, które w najbliższych tygodniach będą wymagały rozwiązania, to są tematy strategiczne. Od kilku tygodni trwają dyskusje na temat lokalizacji stref ekonomicznych. Jak wiemy od kilkunastu lat jesteśmy w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i tak naprawdę ta przynależność do strefy nie generowała korzyści. Nie było znaczącego zainteresowania.

Redaktor: Było spotkanie z przedstawicielami Łódzkiej Strefy Ekonomicznej, czego ono dotyczyło?

Wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz: Nie ukrywam, że w ostatnim okresie dość dynamicznie zaczęły się dwustronne i wielostronne kontakty z prezesem i zarządem, pracownikami Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Jak wiemy Łódzka Strefa się zapełnia, nie mają nowych terenów inwestycyjnych i patrzą na powiat jak na "łakomy kąsek", gdzie chcą umiejscowić kolejnych inwestorów. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z listopada ub. r., który zakładał, że powiat włocławski będzie w Strefie Łódzkiej wywołał falę dyskusji, co przełożyło się również na wizyty przedstawicieli Strefy Łódzkiej. Już były poczynione wspólne ustalenia  ale ponieważ jesteśmy w województwie Kujawsko-Pomorskim i jeszcze w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej nie ukrywam, że zaczęła ona zabiegać o powiat włocławski.

Redaktor: Obie strefy zabiegają o te tereny. Co dalej?

Wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz: Na ten moment jesteśmy w doskonałej sytuacji, ponieważ chcą nas i jedni i drudzy. To się rzadko zdarza, że taki niedoinwestowany dotychczas teren, nie doceniony o idealnym położeniu, w centrum Polski, na przecięciu wielu dróg krajowych np. drogi DK 62 od Włocławka do węzła autostradowego i DK 91 i nowopowstałej autostrady powoduje boryka się z problemem bezrobocia i braku inwestorów.

Redaktor: Czy zostało wypracowane wspólne stanowisko?

Wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz: Zapewnił nas wojewoda, że niezależnie w jakiej się znajdziemy strefie to on jako wojewoda Kujawsko-Pomorski będzie nam pomagał jako swojemu powiatowi będącemu w województwie Kujawsko-Pomorskim i myślę, że jest to bardzo dobry tok rozumowania i znakomite podejście do tej sprawy, ponieważ do końca nie jest ważne w jakiej będziemy strefie, tylko w jaki sposób czy to wojewoda, czy zarząd poszczególnej strefy będzie docierał do inwestorów. Dobrze podkreślił wojewoda,  że tak naprawdę, to my musimy się nauczyć poszukiwania inwestorów. Do tej pory zabiegaliśmy o tereny inwestycyjne.

Redaktor: W poszczególnych gminach strefy inwestycyjne są w różnym stopniu zagospodarowane ?

Wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz: Niektórzy są trochę dalej, niektórzy bliżej już pewnego etapu np. Brześć Kujawski ma tereny inwestycyjne. To samo możemy powiedzieć o gminie Choceń czy Lubień Kujawski. My z gminą Kowal jesteśmy na etapie przyjęcia planów zagospodarowania przestrzennego, co spowoduje, że kolejne w przypadku Gminy Włocławek 60 ha, Gminy Kowal 140 ha czyli około 200 ha przy autostradzie bezpośrednio atrakcyjnych będzie w ofercie powiatu włocławskiego.

Redaktor: Jakie są propozycje odnośnie terenów pod inwestycje na przyszłość ?

Wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz: Najważniejsze jest przygotowanie jednolitej oferty inwestycyjnej, nie na jedną gminę, tylko wspólnie jako powiat, a starosta jako koordynator powinien siłami swojego urzędu, we wsparciu poszczególnych gmin, a przede wszystkim tych gmin, które mają w ofercie tereny inwestycyjne rozpocząć przygotowanie profesjonalnej oferty inwestycyjnej. Istotne jest jak podkreślił wojewoda rozreklamowanie naszego terenu. To musi być długofalowa, wielokierunkowa promocja terenów inwestycyjnych.

Redaktor: No tak kwestie terenów inwestycyjnych są najważniejsze, ale co z infrastrukturą dojazdową do tych stref. Jakie są pilne potrzeby Pani zdaniem w tym zakresie?

Wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz: Podczas spotkania otrzymaliśmy zapewnienie wsparcia od wojewody w sprawie DK 62 na odcinku zjazdu z autostrady do ronda Falbanka we Włocławku. Bez tego za kilka czy kilkanaście lat nie będzie możliwości swobodnego poruszania się, wywozu czy dowozu materiałów, surowców. Bezapelacyjne podkreślaliśmy, pilną potrzebę przebudowy tej drogi i oczywiście budowy obwodnicy Brześcia Kujawskiego. To są te elementy, które muszą być priorytetowe. Wówczas za kilka lat będziemy mogli powiedzieć, że dobrze wykorzystaliśmy szanse i możliwości rozwoju tego terenu.

Redaktor: Jakie są zapewnienia wojewody w kwestii dalszych działań po wejściu ustawy?

Wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz: Zapewnił nas wojewoda, że w sprawie stref przyjedzie po raz kolejny, aby spotkać się z nami samorządowcami powiatu włocławskiego, z nowym prezesem Strefy Ekonomicznej tej, która będzie po wejściu ustawy obowiązywać. Podkreślaliśmy na spotkaniu, aby to nie była wizyta kurtuazyjna tylko, żeby było to spotkanie merytoryczne i konkretne. Oczekujemy konkretnych działań, konkretnych osób, które przyjadą na spotkanie. Na pewno w najbliższych tygodniach planowane jest wizyta wojewody Kujawsko - Pomorskiego.

Dziękujemy za rozmowę.

Ja również.

 

Wojewoda znów odwiedzi Włocławek. Powiat Włocławski rośnie w siłę i kusi inwestorów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się