:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  22°C całkowite zachmurzenie

Wojna o budżet dla Włocławka. Jaki budżet miasta na rok 2018?

Czy budżet Włocławka zostanie zmieniony? Włocławska opozycja prezydenta Marka Wojtkowskiego zawiesiła procedowanie budżetu na 2018 rok do 16 stycznia 2018 r.

Każda sesja uchwalania budżetu na kolejny rok, a szczególnie budżetu na rok wyborczy budzi wśród radnych emocje i kontrowersje. Każdy z radnych chciałby zadysponować część budżetu na inwestycje w swoim okręgu wyborczym, co z powodów oczywistych wpłynęłoby na rozwój infrastruktury dla mieszkańców.

Na wtorkowej sesji Rady Miasta radni mieli zdecydować o podejmowanej uchwale w sprawie budżetu Gminy Miasta Włocławek na 2018 rok oraz zaopiniować Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Miasta na lata 2018-2025.

Prezydent Marek Wojtkowski przedłożył na sesji projekt budżetu miasta na 2018 r. wysokiej radzie, a także opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Radni koalicyjni chwalili proponowany projekt między innymi ze względu na politykę prorodzinną i bezpieczeństwo miasta, natomiast radni opozycyjni zgłosili swoje potrzeby.

Liczba zgłoszonych postulatów była długa, a dotyczyła między innymi: modernizacji i budowy dróg, budowy alejek na cmentarzu, zakupu ławek, remontu budynków mieszkalnych, instalacji oświetlenia, budowy chodników, budowy sali gimnastycznej na Zawiślu, budowy profesjonalnego placu zabaw przy przedszkolu na Osiedlu Kazimierza Wielkiego (14 Pułku Piechoty), modernizacji wejścia do szkoły nr 2, podwyżek wynagrodzeń pracowników administracji i obsługi, wymiany przystanków, budowy kompleksu sportowego dla osób niepełnosprawnych  ZS nr 3.

Scenariusz do tego punktu obrad przy budżecie jest następujący. Wychodzi radny z PiS mówi na temat budżetu albo i nie na temat. Nie na temat zadań własnych gminy, aby mówić. Na końcu natomiast przewodniczący klubu PiS przedstawia zmiany do budżetu jako rewolucje - powiedziała radna Ewa Szczepańska.

Radnego Andrzeja Pałuckiego niepokój wzbudził fakt braku inwestorów na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego, mimo że są tam wolne miejsca. Według dyrektora parku jak nadmienił były prezydent są podpisane jedynie listy intencyjne, które według radnego nie są dokumentem wiążącym.

Radny podkreślał, że prezydent zrezygnował z pozyskania inwestorów zewnętrznych i chce w innym kierunku modelować kształt miasta. Przestrzegał przed ewakuowaniem się mieszkańców Włocławka do innych miejsc "za pracą". W tym budżecie w opinii radnego Pałuckiego nie ma żadnych przesłanek, które wpływałyby na  uatrakcyjnienie Włocławka.

Nie ma takich elementów, które mogłyby przyciągać pracujących poza Włocławkiem do zamieszkania, korzystania z usług i pozostawiania tu pieniędzy. Skoro zrezygnowano z dochodów z CIT, to przynajmniej miasto powinno zabiegać aby były one z PITu – zasugerował radny Pałucki.

Procedując nad projektem budżetu zdaniem Andrzeja Pałuckiego  przy takiej liczbie postulatów, braku perspektyw pozyskania inwestorów najbardziej słusznym byłoby ponowne przemyślenie projektu budżetu.

W imieniu klubu Radnych Niezależnych Andrzej Pałucki złożył wniosek formalny do przegłosowania, aby zawiesić procedowanie do stycznia 2018 r.

Zanim jednak złożono wniosek w kwestii przełożenia procedury uchwalenia budżetu na rok 2018 głos zabrał prezydent Marek Wojtkowski, który przekazał swoje uwagi.

Według prezydenta samorząd terytorialny, którego idee realizowane są od prawie 30 lat jest bezspornie sukcesem. Nie podoba się Markowi Wojtkowskiemu myślenie o samorządzie, o inwestycjach, o zadaniach własnych w kategoriach wyborczych. Takiego sposobu myślenia prezydent nie podziela.

Od 3 lat zakładano zwiększenie podatku od nieruchomości, od środków transportu, a radni takiego pomysłu nie podzielili, to nie mogą być zrealizowane wnioski – akcentował prezydent.

Prezydent zapowiada, że będzie konsekwentny a do "gradu poprawek" nie jest nastawiony pozytywnie aczkolwiek zastanowi się nad niektórymi. Apeluje jednak o umiar i dziwi go, że radny wielu kadencji składa poprawki, które mieszają wydatki bieżące z wydatkami majątkowymi.

Niewygasy, które zostały dzisiaj uchwalone próbuje się przerzucać do budżetu na 2018 rok. Taka sytuacja miała miejsce, dlatego proszę o rozsądek - wyliczał błędy prezydent.

Jego zdaniem trudne jest porównywanie miasta Włocławek do innych miast, które mają znacznie wyższe dochody. Nie omieszkał również przypomnieć, że włocławscy radni decydowali o pozbawianiu się dochodów poprzez proponowanie różnego rodzaju ulg.

Budżet na 2018 rok w efekcie został odroczony do 16 stycznia 2018 roku z jednoczesnym przerwaniem wtorkowej sesji Rady Miasta. 


Wojna o budżet dla Włocławka. Jaki budżet miasta na rok 2018? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się